Tibor Köböl: To nikto nemohol tušiť, že Opel Movano…
Prvé vozidlo na Slovensku, ktoré je možné riadiť priamo z invalidného vozíka, muselo od augusta minulého roka najazdiť stovky kilometrov. Osvedčilo sa v bežnej cestnej premávke alebo to bola len bublina, technologická „vychytávka“ na krátkodobé použitie? To bola prvotná otázka, na ktorú sme chceli poznať odpoveď. Neostávalo nám preto nič iné, len vypátrať vodiča na vozíku. Našli sme ho a veľmi zaujímavé informácie sme sa aj dozvedeli. Najprv však musíme uviesť na pravú mieru nespresne z iných zdrojov interpretované skutočnosti uvedené v príspevku pod titulkom V invalidnom vozíku za volantom.
Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR spolupracovala s vedením spoločnosti Opel od začiatku realizácie projektu Opel Handycars na Slovensku. Avšak na vytvorení slovenskej verzie pravidiel projektu, na základe ktorých sa určuje, kto je oprávnený čerpať výhody Opel Handycars, sa výraznou mierou podieľal konkrétne Tibor Köböl, sociálny poradca OMD v SR. Po mnohých diskusiách na túto tému vznikol nápad, že by bolo dobré odprezentovať maximálne možnú mieru úpravy vozidla značky Opel pre hendikepovaných. A táto úvaha vykryštalizovala v jediné možné rozhodnutie vyjadrené filozofickou otázkou – čo môže byť viac ako úprava, ktorá umožní nastupovanie a vystupovanie, prepravu bez nutnosti presadania a nakoniec aj riadenie vozidla osobou, ktorá by inak potrebovala cudziu pomoc pri každej tejto činnosti?
Presne v duchu tohto ideového zámeru si špecificky upravené vozidlo T. Köböl prevzal koncom júla 2014 a odvtedy ho používa na svoju prepravu. Len tento rok na ňom najazdil 29 500 km sediac za volantom v elektrickom invalidnom vozíku. Poznatkov a skúseností na zhodnotenie celého projektu má teda viac ako dosť. A ochotne sa s nimi podelil odpovedajúc na redakčné otázky.
- Vráťme sa na začiatok – ako hodnotíte kvalitu práce odvedenej pri úpravách? Museli ste dodatočne niečo meniť, opravovať, vyskytli sa nejaké poruchy v rámci záručného servisu?
– Kvalita práce úpravcu auta je na vysokej úrovni. Naozaj nepreháňam, keď tvrdím, že ide o jedného z najlepších úpravcov na území Česka a Slovenska. Už samotný prístup technikov pred úpravou nasvedčoval, že ide o veľmi zodpovedný prístup firmy JP Servis, pretože každý jeden detail úpravy bol opakovane preberaný so mnou ako objednávateľom úprav. Ešte aj počas realizácie dochádzalo k drobným zlepšeniam, no každučká zmena bola so mnou konzultovaná. Na upravenom aute som doposiaľ nemal žiadnu poruchu. Azda okrem jednej maličkosti, keď bolo potrebné vymeniť jeden plastový diel na plošine.
- Na vozidle Opel Movano Combi s motorom 2.3 CDTI a výkonom 110 kW (150 koní) ste najazdili nie stovky, ale tisícky kilometrov. Kde všade ste sa s ním dostali?
– Podľa dohody so spoločnosťou Opel vozidlo využívam na pracovné, ako aj na súkromné účely, vrátane jázd na rôzne prezentácie upraveného auta. Všetky prevádzkové náklady hradím z vlastného vrecka. Moja najdlhšia cesta v jeden deň bola 1 200 km dlhá. No boli aj cesty, kedy Movano za niekoľko dní najazdilo vyše 3 500 km. Moja posledná zahraničná cesta merala 2 100 km. Za rok prevádzky som prejazdil Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko, Rakúsko, Nemecko a Francúzsko.
- Aké máte poznatky a pocity z jazdy – ktoré technické úpravy sú pre vodiča – vozičkára najlepšie, najúčelnejšie?
– Moje praktické skúsenosti potvrdili predpokladanú kvalitu odvedenej práce úpravcu. Prednosťou vozidla je jednoznačne veľkorysý vnútorný priestor. Osoba na vozíku sa môže vo vnútri dokonca otáčať. Veľkou výhodou je, že v Movano sa odvezie niekoľko osôb na vozíku. Sedenie sa dá kombinovať aj so sedadlami a vozíkmi. Najúčelnejšia úprava je jednoznačne prispôsobenie riadenia auta z vozíka. Rátam sem aj zdvíhaciu plošinu, ktorá ponúka neporovnateľne bezpečnejšie riešenie a jednoduchšiu obsluhu ako rampa.
- Aké nedostatky ste počas svojich jázd postrehli, aké úpravy by boli vhodnejšie, aby bol komfort jazdy ešte vyšší?
– Nikto nemohol tušiť, že riadenie z vozíka nebude až také komfortné. Odpruženie a pohodlie sedenia je predsa len iné ako na pôvodnom sedadle. Navyše, Opel Movano je vozidlo prednostne určené na pracovné účely. Napriek osobnej verzii vnútorné vybavenie, odhlučnenie a odpruženie neposkytuje štandard porovnateľný s bežným osobným automobilom. Tento poznatok však nesúvisí s úpravami vozidla pre jazdu z invalidného vozíka.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/v-invalidnom-voziku-za-volantom/
https://www.vozickar.info/unikatne-auto-pre-hendikepovanych/
https://www.vozickar.info/od-jazdca-dakaru-trojkolka-pre-hendikepovanych/
https://www.vozickar.info/starsi-bratranec-ceskeho-elbee-je-z-usa/
Kto je kto
Tibor Köböl je sociálny pedagóg. Patrí medzi trojicu zakladateľov občianskeho združenia Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, je členom jej výkonného výboru, ako aj jej zamestnancom poskytujúcim špecializované sociálne poradenstvo. Venuje sa obhajobe práv osôb so zdravotným postihnutím ako podpredseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím SR, aj ako člen Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím (za telesné postihnutia) pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, či ako člen viacerých pracovných skupín pri týchto subjektoch.
Je vozičkár a vášnivý motorista.