Genny

l'idea di genny mobility

Koncept

Koncept Genny™ 2.0 je výsledkom vývoja, ktorý začal vďaka intuícii a nápadu vynálezcu Paola Badana. Pred viac ako 16 rokmi mal tento muž nehodu, po ktorej zostal invalidný.

Dovtedajšie výsledky pokusov zlepšiť každodenný pohyb invalidov ho neuspokojovali. Riešenia ponúkané trhom boli vždy v podobe variant tradičných klasických štvorkolesových invalidných vozíkov. I v prípade elektrických vozíkov sa vždy stretol s množstvom obmedzení…, technických i jazdných.

Je to iba niekoľko rokov, kedy pozornosť Paula Badana zaujal zvláštny elektrický dopravný prostriedok  s názvom Segway PT®. Tento stroj vyzeral ako zo sci-fi, a to vďaka svojim jedinečným funkciám, jazdným vlastnostiam a stabilizačným schopnostiam.

Iba zdanlivoneriešiteľným problémom bolo prispôsobenie Segwayie PT® pre invalidov. Keď dokáže Segway PT® odviesť stojaceho človeka, mal by dokázať uviesť i človeka sediaceho; to bola základná myšlienka prestavby osobného transportéra Segway® pre handicapovaných ľudí.

Ako u všetkých dobrých a smelých ideí, samotný vývoj trval omnoho dlhšie, ako sa pôvodne myslelo. Tento ambiciózny projekt si vyžiadal nemálo času tiež preto, že hlavným mottom konštrukcie bola 100%  bezpečnosť užívateľa.

Viac ako dva roky Paolo Badano sústavne pracoval na svojom projekte prestavby Segwayie PT®, a to bez ohľadu na prekážky, ktoré sa mu deň čo deň stavali do cesty. Aby výsledný produkt bol skutočne dokonalý, pozval si ku spolupráci technikov a dizajnérov, ktorí majú svetovú reputáciu v oblasti robotiky. Trpezlivosť, s ktorou bol projekt realizovaný, nakoniec priniesla požadovaný výsledok.

Dnes sa Genny™ 2.0 konečne stala skutočnosťou! Jej nápaditý dizajn v kombinácii s výnimočnou technológiou vyniká nad všetkými bežnými systémami, ktoré boli doteraz používané. Genny™ 2.0 prekonáva všetky bariéry, či sú povahy hmotnej, alebo psychologickej.

Genny™ 2.0 predstavuje úplne nový prístup v pohybe handicapovaných ľudí… Stabilizačná technológia Genny™ 2.0 prináša svojim užívateľom výnimočnú voľnosť pohybu a maximálne eliminuje rozdiely medzi „normálnosťou“ a „postihnutím“.

Všetci, ktorí používajú klasický invalidný vozík, vedia, s akými otravnými starosťami sa musia dennodenne vysporiadavať.

Neustále sa musia dívať na zem a dávať pozor, aby sa kolesá nezasekli na nerovnostiach chodníka. Naviac ísť na bežnom vozíku znamená mať neustále zamestnané ruky, ktoré – pokiaľ je čo i len o trochu horšie počasie – sú ihneď špinavé. A pokiaľ skutočne už prší, zmoknete, pretože držať dáždnik a zároveň ísť sa jednoducho nedá. A v neposlednom rade sú tu ďalšie riziká v podobe jazdy z kopca, či na klzkom povrchu.

Pohyblivosť

Technológia Genny™ 2.0 využíva samobalancujúcu základňu Segwaye PT®,  upravenú a prispôsobenú novým ožiadavkám. Umožňuje okamžité otočenie na mieste, pohyb vpred bez použitia riadítok, akcelerátorov, alebo bŕzd. Stačí iba pomyslieť na pohyb a už idete!

Dve paralelné kolesá a početné množstvo elektronických senzorov, z toho päť gyroskopických, umožňujú Genny™ 2.0 pohyb dopredu a zrýchlenie iba jednoduchým náklonom tela dopredu, spomalenie a zastavenie potom náklonom dozadu. Pomocou rúčok sa zatáča, pričom na ovládanie stačí iba jedna ruka, ruky sú teda konečne voľné!

Žiadny z invalidných vozíkov, ktorý je v súčasnej dobe na trhu (je jedno, či elektrický, alebo mechanický), nie je  schopný jednoducho prekonať náročnejší terén, ako sú pláže, zasnežené komunikácie, alebo lesné cesty. Pre Genny™ 2.0 tieto miesta nie sú prekážkou.

genny 2.0

Výhody

Možnosť držať sa za ruku na prechádzke s milovaným človekom príde každému, kto môže chodiť, ako samozrejmosť. Pre tých, ktorí sú na invalidnom vozíku, to je skôr sen. S Genny™ 2.0 vďaka jeho neuveriteľným možnostiam pohybu a jazdným vlastnostiam môžete vyraziť von a užívať si okolie bez ohľadu na miesto, kadiaľ idete. Môžete počas jazdy kľudne jesť zmrzlinu, zbierať hríby,alebo venčiť svojho psa.

Predstavivosť je to jediné, čo stojí v ceste potenciálu Genny™ 2.0. Nič už nie je nemysliteľné, keď sa rozprávame  o pohybe a Genny™ 2.0. Práca,  ani voľný čas už nebudú nikdy ako predtým!

