TÉMA: Vitamín D bojuje aj proti COVID-19
Súbežne so štandardnou liečbou onemocnenia COVID-19 sa viaceré vedecké centrá zameriavajú na vývoj potrebnej vakcíny. A pri tomto snažení dochádza k zverejňovaniu niektorých čiastkových výsledkov, ktoré sú použiteľné aj samostatne. V tejto súvislosti to, čo niektorí vedci očakávali a predpokladali sa nakoniec potvrdilo. Vitamín D, ktorý je vo svojej podstate hormón, má mimoriadny súvis s novým koronavírusom.
Vitamín D ovplyvňuje liečbu nového koronavírusu
Potvrdili to aj dve štúdie robené na univerzite Oxford (Veľká Británia) a Harvard (USA). Podľa nich väčšine pacientov nad 65 rokov, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia COVID-19, chýbali optimálne dávky vitamínu D. Ďalším výskumom bolo zistené, že minimálne 50 percent takýchto ochorení by zrejme bolo možné výrazne zmierniť, keby bol vitamín D v tele zastúpený v predpísanom objeme.
Aj dvaja americkí lekári na európskych pacientoch skúmali, aký vplyv má vitamín D na priebeh COVID-19. Došli k záveru, že jeho objem v tele by sa mal celoplošne sledovať, lebo má priamy vplyv na prevenciu pred onemocnením, zrejme aj na priebeh úspešnej liečby.
Aj slovenský popularizátor medicíny doktor Igor Bukovský sa s týmito názormi stotožňuje. Takéto výsledky podľa neho vedci museli zaznamenať. Teraz je vraj dôležité prijať niektoré nápravné opatrenia a následne sa sústrediť na pravidelné dávkovanie vitamínu D. Podľa I. Bukovského, v počiatočnom štádiu nie je nebezpečné dávkovanie ani tri až päťtisíc medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D.
Vitamín D podporuje aktiváciu imunitných procesov v tele a tým napomáha liečiť každú infekciu. Preto je zásadným prvkom nielen pre imunitu ako takú, ale aj pre následný boj s nemocou. A keďže pozitívne ovplyvňuje liečbu zápalu horných dýchacích ciest, pravdepodobne je účinný aj pri liečbe COVID-19. Vitamín D proste dosahuje výsledky, ktoré sa od neho očakávajú.
Posilnením imunitného systému proti chorobám
Vitamín D vo výraznej miere pozitívne ovplyvňuje činnosť viacerých systémov ľudského tela. Zohráva dôležitú úlohu v zdraví svalov a kostí. Nepomáha len pri vstrebávaní vápnika a fosforu z čreva, ale má priamy vplyv aj na svaly a kosti. Preto môže zabrániť a liečiť bolesti svalov, kostí, chronickú únavu a osteoporózu. Môže zabrániť aj liečiť poruchy imunitného systému, akými sú astma, reumatoidná artitída, cukrovka 1. typu, Crohnova choroba alebo skleróza.
Vitamín D reguluje rast normálnych aj nádorových buniek. Z tohto dôvodu môže hrať dôležitú úlohu v prevencii a liečbe rôznych druhov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva, prostaty, pankreasu a prsníka. Stimuluje tiež produkciu inzulínu z buniek produkujúcich inzulín v pankrease. Tiež znižuje inzulínovú rezistenciu. Z tohto dôvodu môže vitamín D pomôcť v prevencii a liečbe cukrovky 2. typu.
Potláča renín-angiotenzín-aldosterón (RAAS). Renín je chemická látka zvyčajne vyrábaná v tele. Vedie k produkcii inej chemikálie, nazývanej angiotenzín, ktorý je zodpovedný za udržiavanie krvného tlaku. Angiotenzín tiež spôsobuje uvoľnenie látky, nazývajúcej sa aldosterón. Tá je tiež zapojená do udržiavania optimálneho krvného tlaku.
Má vplyv na normálnu funkciu pokožky, a preto môže byť užitočný pri liečbe kožných ochorení, ako je psoriáza. Ovplyvňuje aj zdravie zubov, a preto je dôležitý pri prevencii mnohých dentálnych problémov. Je tiež nevyhnutný pre normálny vývoj a funkciu mozgu. Preto je dôležitý v prevencii a liečení neurologických porúch, ako je Alzheimerova, Parkinsonova choroba či autizmus.
Ochranný faktor voči postupu sklerózy multiplex
Teraz spomeňme najväčšie benefity, ktoré prináša vitamín D. U starších ľudí preukázateľne zlepšuje svalovú kontrolu. Je úzko spojený s výrazným znížením rizika rakoviny hrubého čreva a s niektorými možnými rizikami u iných typov rakoviny – napríklad rakoviny pľúc. Preukázal sa tiež ako významný ochranný faktor voči postupu sklerózy multiplex. Má potencionálny benefit aj v regulovaní glukózy prostredníctvom podpory správnej funkcie pankreasu. A používa sa aj na zlepšenie nálady u ľudí trpiacich chronickými psychickými poruchami.
