TÉMA: Invalidný dôchodok, štátna pomoc pri dlhodobom ochorení
ČLÁNOK PONÚKA: Informácie o tom, kto má nárok na invalidný dôchodok, kto a ako posudzuje percentuálny pokles schopnosti pracovať v porovnaní so zdravou osobou, koľko rokov je potrebné odpracovať, aby bol nárok na túto dôchodkovú dávku akceptovateľný. A čo je nemenej dôležité, aké doklady je potrebné predložiť na priznanie invalidného dôchodku.
Invalidný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. poskytuje z invalidného poistenia. Účelom invalidného dôchodku je zabezpečiť poistencovi príjem v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poistenca. Invalidné poistenie je podsystém dôchodkového poistenia, do ktorého zamestnávateľ odvádza 3 percentá z vymeriavacieho základu. Rovnaký objem financií doň odvádza aj zamestnanec.
■ Kto má nárok na invalidný dôchodok
▲ naplnil potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia;
▲ ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
Za osobitne stanovených podmienok môže vzniknúť nárok na invalidný dôchodok (tzv. invalidný dôchodok z mladosti) aj fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou pred dovŕšením veku, v ktorom sa končí povinná školská dochádzka alebo v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom. Nárok na tento dôchodok vznikne najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Po 31. decembri 2007 môže za osobitných podmienok tiež vzniknúť nárok na invalidný dôchodok aj doktorandovi v dennej forme doktorandského štúdia.
Za dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav sa zvyčajne považuje práceneschopnosť trvajúca viac ako rok. V takom prípade občan môže, na odporúčanie ošetrujúceho lekára, požiadať o invalidný dôchodok. Ak oň nepožiada, zastaví sa mu výplata nemocenskej dávky, pretože tá sa vypláca maximálne 52 týždňov.
Najčastejším dôvodom odchodu ľudí do invalidného dôchodku sú choroby pohybového ústrojenstva, kardiovaskulárne a onkologické ochorenia.
■ Ako požiadať o invalidný dôchodok
Konanie o priznanie invalidného dôchodku sa začína na základe písomnej žiadosti osoby, ktorá si uplatňuje nárok na dôchodok a na jeho výplatu. Žiadosť je potrebné adresovať pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa.
Úradné tlačivo žiadosti, ktoré sa už vypisuje priamo v pobočke, je vyhotovené tak, aby mohlo slúžiť ako podklad na posúdenie nároku na invalidný dôchodok a určenie jeho sumy. Na spísanie žiadosti o priznanie invalidného dôchodku sú potrebné nasledovné doklady:
▲ tlačivo Prehliadka ZISŤOVACIA – KONTROLNÁ, vyplnené a potvrdené ošetrujúcim lekárom žiadateľa;
▲ doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom a obdobný doklad) alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy trvalo štúdium, ktoré nebolo predpísaným spôsobom ukončené;
▲ vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou;
▲ rodné listy detí, prípadne rozhodnutie príslušného orgánu, na základe ktorého bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a v prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku aj úmrtný list alebo výpis z matriky. Ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, je potrebné predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takéhoto obdobia;
▲ rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku manžela, ktorému bol dôchodok upravený z dôvodu jediného zdroja príjmu.
DOKLADY POTREBNÉ PRE POSÚDENIE NÁROKU NA INVALIDNÝ DÔCHODOK
K žiadosti o invalidný dôchodok sú potrebné najmä tieto doklady:
▲ potvrdenie o všetkých obdobiach, v ktorých občan bol evidovaný v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie pred 1. januárom 2001, v ktorých poberal podporu v nezamestnanosti v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003;
▲ hodnoverný doklad (najmä evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé, odkedy – dokedy trvalo zamestnanie;
▲ potvrdenie zamestnávateľa o dobe zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými SR nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
Okrem už uvedených dokladov sú k žiadosti potrebné aj ďalšie doklady, a to podľa toho, o preukázanie ktorých skutočností ide. V aktuálnych prípadoch je potrebné pripojiť k žiadosti o invalidný dôchodok potvrdenie zamestnávateľa o období poberania náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti žiadateľa za obdobie 52 týždňov pred dátumom spísania žiadosti o invalidný dôchodok. Prípadne doklad o období poberania platu alebo služobného príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti. A to taktiež za obdobie 52 týždňov pred dátumom spísania žiadosti o invalidný dôchodok.