Bezpečnosť

la sicurezza di genny mobility

Paolo Badano vytvoril a patentoval mnoho systémov, ktoré umožňujú jazdiť na samobalancujúcom transportéry Segway PT® v pohodlnej polohe v sede.  S Genny™ 2.0 je každý pohyb hornej časti tela transformovaný do skutočného pohybu stroja.

V prípade použitia tohoto zariadenia pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou bolo nutné venovať zvláštnu pozornosť parkovaniu. Výsledkom je systém, ktorý iba stisknutím tlačítka aktivuje spustenie dvoch samonivelizačných (samovyrovnávacích) stojankov, ktoré bezpečne zaparkujú Genny™ 2.0 na akomkoľvek teréne.

Vyspelá elektronika sleduje prístroje pomocou senzorov, ktoré umožňujú samobalancujúcej jednotke komunikovať so systémami v sedadle počas zapnutia parkovacieho režimu; zároveň táto elektronika synchronizuje počas jazdy všetky činnosti Genny™ 2.0.

V prípade poruchy v elektronickom sledovacom systéme je pomocou veľkého počtu mechanizmov a náhradných komponentov zaistené bezpečné zastavenie, a to aj bez elektronickej stabilizácie. Rôzne akustické a vizuálne signály poskytujú užívateľovi užitočné informácie o tom, ako bezpečne ísť na Genny™ 2.0. Genny je vybavené bezdrôtovým 64 bitovým kľúčom potrebným pre naštartovanie, ktoré znemožňuje, aby Genny™ 2.0 byl použitý cudzím človekom. Na displeji kľúča sa zobrazujú údaje o rýchlosti, prejdených kilometroch, čase, atď. Kľúčom zároveň môžete zapnúť akustický alarm, ktorý sa aktivuje v okamžiku, kedy s Genny™ 2.0 manipuluje niekto cudzí.

Pre konštruktéra Paola Badana bola vždy na prvom mieste bezpečnosť Genny™ 2.0. Preto tiež prostrednícvom bočných madiel možno v prípade poruchy spustiť núdzový parkovací režim. Akonáhle užívateľ zatlačí dolu jednu z rukovätí, okamžite sa spustia parkovacie stojančeky zaisťujúce stabilitu Genny™ 2.0 na akomkoľvek teréne.

Jedinečnosť Genny™ 2.0 nespočíva iba v dokonalej technológii, ale tiež v originálnom ergonomickom sedadle s operadlom Tarta® (viď. sekciu „Ergonomika“), ktoré sa jednoducho prispôsobí akémukoľvek užívateľovi. Všetko podčiarkuje moderný dizajn, ktorý každého na prvý pohľad zaujme, zvlášť ak je zvolená zaujímavá farebná kombinácia.

 

Technológia

la tecnologia di genny mobility

Schopnosť udržať rovnováhu na dvoch paralelných kolesách je najviac prekvapujúci aspekt Genny™ 2.0 , zároveň to je kľúč k jeho fungovaniu.

Genny™ 2.0 je riadený sieťou výkonných senzorov, pohonnými a kontrolnými systémami. Pät gyroskopov a dva akcelerometre registrujú zmenu terénu a postavenia tela stokrát za sekundu, čo je rýchlejšie, ako myslí ľudský mozog.

Ako sme už uviedli,  Genny™ 2.0 má pät gyroskopov, i keď ku kontrole pohybu vpred i vzad a k zatáčaniu mu stačia iba tri. Senzory naviac zaisťujú absolútnu bezpečnosť a spoľahlivosť celého zariadenia. Všetky tieto informácie získané od ostatných senzorov sú prenesené do „mozgu“, tzn. procesoru tohoto dopravného prostriedku.

„Mozog“ a „svalová sila“ sú zaistené dvoma redundantnými a identickými skupinami, ktoré sa skladjú z elektronicky riadených mikroprocesorov, batérií a motorov. Ich úlohou je zatáčať  kolesami. Pokiaľ by sa jeden z mnohých komponentov kvôli poruche pokazil, druhá identická skupina prevezme všetky jeho funkcie a umožní bezpečné zastavenie tak, že užívateľ nie je vystavený riziku pádu.

Mikroprocesory využívajú pokročilý software, ktorý riadi Genny™ 2.0. Tento program spracováva všetky informácie, ktoré dostáva od gyroskopov a podľa aktuálneho stavu následne prispôsobuje rýchlosť zariadenia. Elektrické motory – poháňané dvoma saphiolithio-iontovými batériami – umožňujú každému z kolies sa nezávisle otáčať inou rýchlosťou, tým sú docielené výnimočné manévrovacie možnosti Genny™ 2.0.

Keď sa užívateľ predkloní, motory otáčajú obe kolesá dopredu. Keď sa jazdec naopak zakloní dozadu, motory otáčajú obe kolesá späť. Pri pohybe riadítok vľavo, alebo vpravo sa jedno koleso otáča rýchlejšie než druhé a umožní tak požadovanú zmenu smeru. A keď idete dostatočne pomaly a nakláňate riadítka, kolesá sa otáčajú v opačnom smere a umožňujú otáčanie Genny™ 2.0 okolo svojej vlastnej osy (nulový polomer otáčania). Vďaka tomu môžete s Genny™ 2.0 manévrovať na minimálnom priestore (napr. vo výťahu).

 

gennyUrban4.jpg

Viac TU

Close