Viac vitamínu D telo získa počas leta
Mnoho ľudí už počulo o tom, že vitamín D získavame hlavne zo slnečného žiarenia. Je to pravda, ale množstvo takto získaného vitamínu D sa líši od človeka k človeku. Existuje niekoľko faktorov, ktoré toto množstvo ovplyvňujú:
geografická poloha – to, kde človek žije, určuje koľko vitamínu D môže získať. Čím ďalej na sever sa od rovníka nachádza, tým menšia je intenzita slnečného žiarenia. Preto si pokožka tvorí menej vitamínu D.
ročné obdobie a časť dňa – pokožka môže tvoriť viac vitamínu D počas leta a menej v zime. Je to kvôli tomu, že v zimnom období dosiahne povrch Zeme menej slnečných lúčov. Najlepší čas pre syntézu vitamínu D je od 10.00 do 15.00 h.
opaľovacie krémy, znečistenie, tieň, sklenené okná, oblečenie – všetky tieto faktory znižujú množstvo UV žiarenia, ktoré vstúpi do kože, a preto znižuje normálnu produkciu vitamínu D kožou. Opaľovací krém s ochranným faktorom 8 alebo viac znižuje schopnosť pokožky tvoriť vitamín D o viac ako 95 %. Oblačnosť, tieň a závažné znečistenie znižuje UV žiarenie až o 50 %.
vek – v porovnaní s mladým človekom, koža staršej osoby obsahuje oveľa menej 7-dehydrocholesterolu. Z toho dôvodu koža starších ľudí zvyčajne obsahuje približne 25 % vitamínu D3.
farba pokožky – pochádza z pigmentu v koži, zvaného melanín. Čím viac melanínu človek má, tým tmavšia je farba pokožky. Melanín slúži ako prírodná slnečná clona a blokuje slnečné lúče pred ich prechodom do hlbších vrstiev pokožky. Práve preto je tmavšia pokožka menej účinná pri syntéze vitamínu D zo slnečných lúčov v porovnaní so svetlou pokožkou.
V bežných potravinách vitamín D nehľadajte
,Medzi potraviny, ktoré prirodzene obsahujú vitamín D patria tučné ryby – losos, makrela a modré ryby. Vitamín D je tiež prítomný v malom množstve v zelenine, mäse a vo vaječných žĺtkoch.
Obsah vitamínu D v jednotlivých potravinách
100 g potraviny |
Vitamín D v IU |
Rybí tuk | 16 miliónov |
Kakaové maslo | 120-tisíc |
Sleď | 48-tisíc |
Tuniak | 30-tisíc |
Kakao v prášku | 6-tisíc |
Losos | 4-tisíc |
Sardinky v oleji | 3-tisíc |
Žĺtok | 2-tisíc |
Huby | 2-tisíc |
Smotana | 200 |
Pečeň | 40 |
Maslo, mlieko | 30 |
Vitamín D a doplnky výživy
V doplnkoch výživy je vitamín D k dispozícii v dvoch formách – D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), ktoré sa chemicky líšia iba v ich štruktúre bočného reťazca. Vitamín D2 je vyrobený UV žiarením ergosterolu v kvasinkách. Vitamín D3 je vyrábaný ožarovaním 7-dehydrocholesterolu z lanolínu a chemickej premeny cholesterolu. Môže sa zdať, že vitamíny D2 a D3 sú v nutričných hodnotách rovnaké, ale pri vysokých dávkach je vitamín D2 menej účinný. Vitamín D3 je živočíšna a D2 je rastlinná forma vitamínu D. Vitamíny D2 a D3 nie sú biologicky aktívne, musia byť upravené v tele, aby mali vplyv.
Koľko vitamínu D potrebujeme?
Odporúčaný denný príjem alebo Recommended Dietary Allowance (RDA) je priemerná denná dávka, dostatočná na to, aby spĺňala požiadavky živín takmer všetkých zdravých ľudí.
Odporúčaná denná dávka (RDA) pre vitamín D
je uvedená v medzinárodných jednotkách (IU) a v mikrogramoch (mcg) Biologická aktivita 40 IU sa rovná 1 mcg.
Vek muži/ženy
0 – 12 mesiacov 400 IU (10 mcg)
1 – 13 rokov 600 IU (15 mcg)
14 – 18 rokov 600 IU (15 mcg)
19 – 70 rokov 600 IU (15 mcg)
Nad 70 rokov 800 IU (20 mcg)
Predávkovanie vitamínom D
Užívanie veľmi vysokej dennej dávky vitamínu D, napríklad 50 alebo viac-násobok odporúčanej dennej dávky po dobu niekoľkých mesiacov môže vyvolať toxicitu. Medzi skoré príznaky patrí strata chuti do jedla, nevoľnosť a zvracanie, nadmerný smäd, slabosť, nervozita a vysoký krvný tlak.
Nadmerné množstvo môže tiež zvýšiť vápnik v krvi, čo by viedlo k cievnej a tkanivovej kalcifikácii, s následným poškodením srdca, ciev a obličiek. Použitie doplnkov vápnika (1000 mg/deň) a vitamínu D (400 IU) u žien po menopauze bolo spojené so 17-percentným nárastom rizika vzniku obličkových kameňov v priebehu siedmich rokov. Nadmerné množstvo opaľovania nezapríčiňuje toxicitu vitamínom D. Prijať toľko vitamínu D z potravy, aby zapríčinil toxicitu, je však veľmi nepravdepodobné.
(j.szabo@vozickar.sk)
,