Žiadať možno aj o priznanie invalidného dôchodku spätne za obdobie, v ktorom sa žiadateľovi vyplácala dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi. V takom prípade k žiadosti o dôchodok odporúčame predložiť doklad orgánu, ktorý tieto dávky vyplácal.
Ak bol nariadený výkon rozhodnutia zrážkami zo mzdy (z iných príjmov), k žiadosti je potrebné príslušné uznesenie (resp. nariadenie alebo príkaz) a potvrdenie o výške dosiaľ vykonaných zrážok.
■ Kto a ako stanovuje stupeň invalidity
Zákon o sociálnom poistení stanovuje presné kritériá posudzovania zdravotného stavu podľa druhu a závažnosti postihnutia jednotlivých orgánov a systémov. Posudkový lekár určuje mieru poklesu schopnosti pracovať v percentách. Pri posudzovaní sa hodnotí vždy najzávažnejšie zdravotné postihnutie, takzvané rozhodujúce. Preň sa určí príslušná percentuálna miera poklesu schopnosti pracovať. Závažnosť všetkých ostatných ochorení, teda vedľajšie choroby môžu všetky spolu ovplyvniť celkové percento navýšením najviac o 10 percent.
Zdravotný stav osoby, ktorá poberá invalidný dôchodok, sa môže časom zmeniť, k horšiemu i lepšiemu. To je jeden z dôvodov, prečo sú invalidní dôchodcovia predvolávaní na kontrolné prehliadky. Ich účelom je preskúmanie, či poberateľ invalidného dôchodku naďalej spĺňa podmienku zdravotného stavu pre účely poberania dávky.
Pri ochoreniach, ktoré už nie sú ovplyvniteľné ďalšou liečbou ani rehabilitáciou z hľadiska zmeny schopnosti pracovať, nie je vykonanie kontrolnej prehliadky potrebné a posudkový lekár ďalšiu prehliadku už nestanoví. Urobí tak v prípade ťažko pohyblivých občanov, poistencov so závažnými duševnými chorobami, závažnými onkologickými ochoreniami, na kontroly nemusia chodiť ani nevidomí občania.
Ako postupovať, ak nesúhlasíte s rozhodnutím sociálnej poisťovne o nepriznaní invalidného dôchodku kvôli stanovenému percentu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu? Do 30 dní od doručenia rozhodnutia môžete podať návrh na jeho preskúmanie príslušnému krajskému súdu. Váš zdravotný stav preskúma lekár Ústredia Sociálnej práce a krajský súd rozhodne o nepriznaní invalidného dôchodku.
Ak nevyužijete možnosť podania opravného prostriedku, môžete na základe neformálnej žiadosti požiadať Sociálnu poisťovňu o opätovné posúdenie zdravotného stavu.
POTREBNÝ POČET ROKOV OBDOBIA DÔCHODKOVÉHO POISTENIA
Výpočet počtu rokov dôchodkového poistenia pre priznanie invalidného dôchodku závisí od počtu rokov žiadateľa. Rovnako aj od obdobia, v ktorom žiadateľ poistné platil. V konkrétnych prípadoch je možné dodatočne doplatiť dôchodkové poistenie, aby žiadateľ splnil zákonnú podmienku obdobia dôchodkového poistenia.
Základný prepočet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku:
▲ do 20 rokov – menej ako jeden rok;
▲ nad 20 rokov a do 24 rokov – najmenej jeden rok;
▲ nad 24 rokov a do 28 rokov – najmenej dva roky;
▲ nad 28 rokov a do 34 rokov – najmenej päť rokov;
▲ nad 34 rokov a do 40 rokov – najmenej osem rokov;
▲ nad 40 rokov a do 45 rokov – najmenej 10 rokov;
▲ nad 45 rokov – najmenej 15 rokov.
