Ideálne výšky a vzdialenosti pre vozičkára
Rozhodli ste sa svojpomocne v prospech vozičkára zrekonštruovať bytové priestory? Aby stavebné úpravy ozaj pomohli, musíte mať na pamäti, že výšky a vzdialenosti majú u vozičkára úplne iné rozmery ako u stojaceho človeka.
Bez ohľadu na to, či ide o priestory v rodinnom dome alebo v panelákovom byte, prvou zásadnou zmenou je výmena zárubní. Mali byť široké minimálne 80 cm, čo je dostatočné na prejazd s mechanickým i elektrickým vozíkom. Minimálnu šírku 80 cm musia mať aj priechodové chodby. Na otáčanie vozíka v priestore je potrebný rádius o šírke 150 cm. Ten v byte môžete len ťažko dodatočne vytvoriť, preto túto požiadavku musíte vyriešiť vhodným usporiadaním nábytku v izbách.
V akej výške by mala byť osadená pracovná doska, úchytka na uterák či vypínač? To všetko napovie nasledujúca kresba so základnými výškami a vzdialenosťami dosahovanými z invalidného vozíka (na tejto i nasledujúcich kresbách sú rozmery uvádzané v milimetroch).
Toaleta
V rodinnom dome, ale aj v byte môžete mať WC a kúpeľňu v spoločných alebo v oddelených priestoroch. Spoločná miestnosť síce „rozširuje“ možnosti priestorového usporiadania objektov záchodovej a kúpeľnej hygieny, no na druhej strane znižuje súkromie pri týchto intímnych činnostiach.
Prvý obrázok, na ktorom je zakreslený priestor pre invalidný vozík vedľa záchodovej misy, znázorňuje ideálne usporiadanie v prípade, ak vozičkára musí na záchodovú misu prekladať iná osoba. Pokiaľ to nie je nutné, tento priestor netreba vytvárať.
Základnou požiadavkou vo WC sú (z pohľadu výšky a šírky) správne osadené madlá. Ak to nie je zásadný technický problém, pri vstupe do WC by boli ideálne zasúvacie dvere – z vozíka sa lepšie ovládajú ako krídlové.
Kúpeľňa
Umývadlo by malo byť nižšie ako býva zvykom a malo by byť aj plytšie, aby sa podeň zmestili kolená človeka sediaceho vo vozíku. Len v takom prípade sa bude môcť k nemu pohodlne priblížiť.
Vozičkár môže na vaňu prakticky zabudnúť. Ideálnym riešením pre zabezpečenie pravidelnej hygieny je sprcha. V rodinnom dome nie je problém vytvoriť sprchovací priestor bez klasického sprchovacieho kúta, ktorý má vždy minimálne jeden schodík. Stačí zabudovať odtok do podlahy a vytvoriť sprchovací priestor, kde vojde človek na vozíku. Usporiadanie takto vytvoreného priestoru objektovými prvkami je už na fantázii každého „bytového architekta“.
V panelákovom byte je predstava voľného sprchovacieho priestoru neriešiteľný problém. Odtok nemožno zabudovať „do podlahy“, pretože by skončil v strope bytu pod vami. Z týchto dôvodov jeden schodík vysoký minimálne 17 – 20 centimetrov pred vstupom do sprchovacieho kúta je proste nutnosťou.
Ak si však dáte do sprchovacieho kúta namontovať madlá ako v toalete, mnohí vozičkári zvládnu presadnutie z vozíka na kúpeľňovú stoličku aj samostatne. Problematickejší už bude presun z kúpeľňovej stoličky do vozíka. Dá sa to zvládnuť s pomocou inej osoby, ktorá vám podá ruku, aby ste nestratili stabilitu, pretože musíte zvládnuť presun zhora smerom dole na vozík.
Aj v prípade kúpeľne platí, že pokiaľ to nie je zásadný technický problém, ideálne sú zasúvacie dvere. Táto požiadavka sa v podstate týka všetkých dverí, ktoré potrebuje vozičkár otvárať. No niekedy sa stačí len zamyslieť nad tým, či niektoré dvere sú aj funkčné, či nie sú permanentne otvorené. V takom prípade ich jednoducho zrušte, odstráňte, aby nezavadzali.