Koronavírus útočí, väzní mnohých ľudí so zdravotným postihnutím
Koronavírus na Slovensku doposiaľ útočí bez toho, aby bol dôsledne kontrolovaný.
Dohodnúť si klasický pravidelný denný režim počas celého pracovného týždňa.
Odborný personál zariadení sociálnej služby je pripravený na boj s koronavírusom.
Prevencia onemocnenia na Covid 19 sa zrejme stane už trvalou domácou úlohou .
Koronavírus decimuje celý svet – ľudské osudy i globálnu ekonomiku. Nieto miesta, kde by sa človek pred ním trvalo schoval. Nieto priestoru, na ktorom by z neho ekonomická entita trvalo profitovala. To všetko je známe a je proste nenáležité prikladať ďalšie polienka do už priveľkej vatry. Len dodajme, že koronavírus na Slovensku doposiaľ útočí bez toho, aby bol dôsledne kontrolovaný.
Počítač a internet je miesto mnohých aktivít
Pristavme sa však pri tom, ako sa v tejto nežičlivej dobe majú správať ľudia so špecifickými potrebami. Začnime s tými, ktorí sú zavretí sami doma. Ak vám má kto nakúpiť potraviny, drogistické potreby, lieky, nepretŕčajte sa vonku. Aspoň vám koronavírus nezamotá hlavu. Na samotu ste už čiastočne zvyknutí, tak sa to nesnažte teraz meniť. Ak ste chodili pravidelne cvičiť, nezanevrite naň a čo sa dá, v pravidelnom čase cvičte aj doma.
Nudu odháňajte tým, že sa zapojíte do jestvujúcich či novo vytváraných sociálnych a komunikačných skupín na internete. Je na vás, či si vyberiete formu online kontaktov alebo spôsob uverejňovania vlastných príspevkov, na ktoré môže niekto iný reagovať. Niekedy stačí vytvoriť si blog v niektorom médiu a uverejňovať svoje myšlienky a názory.
Väčšinou však človek povedzme odkázaný na invalidný vozík nebýva sám, ale s niekým, kto chodieval do práce. Teraz však tiež sedí doma. Koronavírus dosiahol svoje, zabuchol za vami dvere. Dohodnite si preto pravidelný denný režim počas celého pracovného týždňa. Povedzme po rannej hygiene a raňajkách spojených s krátkou debatou sa o pol desiatej presuňte k počítaču. A robte presne to, čo ste zvykli robiť, keď ste boli sami.
Nevšímajte si, kde je a čo robí váš partner. Zrejme pripravuje obed, ktorý bude o dvanástej. Po ňom a krátkom oddychu pokračujte v práci, komunikujte, surfujte po internete. Do takej pätnástej či šestnástej hodiny, kedy sa zvykol partner vracať z práce. Aj tentokrát koronavírus vykonal svoje zlo, lebo partner je celý deň doma. Potom už nasleduje klasický režim. Pri dodržaní takého modelu si s partnerom nebudete liezť na nervy. Ale pozor, na spoločné prechádzky zabudnite, tie sú zakázané až do odvolania.
Tri kategórie klientov sociálnych služieb
Druhou veľkou skupinou sú klienti v domovoch sociálnych služieb s dlhodobým pobytom, ambulantná forma bola na neurčito prerušená. V týchto zariadeniach má koronavírus profesionálneho protivníka – odborný personál daného zariadenia. Z tejto strany teda žiadne nebezpečenstvo klientovi nehrozí. Pracovníci, prevažne pracovníčky zariadenia vedia, čo majú robiť, aby koronavírus nemal žiadnu šancu.
Horšie je na tom psychika človeka, ktorý bol zvyknutý na pravidelné návštevy. V tomto bolestnom období na ne zabudnite, boli na neurčito zrušené. Koronavírus by mohol zvíťaziť a následky by boli tragické. Celé zariadenie by putovalo do karantény a zoslabená imunita starších ľudí by mohla mať až likvidačné následky.
