Bionická ruka už existuje, na protézu nohy ešte čakáme
Šesť od seba nezávislých motorov a uhlíkový hriadeľ.
Bionická ruka bude mať čo nevidieť svojho pokračovateľa – protézu nohy.
Aktívny charitatívny program Give Children a Hand.
Hrdina Bionicman zasahuje v pravý čas na správnom mieste.
V októbri príde bionická ruka na Slovensko. Nie ako súčasť nejakého projektu, ale ako časť tela Švajčiara Michela Fornasiera. Vyrobila mu ju v roku 2015 britská startupová firma v spolupráci so spoločnosťou Balgrist Tech v Zurichu. Biotická ruka je najmodernejšou verziou Limb Ultra Revolution ľudskej protézy hornej končatiny.
Nové možnosti nastavenia rozširujú funkčné možnosti
Bionická ruka má šesť od seba nezávislých motorov, uhlíkový hriadeľ a váži len 1,2 kg. Michelova pravá bionická ruka je omnoho aktívnejšia ako jeho ľavá ruka. Dokáže s ňou urobiť viac ako 20 pohybov a úchopov, bionickú ruku si však môže nastaviť každý majiteľ aj individuálne. Môže byť riadená aj mikročipmi, ktoré sú umiestnené napríklad na notebooku alebo na bicykli. Tým sa možnosti jej nastavenia, teda aj funkcií značne rozširujú. O tom všetkom Michel rozpráva počas svojich prednášok a na podujatiach, kde ho už štvrtý rok pozývajú.
Michel na nich rozpráva nielen o svojej ruke. Je totiž presvedčený o tom, že podobná budúcnosť čo nevidieť čaká aj nohu. Je vraj len otázkou času, kedy sa masovejšie začne experimentovať aj s bionickou nohou. Prvé experimentálne výsledky sú vraj veľmi sľubné. Bionická ruka je však už realitou.
Michel má vypracovaný aj charitatívny program Give Children a Hand (Dajte deťom ruku). Jeho cieľom je pomáhať deťom s podobným problémom, aby mali plnohodnotný život, tak ako on. Spoločne s lekármi, dizajnérmi a majiteľmi 3D tlačiarní sa pričiňujú o to, aby každá nová bionická ruka našla svojho malého majiteľa. Aj to je cesta pomoci postihnutým deťom.
Bionická ruka pomáha aj Bionicmanovi
Michel Fornasier si uvedomoval, že detská myseľ pracuje na základe iných štandardov a vonkajších vnemov, než mozog dospelého človeka. Ten začne pracovať na zlepšovaní hybnosti automaticky, bez potreby vonkajších podnetov. Dieťa potrebuje vzor, pozitívny príklad. Preto Michel v spolupráci s výtvarníkom Davidom Bollerom vytvorili komiksový seriál o superhrdinovi s menom Bionicman.
V seriáli jednoruký hrdina pomáha tým menej šťastným a dokazuje, že jeho srdce je na správnom mieste. Vždy zasahuje v správnej chvíli a bionická ruka je zakaždým presná a úspešná. A tak sa príbeh jeden za druhým valí a Bionicman všade víťazí. Peniaze z predaja komiksu putujú na nákup potrebných protéz.
Podobne ako bionická ruka sa bude odvíjať aj budúcnosť protéz nôh. Na začiatku bude stáť nejaký ambasádor (skutočný či umelecky spracovaný) príbeh a záujem detí s postihnutím žiť plnohodnotný život. Len všetko bude ťažšie, náročnejšie, rovnako ako je náročnejšie vyrobiť bionickú nohu.
Ďalšie články tejto kategórie:
Bojové umenie vo vozíku je čoraz populárnejšie
Automobilka Toyota sa mimoriadne aktívne zapája do programu Robot Project
Senzorický systém zdieľania informácií
Každá spoločnosť má vlastné podmienky prepravy špecifických potrieb cestujúcich