POHODA FESTIVAL – Letisko Trenčín, 11. – 13. júla 2024
Pohoda je umelecký festival na ktorom sa alternatíva, indie, elektronika, world music a punk stretávajú s klasikou; spolu s literatúrou, tancom, vizuálnym umením, filmom a divadlom.
Pohodu sa snažíme robiť s rovnakým prístupom, ako keď pozývate niekoho k sebe domov na návštevu. Chcete, aby sa u vás cítil dobre, aby mal dobrý program, aby si mal kde sadnúť a ak chce, aj kde prespať, pripravíte dobré jedlo a pitie a urobíte všetko pre to, aby sa cítil dobre aj v kúpeľni či na záchode. Potom môžete počúvať dobrú hudbu, tancovať, pozerať filmy, debatovať o radostiach i problémoch vesmíru, preberať umenie, každý čo chce a ako chce. Veríme, že tento prístup naši návštevníci cítia. My môžeme s určitosťou povedať, že sú to úžasní hostia. Vytvárajú tú najlepšiu atmosféru, akú na festivalovej scéne poznáme.
Michal Kaščák
Umelecký, eco-friendly prístup výrazne odlišuje slovenský klenot od jeho drsnejších a komerčnejších západných príbuzných. S lákavým line-upom, ktorý prepája množstvo žánrov a dostupnými cenami nápojov objavuje tento festival každoročne čoraz viac Britov.
The Telegraph
Festival s bezstarostnou atmosférou sa môže pochváliť uvoľnenými návštevníkmi a skvelo vybaveným miestom, na ktorom si 30 000 ľudí neužíva len hudbu, ale aj vizuálne umenie, film, literatúru či divadlo.
The Guardian
Vozičkárov čaká oáza pokoja v hudobnom mestečku festivalu Pohoda
V centre rozľahlého festivalového priestoru bude vytvorená špeciálna zóna pre ľudí na invalidných vozíkoch. V materiáloch festivalu je označená ako Zóna Vozickar.info.
Pohoda pre vozičkárov bude v podobe bezpečného priestoru s kompletným servisom pre ľudí a ich „stroje“.
Aktivisti z organizácie go-ok, ktorá sa dlhodobo venuje problematike bezbariérovosti, návštevníkom na vozíku poskytnú všetky potrebné informácie. Týkať sa budú hlavne bezbariérových riešení na festivale.
V zóne Vozickar.info budú k dispozícii aj kľúče od bezbariérových WC a spŕch. Otvorený v nej bude oddychový priestor pre ľudí so špecifickými potrebami. Akási oáza pokoja v hudobnom mestečku.
„Služby pre vozičkárov zabezpečujeme už dlhé roky. Len sa o nich možno dobre nevedelo. Vyplýva to z nastavenia festivalu – sme radi, keď sa na ňom stretávajú ľudia, ktorí by sa inak nestretli, že sa na ňom stretávajú rôzne generácie, ľudia plní rôznorodosti a tiež ľudia so zdravotným znevýhodnením. Každoročne máme na festivale veľa ľudí na vozíkoch i s iným zdravotným postihnutím. A služby pre nich chceme, samozrejme, zlepšovať,“ povedal pre portál Vozickar.info Michal Kaščák, zakladateľ festivalu Pohoda.
■ Pohoda pre vozičkárov aj vďaka spoločnosti Letmo
V zóne Vozickar.info si svoj „stan“ rozloží aj servisný technik spoločnosti Letmo. K spolupráci na Pohode ich prizval iniciátor kvalitatívnych benefitov pre vozičkárov Ivo Páleník, zakladateľ organizácie go-ok.
„Výmena duší a plášťov či dofúkanie kolies – bude základnou službou, ktorú vozičkárom garantujeme. A vo výrazne označenej zóne Vozickar.info, samozrejme, opravíme všetko, čo sa opraviť bude dať. Náš servisný kútik bude aj nabíjacím strediskom pre elektrické invalidné vozíky štandardných značiek,“ vysvetľoval Mirek Zeman, majiteľ spoločnosti Letmo.
Zóna Vozickar.info na Pohode 2024
- Informácie o bezbariérových riešeniach na festivale
- Oddychový priestor pre ľudí so špecifickými potrebami
- Oprava defektov (výmena duší a plášťov)
- Nabíjanie elektrických vozíkov
- Technik spoločnosti Letmo SK
■ Predsudky Iva Páleníka pochovala dobrá perspektíva
A na záver ponúkame už iba príbeh. Stojí (azda) na počiatku novej éry účinnej a efektívnej spolupráce, ktorý zvýrazňuje dvojzmyselný slogan Pohoda (pohoda) pre vozičkárov. Priestor teda dostáva Ivo Páleník, ktorý to všetko „spískal“:
„Chodil som na podobný festival v zahraničí, ktorý má servis pre ľudí so zdravotným postihnutím na veľmi vysokej úrovni. Na Slovensku som sa popravde bál ísť. Mal som predsudky. Prístupnosť, bezpečnosť, špeciálna zdravotná starostlivosť, hygiena, zlé počasie, teda zlý terén, blato… A v neposlednom rade výhľad na koncerty či môcť sa zúčastňovať workshopov. To sú faktory, ktoré vozičkár musí brať vážne, ak si chce užiť, nielen festivalovú atmosféru.
Až moja priateľka, ktorá na Pohodu chodieva od skorých začiatkov, mi opísala festival podrobne. Vytvorila mi ucelený obraz a ja som podľa neho vedel, či to ako vozičkár zvládnem. Minulý rok som sa teda odhodlal ísť na svoju prvú Pohodu. Parádne som si ju užil a skutočne neľutujem.
Bezbariérovosť, v tom širšom ponímaní bola nad moje očakávania. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať a pri takom kolose, ako je festival, sa môžu nájsť rôzne problémy a nedostatky. Dá sa z nich ale poučiť a následne sa ich vyvarovať. I preto som sa Michalovi (Kaščákovi – pozn. autora) ozval s drobnými návrhmi, ktoré som vnímal ako užitočné. Až z toho vznikla ponuka na spoluprácu, čo ma nesmierne teší.
Dlho sme rozprávali, čo by sa ešte v tomto ročníku dalo zmeniť, vylepšiť, pridať, hoci bol už pokročilý dátum. Na tomto mieste musím rozhodne vyzdvihnúť Michalov prístup, ktorý bol otvorený, ba priam nadšený pre každý nápad, ktorý by ľuďom so zdravotným postihnutím pomohol tak, aby si festival užili ako ostatní návštevníci.
Myslím, že nebudem predbiehať, odštartovali sme týmto ročníkom ďalší a systematický servis pre ľudí so zdravotným postihnutím. Práve teraz skladám svoj tím ľudí, ktorí budú na Pohode asistovať v Zóne Vozičkár.info.“