Misia Peking 2022 predstavila spoločnú poštovú známku aj kolekciu oblečenia
Slovenskí paralympionici a olympionici dnes spojili sily a spoločne predstavili viacero svojich aktivít k Zimným olympijským a paralympijským hrám Peking 2022 pod názvom „Misia Peking 2022“. Podujatie sa konalo v Galérii SPP, na pôde generálneho partnera Slovenského paralympijského tímu.
V duchu zbližovania olympijského a paralympijského športu vo svete sa zrodila aj emisia poštovej známky na Slovensku. Ide o historický moment, keď olympijská a paralympijská známka sa síce budú používať samostatne, ale spolu vytvoria jeden celok, čo kopíruje aj stále intenzívnejšiu spoluprácu Slovenského paralympijského výboru (SPV) a Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) pri projektoch účasti slovenských športovcov na vrcholných športových podujatiach, v tomto prípade ZOH a ZPH.
Autormi známok sú akademickí maliari Igor Piačka (SPV) a Marian Komáček (SOŠV). Na známke dominujú športy parahokej a boby, spája ich motív Tigra, v roku, ktorého sa podľa čínskeho kalendára hry konajú. V oboch športoch bude mať Slovensko zastúpenie aj v Pekingu, kde parahokejistov čaká historická premiéra. Spájanie známok zároveň symbolizuje celkové spájanie sa športu zdravých aj zdravotne znevýhodnených vo svete – napríklad v USA funguje spoločná inštitúcia Olympijský a Paralympijský výbor (USOPC), hry v Paríži 2024 sa už dokonca budú konať pod jedným logom. Známky, tvoriace jeden celok, spoločne uviedli do života za prítomnosti oboch autorov kapitán parahokejovej reprezentácie Marián Ligda, štvornásobná paralympijská víťazka v parastreľbe Veronika Vadovičová, bobista Marcel Lopuchovský a olympijská víťazka v trape Zuzana Rehák – Štefečeková.
Modely a modelky predstavili oficiálnu kolekciu oblečenia, v ktorej budú obe výpravy reprezentovať Slovensko na hrách v Pekingu. Výrobca kolekcie značka 4F nechal vyniknúť Fúzii technológie a prírody, ktorej inšpiráciou bola “expedícia Arktický ľadovec, vízie z Himalájskych trekingových výprav, extrémne poveternostné podmienky, ako aj futuristické videnie sveta”. Z toho vyplýva aj paleta farieb, zvolených pre Peking 2022, založená na prírodných odtieňoch skál a piesku (béžová), priezračných horských jazerách (indigová) a čistom neznečistenom vzduchu (modrá). Okrem čistých a strohých foriem, podčiarknutých matnou úpravou a voľbou viacerých textilných materiálov sme sa zamerali na inteligentné vrstvenie viacerých kúskov oblečenia, na vysokú priedušnosť, vyrovnanú telesnú teplotu a ochranné vonkajšie oblečenie, ktoré jednoducho odolajú vetru, dažďu či snehu,” uviedli tvorcovia kolekcie, ktorá zahŕňa oblečenie pre tréningy, súťaže, ako aj spoločenské pre slávnostné ceremoniály. Slávnostný odev bude mať premiéru na spoločnom sľube členov výprav u prezidentky SR.
Svoju premiéru mala na pôde SPP aj olympijská kolekcia slovenských euromincí, vydaných k pekinským ZOH, z kremnickej dielne, spolu s príležitostným žetónom. Ten uviedla do života ďalšia olympijská víťazka, tentokrát v severskom lyžovaní, Anastasia Kuzminová spolu s vedúcim predaja Mincovne Kremnica Jaroslavom Setnickým. Mince k XXIV. ZOH v Pekingu sú vyhotovené v nasledovných množstvách: lesklé, špeciálne neobiehajúce (6.000 ks), proof-like – balené v plexi kazete (1.200 ks) a proof-like – balené v drevenej kazete (700 ks).
Na akcii spojenej s prehliadkou oblečenia sa zúčastnili aj veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Sun Lijie, člen predstavenstva SPP Henrich Krejčí, finančný riaditeľ Tiposu Oliver Felszeghy, vedúci odboru POFIS Martin Vančo, generálny sekretár SOŠV Jozef Liba a prezident SPV Ján Riapoš, ktorý ju spolumoderoval so Štefanom Skrúcaným. Účastníci si mali možnosť pozrieť aj viacero videoprojekcií.
Metropola Číny privíta v dňoch 4.–20. februára olympionikov z celého sveta a následne v dňoch 4.–13. marca paralympijských športovcov.
Viac na https://paralympic.sk