Užitočných publikácií je okolo nás toľko, že sme sa rozhodli v rámci portálu Vozickar.sk dať tie najzaujímavejšie na jednu kopu. A ako inak by sa to miesto malo volať ako kiosk.
Toto je jediný kiosk, do ktorého môžete chodiť bez peňazí…
Život s intermitentnou katetrizáciou
Intermitentná katetrizácia je alternatívnou cestou močenia a zvyčajne sa vykonáva, keď človek nie je schopný močiť prirodzene alebo nie je schopný kompletne vyprázdniť svoj močový mechúr.
Existuje niekoľko dôvodov prečo majú niektorí ľudia problémy s močením.
Nech je už dôvod akýkoľvek, moč nesmie zostávať v močovom mechúri, pretože môže spôsobiť infekciu, pokiaľ by tam zostal príliš dlho. Preplnený močový mechúr môže navyše zapríčiniť poškodenie obličiek a iné komplikácie. Pokiaľ je funkcia svalov močového systému poškodená a nedá sa zaistiť kompletné vyprázdnenie močového mechúra, moč zostáva na dne močového mechúra.
Vše okolo tetraplegie
Autor vydání: Zdeňka Faltýnková; 2012
(vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Úřadu vlády ČR a Vládního výboru pro zdravotně postižení občany)
Autorka v úvodu sděluje: „Porozumění tomu, co se stalo, je pro zúčastněné složité, avšak pro zvládání nové životní situace zásadní. Tato publikace by měla být v tomto ohledu Vaším pomocníkem“.
V obsahu najdete témata:
- Jakou má mícha funkci
- Co se stane při poškození míchy a jaká je prognóza
- Jaké mohou vzniknout komplikace
- Jak probíhá léčba a rehabilitace – spinální program v ČR
Součástí publikace jsou také osobní příběhy konkrétních mužů a žen s tetraplegií.
Rozsah publikace: 59 stran
Ke stažení zdarma
Cesta k nezávislosti po poškození míchy
autor: Zdeňka Faltýnková, MUDr. Jiří Kříž, PhDr. Alena Kábrtová; 2004
(vydal: Svaz paraplegiků s finanční podporou MZ ČR)
Inspirací a podnětem byla kniha Světové zdravotnické organizace (WHO) „Promoting Independence Following a Spinal Cord Injury“, určená lidem po poškození míchy, jejich rodinám a středním zdravotnickým pracovníkům, kteří s těmito lidmi pracují. Publikace neobsahuje vyčerpávající rozbor problematiky jednotlivých probíraných okruhů. Jejím cílem je upozornit na základní a nejdůležitější oblasti, které je třeba v souvislosti s adaptací na stav po poranění míchy řešit. Naopak obsahuje celou řadu černobílých fotografií, které názorně doplňují textovou část. Kromě úvodu do problematiky míšního poškození publikace obsahuje tato témata: prevence dekubitů, nácvik močení a stolice, prudké bolesti hlavy a vysoký krevní tlak, otoky, bolest, cvičení, přesuny, oblékání, problematika sexuality, poškození míchy u dětí, částečné poškození míchy, bydlení aj.
rozsah publikace: 83 stran
Ke stažení zdarma
Jak na to doma
autor: KZS Fyzioterapie míšních lézí při UNIFY ČR ve spolupráci se Svazem paraplegiků; 2011
Při profesní organizaci fyzioterapeutů UNIFY ČR vznikla v roce 2004 klinická zájmová skupina Fyzioterapie míšních lézí zastoupená iniciátorkou této publikace paní Zdeňkou Faltýnkovou. Tato skupina si dala mimo jiné za cíl vydávat tematické edukační materiály pro klienty s poškozením míchy, ale i další zájemce s pohybovým omezením, kteří jsou nuceni k pohybu používat vozík. Tato první brožura pod názvem „Jak na to doma“ obsahuje témata: polohování, strategie asistovaných a samostatných přesunů, MOTOmed v rehabilitační praxi a doma, vertikalizace – stoj s využitím pomocných prostředků, zásady správného výběru vozíku a nastavení kvalitní postury sedu. Brožura je celobarevná a její součástí jsou fotografie návodných ukázek a příkladů z praxe.
