Ch. Reeve – úžasná vôľa po aktívnom živote
Imobilita je ako kompozitné lepidlo, ktoré vždy vytvorí pevný spoj. Imúnny voči nemu nie je žiadny materiál. Ani proti postihu funkčnosti dolných končatín nikto nie je imúnny. Dokonca ani slávny Superman. Aj na neho sa tá pliaga prilepila. A verte či neverte, vyspelého potomka z planéty Krypton posadila na invalidný vozík.
Presnejšie, na vozíku skončil herec Christopher Reeve (*1952 – †2004), prvý a najznámejší predstaviteľ Supermana.
-
Škaredo doplatil na svoju veľkú lásku – kone
Po ukončení štúdií britskej literatúry a hudobnej vedy na Cornellskej univerzite Reeve absolvoval hereckú prípravu u Johna Housemana v prestížnej newyorskej Juilliard School. Po ukončení štúdia hrával v londýnskych divadlách Old Vic a National Theatre, aj v parížskej Comédie Française. V roku 1976 sa predstavil po boku Katharine Hepburn v širokopásmovej inscenácii hry Enida Bagnolda Závažná vec. Do širšieho diváckeho povedomia vstúpil vďaka seriálovým soap operám Love of Life (Láska k životu).
Hviezdu svetového formátu z neho urobila v roku 1978 postava pôvodne komixového sci-fi hrdinu Supermana. Veď kto by nepoznal neohrabaného novinára Clarka Kenta, ktorý sa v prípade potreby menil na šľachetného siláka z ďalekého vesmíru. Lietajúc pomáhal na Zemi obhajovať spravodlivosť a poriadok.
O svojich vynikajúcich hereckých kvalitách kritikov i divákov Reeve presvedčil až v psychologicko-historickom filme Bostončanky podľa románu Henryho Jamesa. Stvárnil v ňom rolu mladého amerického právnika Basila Ransomea.
Zlom v jeho hereckej kariére, ale vlastne v celom živote nastal v roku 1995. Reeve škaredo doplatil na svoju veľkú lásku – kone. Počas tréningu jeho hnedák Eastern Express prudko zastavil pred jednou z prekážok. Herec vyletel zo sedla a vzduchom preletel ponad vysokú bariéru. Nekontrolovateľný „let“ mal tragický záver. Na zem prudko dopadol hlavou akoby rybičkou skákal do hlbokej vody.
Utrpel zlomeninu prvého a druhého krčného stavca, pričom došlo k porušeniu miechy. Život mu síce zachránila okamžitá lekárska pomoc, ale zranenie ho úplne paralyzovalo.
Ako Reeve neskôr priznal, v prvých dňoch po úraze vážne uvažoval o samovražde. Našťastie, po niekoľkých mesiacoch rehabilitácie sa domov vrátil už s novým, pozitívnym zmyslom života. Superman nakoniec ukázal úžasnú vôľu po živote a nesmiernu trpezlivosť. Už krátko po prepustení vyhlásil, že chce znovu začať chodiť. Denne trávil štyri až päť hodín opakovaním jednoduchých cvikov. Po viac ako piatich rokoch dokázal pohnúť ukazovákom na ľavej ruke. Od tej doby ešte viac zintenzívnil cvičenie, čo bolo (po ďalších rokoch) korunované prvým krokom v bazéne.
-
Podpora vedeckého výskumu poranenej miechy
Reeve sa po návrate z nemocnice nevytratil zo spoločenského života. Zaujímal sa o problematiku životného prostredia, bezdomovcov, podporoval výtvarné umenie. Najaktívnejší však bol v podpore vedeckého výskumu liečby poranenej miechy. V roku 1999 založil nadáciu Christopher Reeve Paralysis Foundation. Táto nezisková organizácia podporovala výskum liečby ochorení spôsobených poranením miechy a centrálneho nervového systému. V máji 2002 spolu s manželkou Danou otvorili centrum, v ktorom sa ochrnuté osoby učia samostatnosti, čo im pomáha pri návrate do bežného života. Reeve tiež energicky podporil výskum kmeňových buniek, ale aj klonovania. Veril totiž, že táto metóda raz pomôže všetkým, ktorí utrpia podobný úraz ako on.
Otázka klonovania sa stala jedným z bodov prezidentských predvolebných kampaní v Spojených štátoch. Senátor John Kerry sa zmienil o Reevovi v jednom z televíznych rozhovorov s Georgem Bushom. Christipher bol aj politicky (občiansky) aktívny. V roku 1987 dokonca demonštroval v Santiagu, kde Pinochetov režim hrozil popravou 77 chilských hercov.
-
Prvý režijný debut sa stretol s nadšenými hodnoteniami
Reeve sa nevytratil ani zo sveta umenia. Jeho filmografia obsahuje viac ako štyri desiatky snímok, väčšinou televíznych. Pred pádom z koňa ho jeho priaznivci naposledy videli v roku 1995 vo filme Mimo podozrenie. Paradoxne v ňom hral muža na invalidnom vozíku.
Prostredníctvom nového seriálu Smallville si Reeve už ako paralizovaný znovu pripomenul slávnu éru Supermana. Zahral si úlohu významného vedca na invalidnom vozíku. V seriáli ho pri riešení jedného problému o pomoc požiada novinár Clark Kent alias Superman.
Jeho prvý režijný debut mal premiéru v apríli 1997. Pre televíznu stanicu HBO natočil drámu In the Gloaming (Za súmraku) podľa poviedky od Alice Elliott Darkovej. Je to príbeh posledných dní života homosexuálneho mladíka Roberta Sean Leonarda postihnutého AIDS. Film sa stretol s nadšenými hodnoteniami. Bol nominovaný v piatich kategóriách na cenu Emmy.
O rok neskôr si Reeve zahral v novom vydaní Hitchcockovho thrilleru Zadné okná. Dokonca sa na jeho príprave podieľal aj ako producent. V tom istom roku (1998) vydal autobiografiu Still Me, ktorá sa 11 týždňov po sebe držala v rebríčku najpredávanejších kníh v USA. Neskôr bola vydaná aj vo zvukovej podobe.
Reeve dostal 9. októbra 2004 infarkt a upadol do kómy. Na druhý deň vo svojom rodnom New Yorku skonal.