Festival Pohoda

Pohoda on the Ground 2021 je séria jednodňových festivalov s kapacitou 1000 ľudí.  Tešíme sa na vás od 7. do 11. júla na letisku Trenčín. Pohoda on the Ground prinesie počas piatich dní na trenčianske letisko desiatky kapiel umelcov a umelkýň. Jedným z leitmotívov festivalu je podpora domácej klubovej scény.


„Pohoda sa vracia na zem. Kapacitou, ktorá je porovnateľná s jej začiatkami i dôrazom na klubovú scénu. Kluby sú pre hudbu podstatné, vytvárajú celoročné zázemie pre muzikantov a miestne komunity. Baví nás tvoriť inú podobu Pohody, hra s priestorom i programom, hlavne sa veľmi tešíme na stretnutie s návštevníčkami a návštevníkmi už čoskoro na letisku v Trenčíne“, vraví Michal Kaščák z tímu Pohody.

V rukách Pohody bude hlavný stage zameraný na zahraničné kapely, pričom program sa na rozdiel od toho klubového meniť v rámci jednotlivých dní nebude. Známe sú už aj prvé mená – z britských ostrovov prídu experimentálno-rockové kapely Black Midi a Black Country, New Road, post-punkoví Dry Cleaning či grimeoví pankáči Pengshui. Z metropoly francúzska príde gruzínska kapela Murman Tsuladze a konžská kapela Fulu Mizikipredvedie, ako je možné premeniť odpadky na jedinečnú umeleckú výpoveď, energiu a skvelú zábavu. Festival otvorí unikátne galapredstavenie hudobno-pracovnej skupiny Vrbovskí víťazi s Komorným orchestrom mesta Trenčín.

Silné zastúpenie bude mať aj nehudobný program. Obdobný prístup kurátorovania ako v hudbe prinesie aj Visual stage, ktorý ponúkne priestor na realizácie kultúrnym centrám: Nástupište 1-12 Topoľčany, Nová Synagóga Žilina, Periférne centrá Dúbravica, Kunsthalle Bratislava, Vlastivedné múzeum Galanta a každý deň sa s inou performance predstaví aj Transart Communication – Kassákovo centrum intermediálnej kreativity „K2IC“ z Nových Zámkov.

Pohoda on the Ground privíta aj súčasný cirkus v podaní 13-tich študentov francúzskej cirkusovej školy Ésacto ‘Lido. Šou, ktorá vznikne v priebehu nadchádzajúcich týždňov, bude režírovať Christophe Lafrague. Návštevníci môžu očakávať kuriózne vystúpenia s mixom žonglovania, balansovania, akrobacie, tanca či kúskoch na čínskych póloch, trapézach a lanách. Návštevníkov čaká tiež zaujímavý literárny program, rôzne športové aktivity (futbal, skatepark), či diskusie.

Súčasťou festivalu budú aj aktivity, ktoré počas klasických veľkých Pohôd nie sú možné – návštevníci budú môcť napríklad používať kolieskové korčule, kolobežky či boardy. K dispozícii budú mať celú dvojkilometrovú pristávaciu dráhu letiska Trenčín. Väčšina programu bude na mieste, kde sa zvyčajne nachádza hlavný stage a to v unikátne riešených priestoroch, časť programu prebehne aj v bývalom vojenskom radari letiska. Stanovať sa bude v srdci festivalu (okolo miesta kde bývali slnečnice) a súčasťou areálu bude aj „autokemping“, v ktorom si budú môcť zaparkovať kempujúci auto hneď vedľa stanu.


Rozdelenie klubov podľa dní:

7. JÚL – O otvárací deň festivalu sa postará nový domáci trenčiansky klub Hangár a jeden z najdlhšie fungujúcich kultúrnych priestorov u nás – Bombura z Brezna.
8. JÚL – Štvrtok bude v réžii bratislavskej Fugy a kultúrneho centra z Liptovského Mikuláša Diera do sveta.
9. JÚL – V piatok prinesú na letisko svoje hudobné vzory ľudia z prešovského Stromoradia a spolu s nimi to rozbalí trnavská 69-na.
10. JÚL – Sobotňajší program poteší rockerov výberom košického Collossea, ako aj fanúšikov tanečnej hudby pod kuratelou bratislavského klubu WAX.
11. JÚL – Program Pohody on the Ground uzavrie v nedeľu záhradno-lesnícka eko-slávnosť v podaní banskobystrickej Záhrady a žilinskej Hájovne.


Kapacita, trvanie festivalu a ďalšia organizácia

Kapacita jednotlivých dní je nastavená na 1000 ľudí – zatiaľ vrátane účinkujúcich a produkcie. 17. mája tak organizátori dajú do predaja 650 lístkov na jednotlivé dni. Festival otvorí svoje brány každý deň o 11:00, program sa začne o 15.00 a skončí sa tradičným vítaním slnka. Areál festivalu bude nutné opustiť do 10.00 nasledujúceho dňa. Viacdňové lístky sa predávať nebudú. Ak si niekto kúpi lístky na viac dní, bude musieť po každom absolvovanom dni opustiť areál a opätovne prejsť bránami festivalu a podstúpiť všetky procedúry v súlade s nariadeniami a odporúčaniami platnými v tom čase. Účasť potvrdených zahraničných mien je zmluvne podmienená tým, že to budú umožňovať opatrenia platné začiatkom júla v krajine odkiaľ prichádzajú i opatrenia platné na Slovensku.