rozsah publikace: 33 stran
Ke stažení zdarma
Desatero moudrého vozíčkáře
autor: Zdeňka Faltýnková; 2012
(vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR)
Průvodce pro klienty s poškozením míchy obsahuje deset základních témat: Proč je důležité porozumět důsledkům a komplikacím poškození míchy?; Proč je důležité často měnit polohu?; Proč je důležité důsledně pečovat o funkci močového měchýře a střev?; Proč je důležité vědět o nebezpečí autonomní dysreflexie?; Proč je důležité se zdravě stravovat?; Proč je důležitá pravidelná pohybová aktivita?; Proč je důležité si dobře vybrat a nastavit vozík?; Proč je důležité mít bezbariérový domov i pracoviště?; Proč je důležité se co nejdříve zajímat o sexuální život, partnerství a rodičovství po poškození míchy?; Proč je důležité co nejdříve získat informace o možnostech sociální podpory?
rozsah publikace: 14 stran
Ke stažení zdarma
Průvodce správného výběru vozíku pro spinální pacienty
autor: Zdeňka Faltýnková; 2013
(vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR)
Publikace je určena pro lékaře specialisty v oboru rehabilitačního lékařství, neurologie a ortopedie, kteří obvykle vozíky předepisují a revizní lékaře, kteří jsou zodpovědní za kladné či záporné stanovisko zdravotní pojišťovny.
rozsah publikace: 15 stran
Ke stažení zdarma
Cvičení na doma – tetraplegie
kolektiv autorů, 2014
(vydala Spinální jednotka při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LK UK a FN v Motole v Praze ve spolupráci s Českou asociací paraplegiků – CZEPA)
Brožura nese název „Cvičení na doma – tetraplegie“ a je určena především pro tetraplegiky. Mnoho cviků však mohou využít i paraplegici a vozíčkáři s jinou diagnózou. Brožura obsahuje, kromě jiného, obecný popis cvičební jednotky, tématické celky protahovacích cvičení a procvičování jednotlivých partií s asistencí i možnosti autoterapie a především posilování svalstva trupu a horních končetin v různých polohách včetně využití cvičebních pomůcek.
rozsah publikace: 42 stran
Ke stažení zdarma
Léčba a rehabilitace pacientů s míšní lézí
autor: Zdeňka Faltýnková, MUDr. Jiří Kříž, Ph.D.; 2012
(vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR)
Příručka pro praktické lékaře. Cílem materiálu je přiblížit odborníkům problematiku spinálního poškození a pomoci při řešení zdravotních problémů jejich pacientů.
rozsah publikace: 15 stran
Ke stažení zdarma
Samolepka
Redakcia Vozickar.sk pripravila pre svojich čitateľov príjemnú pomôcku na uľahčenie parkovania – samolepku zvýrazňujúcu nutnosť dodržať odstup vedľajších áut pre ľahký nástup vozičkára.
Poznámka
Nejedná sa samozrejme o formálne označenie “vozičkárskeho” auta, ale o viditeľné upozornenie ostatných vodičov na potrebu dodržať dostatočný odstup na ľahké nastúpenie vozičkára. Samolepka je určená na umiestnenie na okno “za vodiča” – je navrhnutá tak, že sa lepí z vnútornej strany. Jej veľkosť je približne 8×12 cm.
Samolepka je zasielaná zdarma vďaka partnerstvu so spoločnosťou Letmo, ktorá hradí tlač aj distribúciu.
Manuál pre asistenty
Dobří asistenti nepadají z nebe.
Manuál pro začínající osobní asistenty a asistentky.
Ke stažení zdarma
Partnerský a sexuální život osob se zdravotním postižením
Mgr. Tomáš Drábek vystudoval husitskou teologii v kombinaci s psychosociálními studii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy vPraze a získal kvalifikaci pro činnost sociálního pracovníka.
Působí ve Svazu tělesně postižených v ČR, kde je vedoucím pracovníkem pražské poradny pro osoby se zdravotním postižením a seniory. Dlouhodobě pracuje také v Klubu vozíčkářů Petýrkova, kde se podílí na zajištění služby osobní asistence pro osoby s tělesným postižením.
Od roku 2009 se snaží o šíření informací, které se týkají tematiky partnerského a sexuálního života u lidí s různým typem zdravotního postižení. Jedním z podnětů k této činnosti mu bylo letité působení na pozici osobního asistenta – především pro osoby s těžkým tělesným postižením, kdy se navzájem poznával s lidmi různého postižení a věku, přičemž se nejen při příležitosti pomoci s osobní péčí postupně seznamoval s pohledem na jejich život, do něhož pochopitelně patří i partnerská a sexuální oblast.
Je autorem vysokoškolských prací a několika odborných článků, v nichž se zabývá zmíněnou problematikou. Ve volném čase se jako rozhodčí věnuje vozíčkářskému ragby a hudbě.
Ke stažení zdarma