Každá spoločnosť má vlastné podmienky prepravy špecifických potrieb cestujúcich
Každá letecká spoločnosť má svoje pravidlá ponúkanej intervencie.
Pohľad na asistenciu poskytovanú dvoma najčastejšie využívanými spoločnosťami.
Rozmery zloženého invalidného vozíka nesmú presahovať stanovené hranice.
Podľa typu lietadla 28 alebo 36 miest pre osoby so zdravotným postihnutím.
Viacerí cestujúci sa sťažovali, že bratislavské letisko akosi často mení podmienky prepravy hlavne elektrických invalidných vozíkov. Napríklad niekedy majú k dispozícii palubný invalidný vozík, inokedy nie. Rôzne bývajú aj podmienky prepravy špecifických pomôcok.
A tak sme začali pátrať po pravde. Najpodstatnejšiu informáciu nám poskytla Veronika Ševčíková, hovorkyňa bratislavského letiska (BTS aero):
„Podmienky prepravy elektrických vozíkov neurčuje letisko, ale stanovuje ich letecká spoločnosť, s ktorou človek cestuje. Každá ich zverejňuje na svojich stránkach vo všeobecných podmienkach prepravy.“
Naše pátranie teda pokračuje. Zalistovali sme vo všeobecných podmienkach prepravy dvoch najčastejšie využívaných leteckých spoločností Bratislavského letiska. A vybrali sme z nich najdôležitejšie informácie, ktoré určujú podmienky prepravy invalidných vozíkov.
RYANAIR – Rozmery zloženého invalidného vozíka
Cestujúci so zníženou pohyblivosťou, ktorí cestujú s elektrickým vozíkom či skútrom, musia aspoň 48 hodín pred cestou spoločnosti RYANAIR oznámiť značku, model, hmotnosť a výšku vozíka v zloženom stave. Cestujúci by si so sebou mal doniesť aj návod na použitie.
Z bezpečnostných dôvodov musia elektrické vozíky a skútre spĺňať viacero podmienok. Rozmery invalidného vozíka nesmú v zloženom stave presahovať hranice: 81 cm – šírka, 119 cm – výška a 119 cm – hĺbka. Invalidné vozíky s prevádzkovou hmotnosťou viac ako 150 kilogramov musia mať vopred udelený súhlas na prepravu.
Batéria invalidného vozíka smie byť len suchá/gelová alebo lithium–iontová, pričom tá nesmie prekročiť hodnotu 300 Wh. Pokiaľ je prepravný prostriedok napájaný dvoma batériami, nesmie žiadna z nich prekročiť hodnotu 160 Wh.
Napájanie batérií musí byť izolované a odhalené póly musia byť chránené pred skratovaním. Aby sa zabránilo svojvoľnému spusteniu vozíka, nesmie byť zastrčený kľúčik v zapaľovaní. Vozík či skúter je potrebné deaktivovať pomocou joystika, vypínača či na to určených tlačidiel.
WIZZ AIR – Pomoc pri nastupovaní do lietadla
Zaregistrovať alebo priniesť na palubu je možné bezplatne len dva kusy prostriedkov pre zabezpečenie mobility. Druhou základnou podmienkou je, že ak nemáte skladací vozík, o jeho rozmeroch musíte informovať zákaznícku linku leteckej spoločnosti vopred.
Spoločnosť zabezpečuje asistenciu počas procesu registrácie a odovzdávania batožiny. Pracovníci spoločnosti pomôžu klientovi na vozíku aj počas kontroly a pri nastupovaní do lietadla. Žiaľ, spoločnosť na svojich linkách nemá k dispozícii palubné vozíky. Palubný personál neposkytuje asistenciu s nápojmi, jedlami a liekmi, ale pomôže pri presune na toaletu.
V rámci jedného letu môže byť na palube 28 osôb s postihnutím s tým, že maximálne desiati potrebujú invalidný vozík na prepravu od registračnej pokladnice až po palubu. V lietadle Airbus A321 je pre osoby s postihnutím k dispozícii 36 miest. Avšak maximálne 12 osôb môže použiť invalidný vozík od registračnej pokladnice po miesto na palube.
Ďalšie články z tejto kategórie:
Čo je projekt ThisAbles?
STU Bratislava aj tentokrát so súťažou pre startuperov
Festival Pohoda je na rok 2019 vypredaný!
Pokračujeme v zbieraní osobných skúseností od našich čitateľov, ktorých zastavili medzery