Aj v tomto prípade môžeme hovoriť o dvoch, dokonca troch skupinách klientov. V prvej sú starčekovia a babičky, ktorí nemajú ani telefón, len čakajú, kto príde. Tí sa budú proste chystať, že nejaká návšteva sa zjaví. No uplynie poriadne dlhý čas, kým niekto skutočne príde.
Druhú skupinu klientov tvoria tí, ktorí používajú mobilné telefóny. Ani koronavírus nemá proti tomu námietky. Čím častejšia bude komunikácia s tými najbližšími, tým neskôr hrozí prepuknutie depresívnych stavov kvôli chýbajúcemu osobnému kontaktu.
V poslednej skupine sú klienti, nemusia mať ani dôchodkový vek, ktorí sú nielen telefonicky mobilní, ale aj počítačovo aspoň užívateľsky zdatní. Tí majú najširšie pole pôsobenia, aj v čase, keď koronavírus útočí. Môžu komunikovať telefonicky, prístupné sú pre nich počítačové i internetové siete. Aj keď to neznamená, že sa nemôžu dostať do psychických problémov, celkovo sú najodolnejší.
Len okrajovo spomenieme klientov s mentálnym postihnutím. Pravidelné návštevy majú len niektorí z nich a nie všetci ich vnímajú v časových súvislostiach. Mnohých nemá kto navštevovať a túto skutočnosť vnímajú podľa druhu a stupňa svojho bežného duševného stavu.
Zrušenie návštev si nateraz nikto netrúfa predpovedať
A dostávame sa k najzásadnejšej otázke – dokedy budú platiť obmedzujúce opatrenia, dokedy bude koronavírus hrozbou? Jedna skupina odborníkov tvrdí, že ochorenie Covid 19, ktoré spôsobuje tento koronavírus, už nikdy nevymizne. Stane sa rovnakou súčasťou nášho života ako chrípka so svojou sezónnou naliehavosťou.
Na druhej strane zaznamenávame postupné poľavovanie prísnych reštrikčných opatrení vlády. Pokiaľ nechceme zapríčiniť totálny prepad ekonomiky štátu, inú možnosť ani nemáme. Aj keď kvôli tomu dôjde k zvýšeniu počtu ľudí, ktorých koronavírus zdolá a zvýši sa počet onemocnení na Covid 19. Bude to krutá daň za záchranu ekonomiky štátu, ale zrejme sa jej s určitosťou hraničiacou s istotou nevyhneme.
Starší ľudia a osoby so zoslabenou imunitou už budú trvalo upozorňovaní na hrozbu ochorenia na Covid 19. Budú sa hľadať podporné liečivá na eliminovanie prejavu tohto ochorenia, ktoré sa nebudú odlišovať od prevencie proti chrípke a iným respiračným onemocneniam.
A zrušenie návštev v zariadeniach sociálnych služieb kvôli aktuálnemu koronavírusu? Vzhľadom na pretrvávajúci konzervativizmus riadenia týchto zariadení nemožno očakávať nejaké rýchle riešenia. Slovenské cirkevné spoločnosti minimalizujú svoje aktivity a tak tomu bude aj počas veľkonočných sviatkov. Žiadne tradičné omše sa konať nebudú. To je dôkazom, že zrušenie návštev v tomto období v žiadnom prípade nemôžeme očakávať.
Podľa názoru väčšiny odborníkov, najväčšiu silu koronavírus ukáže údajne v prvej polovici júna. Zrušenie návštev v sociálnych zariadeniach preto možno očakávať v závere júna či od začiatku júla. Bude to po období maximálneho počtu ochorení na Covid 19. Ak sa naplnia optimistické predpovede, toto obdobie nastane už v polovici mája, podľa negatívnych prognóz až v priebehu júla. A v takom prípade môže byť zákaz návštev zrušený začiatkom júna, resp. až v auguste. Aj pri pozitívnej predpovedi, ktorá má už len minimum zástancov, bude zákaz návštev trvať minimálne tri mesiace. A to je dosť dlhý čas, aby sa niektorí klienti dostali do vážnejšej nepohody.
(j.szabo@vozickar.sk)