Potrebný počet odpracovaných rokov, bez ohľadu na dátum vzniku invalidity, sa nezisťuje u poistenca, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, alebo ktorý sa stal invalidným v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom. Na nárok na invalidný dôchodok postačí, ak spĺňa zvyšné dve podmienky nároku, t. j. je invalidný a ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok. Po 31. decembri 2009 sa potrebný počet rokov nezisťuje ani u poistenca, ktorý je doktorandom v dennej forme štúdia a nedovŕšil 26 rokov veku.
■ Výpočet výšky nového/priemerná výška invalidného dôchodku
Výpočet potrebného počtu rokov dôchodkového poistenia aj výpočet výšky nového invalidného dôchodku závisí od viacerých faktorov. Navyše na určenie sumy invalidného dôchodku sa k obdobiu dôchodkového poistenia, ktoré poistenec získal ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, pripočíta tzv. pripočítané obdobie, t. j. obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dňa dovŕšenia dôchodkového veku.
Predtým ako uvedieme vzorce pre výpočet výšky nového invalidného dôchodku, je potrebné dešifrovať jednotlivé skratky:
POMB – priemerný osobný mzdový bod
ODP – súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok a pripočítaného obdobia
ADH – aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodkubutton]
▲ Ak ide o poistenca, ktorého schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako:
POMB x ODP x ADH
▲ Ak ide o poistenca, ktorého schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 40 %, ale najviac 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako:
(POMB x ODP x ADH) x percentuálna miera poklesu
VÝPOČET PRE TZV. INVALIDNÝ DÔCHODOK Z MLADOSTI
Suma invalidného dôchodku poistenca vo veku do 20 rokov, ktorý nezískal žiadne obdobie povinného dôchodkového poistenia, ale
- bol len dobrovoľne dôchodkovo poistený v rozsahu menej ako rok;
- získal obdobie dôchodkového poistenia len dodatočným zaplatením poistného na dôchodkové poistenie za obdobie kratšie ako jeden rok;
- bol dobrovoľne dôchodkovo poistený a získal obdobie dôchodkového poistenia po dodatočnom zaplatení poistného na dôchodkové poistenie v celkovom rozsahu kratšom ako jeden rok
sa s účinnosťou od 1. januára 2014 určí tak, že namiesto POMB sa použije osobný mzdový bod v hodnote 0,67.
Ak ide o vyššie uvedeného poistenca vo veku do 20 rokov, ktorého:
▲ schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako:
0,67 x ODP x ADH
▲ schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 40 %, ale najviac 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako:
(0,67 x ODP x ADH) x percentuálna miera poklesu
■ Štatistika sociálnej poisťovne
V prvom polroku 2018 prijala Sociálna poisťovňa 46 669 žiadostí o niektorý z dôchodkov. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje pokles o 9 623 žiadostí. Druhým najčastejšie žiadaným druhom dôchodku (prvý je starobný) bol za prvých šesť mesiacov tohto roka invalidný dôchodok. Sociálna poisťovňa eviduje 13 937 nových žiadostí.
Tiež ide o medziročný pokles, keď v rovnakom období minulého roka podalo žiadosť o tento druh dôchodku 14 685 poistencov. Niektorú z dôchodkových dávok poberá na Slovensku takmer 1,7 milióna ľudí. Viac ako milión ľudí poberá starobné penzie.
Invalidný dôchodok aktuálne poberá takmer 235-tisíc ľudí.
ZVYŠOVANIE INVALIDNÉHO DÔCHODKU
Priemerná suma invalidného dôchodku s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (v eurách):
Miera poklesu | Jún 2016 | Jún 2017 | Jún 2018 |
Do 70 percent | 197,92 | 204,02 | 203,97 |
Nad 70 percent | 353,84 | 368,04 | 368,13 |
Na záver odpovede na dve najčastejšie kladené otázky:
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/tema-komisar-pre-osoby-so-zdravotnym-postihnutim/
https://www.vozickar.info/tema-zivotne-minimum/