Batéria, ktorá už existuje, na svoje plné využitie ešte len čaká
Naposledy krajinu prešiel z východu na západ a potom zo severu na juh.
Lítium-iónová batéria je približne o 70 percent ľahšia ako klasická olovená.
Hlavnou nevýhodou batérií pre bežné použitie však je ich omnoho vyššia cena.
Jazda s pomocou napájacej jednotky E-BikeKit je veľmi príjemná a bezpečná.
Bez ohľadu na to, aký typ mobilného zariadenia používate, pohybovať sa rýchlejšie a s menšou námahou je vždy lákavé. Ak máte k dispozícii elektrický vozík alebo mechanický s doplnkovým elektrickým pohonom, limitujúcim faktorom je batéria. Jej schopnosť prijímať a následne vydávať elektrickú energiu je rozhodujúca. Pokrok v technológii výroby a využitia elektrických článkov však našťastie neustále rozširuje škálu ich využitia. A to poskytuje ľuďom používajúcim invalidné vozíky viac slobody. A práve tejto zaujímavej problematike sa vo svojom príspevku uverejnenom v magazíne New mobility venoval Bob Vogel.
Každá batéria má približne rovnaký dojazd
Ian Mackay pomerne často absolvuje náročné trasy po štáte Washington na svojom trojročnom elektrickom vozíku TDV Invacare. Naposledy krajinu prešiel z východu na západ a potom zo severu na juh. Samozrejme, svoj elektrický vozík má upravený. Jedna batéria pri priemerne najazdených 30 míľach (48,28 km) denne by to, polopatisticky povedané, „neutiahla“.
Ian má k dispozícii dve klasické olovené a pod sedačkou na podlahe dve lítium-iónové batérie. Keďže má k dispozícii prepínač, sám sa pri jazde rozhoduje, z ktorého zdroja bude elektrickú energiu čerpať. Olovená batéria je síce pomalšia, ale za to rovnomernejšie a dlhšie dodáva kolesám „šťavu“. lítium-iónová je zase vhodnejšia do prudšieho či dlhšieho stúpania, pretože podáva od začiatku maximálny výkon.
Obidva typy sa nabíjajú približne rovnaký čas, akurát prenos pripravenej energie z batérie do kolies vozíka, ako sme už uviedli, je časovo rozdielny. Ešte jedno porovnanie – každá batéria na jedno nabitie najazdí približne rovnaký počet kilometrov. Akurát s olovenými batériami prejdenie stanovenej trasy bude trvať dlhší čas. Uviesť tiež treba, že lítium-iónová batéria je približne o 70 percent ľahšia ako olovená. Logicky je teda aj menšia.
Na záver musíme uviesť, že všetky dodatočné zlepšenia elektrického vozíka nie sú výsledkom plánovanej firemnej inovácie. Realizovali ich dvaja Ianovi priatelia. V prvom rade si uvedomovali, že jedna batéria na splnenie plánovaných zlepšení stačiť nebude. A od tejto základnej požiadavky sa odvíjalo všetko ostatné. A konečné riešenie prevýšilo všetky očakávania. Ian má vozík, chod ktorého nezabezpečuje jedna batéria, ale rovno štyri s ich alternatívnym používaním.
Vysoká cena a špeciálne nabíjačky
Lítiová batéria nie je horúca novinka, v technologickom „svete“ sa už pohybuje určitý čas. Tieto zariadenia však napájajú rastúci počet prídavných zariadení zlepšujúcich životnosť napríklad invalidných vozíkov. Aj keď existuje niekoľko druhov lítiových batérií, typ používaný vo väčšine mobilných zariadení, je lítium-iónový.
Takáto batéria sa skladá z jednotlivých článkov, ktoré vyzerajú ako mierne väčšia batéria typu AA. Väčšie lítium-iónové batérie pozostávajú z viacerých buniek v systéme riadenia označovanom ako batéria. Môžu sa pohybovať vo veľkosti od malých pre e-bicykle až po dosť veľké pre autá Tesla.
Christian Bagg využil skutočnosť, že pri navrhovaní adaptačného cyklu môže byť batéria upravovaná podľa vstupných požiadaviek. Napríklad pre súťaž Bowhead Reach mal pracovný tím k dispozícii lítium-iónové batérie z havarovaných vozidiel Tesla, ktoré obsahovali po 2 000 buniek. Christian z nich vyrobil dva nové akumulátory s 50 článkami v každom z nich.
Batéria vyrobená na princípe lítium-iónovom má zvýšený výkon pri zníženej veľkosti a hmotnosti. V kombinácii s účinnejšími motormi táto batéria prispela k vývoju zariadení, ako sú SmartDrive, Yamaha NAVIONE, Twion kolesá či riaditeľný Firefly.
Hlavnou nevýhodou lítium-iónových batérií pre bežné použitie však je ich omnoho vyššia cena a nutnosť použitia špeciálnych nabíjačiek. Tie majú vytvorený pracovný modul, ktorý pri každom nabíjaní presne stanovuje, ktorá sekcia, koľko a ako dlho sa bude nabíjať. Ďalším nedostatkom lítium-iónovej batérie je jej čiastočná nestabilita a hrozba samovznietenia. To je dôvod, prečo ich používanie Medzinárodná motocyklová federácia so sídlom v Ženeve zatiaľ nepovolila.
Avšak nedostatok tejto nestability sa v krátkom čase kuriózne vyriešil. Na vine totiž bol jeden typ nabíjačky, ktorá vytvárala nevhodné koexistenčné prostredie. Napriek tomu sa batéria tohto typu nezačala objavovať ani ako súčasť invalidných vozíkov. Dôvodom je, paradoxne, ich nízka hmotnosť, ktorá narúša potrebnú stabilitu vozíka.
Dostatočná stabilita dolných končatín
Viacerí jazdci na terénnych motocykloch s narušenou hybnosťou dolných končatín používajú pomocnú napájaciu jednotku E-BikeKit. Energiu jej dodáva lítium-iónová batéria. Jednotka dokáže bez dobíjania pomáhať jazdcovi udržať kontakt so skupinou na trase o dĺžke približne 42 míľ (67,59 km). A to je pri terénnej jazde dostatočná vzdialenosť.
Ako sa vyjadril Johan Downhan, jazda s pomocou napájacej jednotky E-BikeKit je veľmi príjemná. Jazdec s postihnutím nezaostáva, nie je ani nadmerne unavený, takže po celodennej jazde si pokojne dá s ostatnými pivo. Navyše, jazda s napájacou jednotkou je bezpečnejšia. Ak má jazdec pocit, že sa nadmerne prehrieva, stačí mierne zvýšiť rýchlosť jazdy.
Ako spomína Johan Downhan, v minulosti musel mať jazdec s hendikepom špeciálne upravený celý motocykel. Pokiaľ na ňom chcel zdolávať terény. Dnes stačí mať napájaciu jednotku, ktorú poháňa jedna batéria. A tá zabezpečí dostatočnú stabilitu nôh, aby pri určitom poškodení svalových partií ešte stále nedochádzalo ku kolíznym situáciám.
V troch príbehoch sme sa zoznámili s nadšencami, ktorí napriek svojmu zdravotnému hendikepu nie sú pasívni. Skôr naopak, v prospech seba sa snažia využívať moderné technológie ešte v čase, kedy nimi využívané zlepšenia ešte nie sú oficiálne schválené. Avšak presne taká aktivita je základom, aby sa rôzne novinky stávali bežnou súčasťou oficiálnych inovácií.
(j.szabo@vozickar.sk)