Vozičkárov očakáva oáza pokoja v hudobnom mestečku festivalu Pohoda

Festival Pohoda 2021V prospech ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu organizátori urobili jeden významný kvalitatívny krok, ba až skok dopredu. A ten je dokonca spojený s názvom nášho portálu. V centre rozľahlého festivalového priestoru bude vytvorená špeciálna zóna pre ľudí na invalidných vozíkoch. V materiáloch festivalu je označená ako Zóna Vozickar.info.

Pohoda pre vozičkárov bude v podobe bezpečného priestoru s kompletným servisom pre ľudí a ich „stroje“.
Aktivisti z organizácie go-ok, ktorá sa dlhodobo venuje problematike bezbariérovosti, návštevníkom na vozíku poskytnú všetky potrebné informácie. Týkať sa budú hlavne bezbariérových riešení na festivale.
V zóne Vozickar.info budú k dispozícii aj kľúče od bezbariérových WC a spŕch. Otvorený v nej bude oddychový priestor pre ľudí so špecifickými potrebami. Akási oáza pokoja v hudobnom mestečku.

 

Služby pre vozičkárov zabezpečujeme už dlhé roky. Len sa o nich možno dobre nevedelo. Vyplýva to z nastavenia festivalu – sme radi, keď sa na ňom stretávajú ľudia, ktorí by sa inak nestretli, že sa na ňom stretávajú rôzne generácie, ľudia plní rôznorodosti a tiež ľudia so zdravotným znevýhodnením. Každoročne máme na festivale veľa ľudí na vozíkoch i s iným zdravotným postihnutím. A služby pre nich chceme, samozrejme, zlepšovať,“ povedal pre portál Vozickar.info Michal Kaščák, zakladateľ festivalu Pohoda.

 

 


 

 


Pohoda pre vozičkárov aj vďaka spoločnosti Letmo


A to nie je len prísľub na papieri. Pohoda pre vozičkárov tohto roku pripravila aj technický servis. V zóne Vozickar.info si svoj „stan“ rozloží aj servisný technik spoločnosti Letmo. K spolupráci na Pohode ich prizval iniciátor kvalitatívnych benefitov pre vozičkárov Ivo Páleník, zakladateľ organizácie go-ok.

„Oprava defektov, výmena duší a plášťov či dofúkanie kolies – bude základnou službou, ktorú vozičkárom garantujeme. A vo výrazne označenej zóne Vozickar.info, samozrejme, opravíme všetko, čo sa opraviť bude dať. Náš servisný kútik bude aj nabíjacím strediskom pre elektrické invalidné vozíky štandardných značiek,“vysvetľoval Mirek Zeman, majiteľ spoločnosti Letmo.

 


Zóna Vozickar.info na Pohode 2021

  • Informácie o bezbariérových riešeniach na festivale
  • Kľúče od bezbariérových WC a spŕch
  • Oddychový priestor pre ľudí so špecifickými potrebami
  • Oprava defektov (výmena duší a plášťov)
  • Nabíjanie elektrických vozíkov
  • Servisný technik spoločnosti Letmo SK

 


 ■ Predsudky Iva Páleníka pochovala dobrá perspektíva

A na záver ponúkame už iba príbeh. Stojí (azda) na počiatku novej éry účinnej a efektívnej spolupráce, ktorý zvýrazňuje dvojzmyselný slogan Pohoda (pohoda) pre vozičkárov. Priestor teda dostáva Ivo Páleník, ktorý to všetko „spískal“:

vozickar.info Pohoda2019„Chodil som na podobný festival v zahraničí, ktorý má servis pre ľudí so zdravotným postihnutím na veľmi vysokej úrovni. Na Slovensku som sa popravde bál ísť. Mal som predsudky. Prístupnosť, bezpečnosť, špeciálna zdravotná starostlivosť, hygiena, zlé počasie, teda zlý terén, blato… A v neposlednom rade výhľad na koncerty či môcť sa zúčastňovať workshopov. To sú faktory, ktoré vozičkár musí brať vážne, ak si chce užiť, nielen festivalovú atmosféru.

Až moja priateľka, ktorá na Pohodu chodieva od skorých začiatkov, mi opísala festival podrobne. Vytvorila mi ucelený obraz a ja som podľa neho vedel, či to ako vozičkár zvládnem. Minulý rok som sa teda odhodlal ísť na svoju prvú Pohodu. Parádne som si ju užil a skutočne neľutujem.

Bezbariérovosť, v tom širšom ponímaní bola nad moje očakávania. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať a pri takom kolose, ako je festival, sa môžu nájsť rôzne problémy a nedostatky. Dá sa z nich ale poučiť a následne sa ich vyvarovať. I preto som sa Michalovi (Kaščákovi – pozn. autora) ozval s drobnými návrhmi, ktoré som vnímal ako užitočné. Až z toho vznikla ponuka na spoluprácu, čo ma nesmierne teší.

Dlho sme rozprávali, čo by sa ešte v tomto ročníku dalo zmeniť, vylepšiť, pridať, hoci bol už pokročilý dátum. Na tomto mieste musím rozhodne vyzdvihnúť Michalov prístup, ktorý bol otvorený, ba priam nadšený pre každý nápad, ktorý by ľuďom so zdravotným postihnutím pomohol tak, aby si festival užili ako ostatní návštevníci.

Myslím, že nebudem predbiehať, odštartovali sme týmto ročníkom ďalší a systematický servis pre ľudí so zdravotným postihnutím. Práve teraz skladám svoj tím ľudí, ktorí budú na Pohode asistovať v Zóne Vozičkár.info.“

 


 

 

 

Close