Na osem otázok odpovedá Martin Beluský (Ľudová strana Naše Slovensko)
Národné rehabilitačné centrum v Kováčovej potrebuje celkovú modernizáciu.
Ľudová strana Naše Slovenskom odmieta, aby polohovacia posteľ automaticky „rušila“ kvalitný invalidný vozík.
Bezbariérové opatrenia by štát nemal nechávať na rozpočet miest a obcí.
Možnosť pravidelnej rehabilitácie, liečenia alebo kúpeľov musí byť zdarma.
Zverejnené odpovede nevyjadrujú názor redakcie.
Druhou v poradí, ktorá reagovala na zaslané otázky, je Ľudová strana, Naše Slovensko. Tento subjekt je legálnou politickou stranou zaregistrovanou Ministerstvom vnútra SR a preverenou Najvyšším súdom SR. Účasť vo voľbách má teda nespochybniteľnú. Navyše, predvolebné prieskumy ju dlhodobo umiestňujú na popredné miesto. Aj táto skutočnosť dokazuje, že Ľudová strana, Naše Slovensko má svojich stabilných podporovateľov. Na osem položených otázok redakcii odpovedal Martin Beluský, podpredseda strany.
Ľudová strana odporúča navštíviť Švajčiarsko a Česko
- Ako by sa mohla zlepšiť úroveň a poskytované služby pre ľudí vo vozíku v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová v najbližších rokoch?
Toto rehabilitačné centrum si vyžaduje celkovú modernizáciu. Zariadenie by sa mohlo dostať na úroveň, aké má Adeli centrum v Piešťanoch, ale potrebuje napríklad rôzne komory a pod.
- Ktoré krajiny a ich štátne liečebné zariadenie by ste navštívili kvôli vytvoreniu obrazu o tom, ako môže vyzerať kvalitná rehabilitačná starostlivosť?
Švajčiarsko a Česko.
- Je správne, že osoba vo vozíku nemôže získať kvalitný invalidný vozík a zároveň mať polohovaciu posteľ a tým pádom zostáva „uväznená“ na posteli?
Určite to správne nie je. Kvalitný invalidný elektrický vozík musí byť v roku 2020 samozrejmosťou, aby sa pacient cítil slobodný v ponímaní samostatnosti. Polohovacia posteľ jednoznačne prispeje k zlepšeniu stavu a rehabilitácie invalida. Elektrická polohovacia posteľ pomáha tiež k „samostatnosti“ pacienta.
- Čo treba zmeniť, aby človek vo vozíku, ktorý začne pracovať a zarábať peniaze, neprišiel napríklad o príspevok z príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na obstaranie nového vozíka?
Človek s ťažkým zdravotným postihnutím má väčšie bežné životné náklady ako zdravý človek. Preto by ho mal štát podporovať aj príspevkom na obstaranie vozíka.
Úrady práce by mali zriadiť asistenčné služby
- Aké konkrétne legislatívne opatrenia by ste presadzovali, aby sa na Slovensku zvýšila úroveň bezbariérovosti?
Bezbariérové opatrenia by štát nemal nechávať na rozpočet miest a obcí. Mal by zriadiť celoštátny fond, z ktorého sa bude financovať budovanie bezbariérovej infraštruktúry. Veľmi prospešný by bol celoslovenský projekt zmapovania bezbariérových trás v mestách a obciach.
- Čo by ste urobili v oblasti digitalizácie pre to, aby vozičkári nemuseli jednotlivé úradné dokumenty či žiadosti doručovať osobne na úrady?
Digitalizácia štátnej správy prebieha, stačí to len uviesť do činnosti. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny by mali zriadiť asistenčnú službu pre pacientov s ŤZP. Tá s potrebnými úradnými dokumentami príde na miesto pobytu pacienta a úradné kroky tak vybaví na tomto mieste.
- Budete riešiť presun pomeru medzi spotrebou jednotlivých rezortov na administráciu v prospech reálneho rozdelenia finančných prostriedkov medzi ľudí so zdravotným znevýhodnením?
Úplne logicky áno. Na zapojenie ľudí so zdravotným postihnutím do bežného života nie sú potrebné astronomické sumy.
- Akými kreatívnymi nápadmi by ste oživili činnosť ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v prospech osôb so zdravotným postihnutím?
Pomôcť zdravotne postihnutým v prvom rade pracovať. Je to najdôležitejšie pre psychiku.
Možnosť pravidelnej rehabilitácie, liečenia alebo kúpeľov zdarma.
V maximálnej možnej miere podporiť chránené dielne a pomôcť pri vytváraní komunít pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.
(j.szabo@vozickar.sk)