Prednáška Pomôcky verzus Zákony „vyzametala„ tajomné paragrafové kúty
Viacerí návštevníci sofistikovaného podujatia Salón Vozickar.info (Piešťany, 31. októbra) netrpezlivo čakali na vystúpenie Tibora Köböla z Organizácie muskulárnych dystrofikov. Veď téma jeho prednášky – Pomôcky verzus Zákony (Systém a možnosti financovania pomôcok na Slovensku) – sa bezprostredne týka každého ťažko zdravotne postihnutého človeka.
Navyše, každému poslucháčovi bolo zrejmé, že rady a odporúčania, ktoré odznejú na prednáške Pomôcky verzus Zákony, budú mať vysokú hodnovernosť. Tibor Köböl je totiž TOP expertom na sociálne právo. Okrem iného je aj voleným zástupcom vo Výbore pre osoby so zdravotným postihnutím pri Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
Tibor Köböl v úvode zdôraznil, že pokiaľ sa chceme zorientovať v problematike kompenzačné pomôcky verzus zákony, musíme poznať zdroje ich poskytovateľov. Každý z nich – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) či Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) – má vytvorený vlastný systém poskytovania kompenzačných pomôcok a iných služieb.
„Tretí zdroj je rozmanitý. Môžu to byť vlastné finančné prostriedky užívateľa pomôcky, peňažné príspevky od známych, nadácií či podnikateľských subjektov,“ vysvetľoval T. Köböl.
-
Pomôcky verzus Zákony a zdravotné poisťovne
Zdravotné poisťovne sa pri schvaľovaní kompenzačných pomôcok musia riadiť zákonnými ustanoveniami. Rozhodujúci je pre nich zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Postupy, ktoré platia pri výbere a schvaľovaní zdravotníckej pomôcky, sú vo všeobecnosti známe. Vyberať sa musíte zo Zoznamu kategorizovaných zdravotníckych pomôcok. Ak si v ňom potrebnú pomôcku nenájdete, nezúfajte. Existuje možnosť požiadať o schválenie výnimky. Mnohí nevedia, že pre výber možno využiť aj Zoznam zdravotníckych pomôcok na mieru. Čo však v prípade, ak jej výber ani z tohto zoznamu poisťovňa neschváli?
„Môže sa to stať… A stáva sa to. V takom prípade sa môžete odvolať na generálne riaditeľstvo. S tým však veľmi dobrú skúsenosť nemám. Prakticky vždy potvrdia pôvodné rozhodnutie. Vhodnejšie je osloviť svojho lekára, aby požiadal poisťovňu o výnimku,“ T. Köböl približoval možnosti ako postupovať, keď poisťovňa neschváli poskytnutie pomôcky. Dodal, že ak ani táto možnosť nevyjde (žiadosť lekára bola zamietnutá), kruh sa uzavrel.
Pacient potrebnú pomôcku z verejného zdravotného poistenia jednoducho nedostane. Využiť môže už len tretí zdroj. Prvá možnosť sú vlastné financie. Tých však ťažko zdravotne postihnutí väčšinou nemajú nadbytok. Reálnejšia je možnosť získať peňažný dar či priamo danú pomôcku od nadácií, fondov, fyzických či právnických subjektov.
-
Pomôcky verzus Zákony a ministerstvo práce
V porovnaní so systémom používaným MZ (zoznam pomôcok, plné, čiastočné či nulové hradenie vybranej pomôcky) má MPSVR vypracovaný úplne iný systém. Najskôr sa skúma odkázanosť, teda, či miera funkčnej poruchy žiadateľa o príspevok na kúpu pomôcky je minimálne 50 percent.
„To však nestačí. Úrad práce skúma aj majetkové a príjmové pomery žiadateľa, dokonca veľmi často aj rodinných príslušníkov – napríklad, keď je žiadateľom nezaopatrené dieťa. V tejto súvislosti treba uviesť, že je veľa výnimiek, čo sa nepovažuje za majetok zaratúvaný pre tieto účely. Napríklad pomôcka, na ktorú bol v minulosti poskytnutý príspevok. Podľa poslednej novely zákona, čo sme uvítali, sa už ani dary pri splnení určitých podmienok do majetku tiež nezapočítavajú,“ približoval druhý zdroj financovania kompenzačnej pomôcky T. Köböl.
Účastníkom prednášky Pomôcky verzus Zákony poradil, že je vhodné uzavrieť písomnú darovaciu zmluvu, v ktorej bude uvedené, že darované peniaze sa použijú na nákup kompenzačnej pomôcky. Zákon totiž stanovuje, že účelovo neviazané finančné prostriedky môžu byť do výšky 2 390 eur. Avšak všetko, čo je označené ako dar na účely posilňovania účinkov kompenzácie, sa do príjmu nezaratúva. Môže byť dar na kúpu či opravu zdravotnej pomôcky. Alebo na zaplatenie liečebného, kúpeľného či rehabilitačného pobytu.
„V súvislosti s poskytnutím príspevku na kúpu kompenzačnej pomôcky treba mať na pamäti, že úrad práce finančne nepodporí kúpu pomôcky, pokiaľ je na zozname Ministerstva zdravotníctva, teda poskytujú ju zdravotné poisťovne. Sú len tri výnimky – druhý mechanický alebo elektrický vozík a načúvací aparát,“ upozorňoval T. Köböl.
Dodal, že na rozdiel od zdravotných poisťovní úrady práce neurčujú, aký typ vozíka si môžete kúpiť, aké môže mať parametre či iné technické súčasti. Stanovená je len maximálna výška finančného limitu. A z neho sa za presne stanovených kritérií vyráta príspevok pre žiadateľa.
„A teraz niekoľko drobností, o ktorých mnohí nevedia. Z príspevkov, ktoré poskytuje úrad práce, je napríklad možné financovať revíznu kontrolu zariadenia používaného kvôli kompenzácii zdravotného postihnutia. Úrad poskytne príspevok aj na opravu invalidného vozíka, ktorý ste dostali darom alebo si kúpili za vlastné peniaze. Dokonca, za presne stanovených podmienok, úrad práce preplatí aj kurz pre získanie vodičského oprávnenia,“ poukázal na niektoré menej známe skutočnosti T. Köböl.
-
Pomôcky verzus Zákony a tretí sektor
Pri treťom zdroji financovania, ak neberieme do úvahy vlastné financie, je dospelý človek znevýhodnený. Aj táto informácia odznela na prednáške Pomôcky verzus Zákony. Mnoho nadácií a rôznych fondov poskytujú finančnú či materiálnu podporu výhradne deťom. Stačí, že zdravotne postihnutý dovŕši vek 18 rokov a okamžite stráca možnosť získať finančný dar. Už nemôže dostať ani konkrétnu kompenzačnú pomôcku od mnohých subjektov tretieho sektora.
Tento trend vychádza zrejme z presvedčenia, že dospelý človek, hoci je zdravotne znevýhodnený, má širšie možnosti ako vlastným pričinením získať potrebné peniaze. Do určitej miery je to pravda, aj keď ani v tomto prípade nemožno generalizovať.
„Dospelí sa nemusia spoliehať len na tradičné formy podpory zo strany nadácií, fondov či podnikateľských subjektov. Niekedy stačí svoj príbeh zverejniť na internete a požiadať pomoc. V súčasnosti je veľmi netradičná tzv. prezidentská pomoc. Pán prezident svoj mesačný plat vždy rozdelí medzi ľudí v núdzi. Často takto pomáha aj zdravotne postihnutým,“ podotkol T. Köböl.
Po ukončení prednášky Pomôcky verzus Zákony účastníci Salóna Vozickar.info v nezáväznej debate hovorili o viacerých netradičných aktivitách, ktorých cieľom bolo získať financie na nákup konkrétnej kompenzačnej pomôcky. Raz to bol koncert miestnych hudobníkov, inokedy zase športové zápolenie s tým, že výťažok zo vstupného bol určený na nákup pomôcky. Zorganizovať sa dá sídlisková burza nepotrebného tovaru, výstava a predaj insitných umeleckých výrobkov členov daného občianskeho združenia.
Slovenský národ je vynaliezavý, hlavne ak je potrebné riešiť problémy minoritnej zdravotne postihnutej časti spoločnosti. Štátna administratíva v oblasti sociálnej pomoci je totiž nastavená tak, aby hľadala dôvody pomoc neposkytnúť namiesto toho, aby hľadala spôsoby ako ju poskytnúť. Nebyť nezištnej pomoci tretieho sektora mnohí zdravotne postihnutí by len živorili. Tragédiou na tom všetkom je, že kým na Západe je tretí sektor len doplnkovým poskytovateľom sociálnych služieb, na Slovensku je dominantný… A neraz aj jediný.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/je-potrebne-system-conformat-pouzivat/
https://www.vozickar.info/vozickarsky-salon-ma-jasnu-buducnost/
https://www.vozickar.info/tibor-kobol-expert-socialnom-prave/
https://www.vozickar.info/maria-szegfuova-bojuje-s-uradnikm/