Projekt VozickarMAP predstavený mienkotvorným denníkom SME
Ťažké je, keď neurobíte krok nabok, obrubník je vysoký a schody nezdolateľné.
Označovanie priestoru podľa farieb musíme považovať za neveľmi dôveryhodné.
Denník SME tiež prispel k propagácii projektu VozickarMAP pre ľudí s postihnutím.
Ľudia vo vozíku sa musia vyrovnať so situáciou, keď WC bez bariér je vlastne sklad.
Do 8. novembra môžete hlasovať o Cene verejnosti Via Bona Slovakia. Medzi nominovanými je aj spoločnosť Letmo, ktorá o svoje víťazstvo súťaží s projektom VozickarMAP. V rámci neho ľudia so zdravotným postihnutím i ich zdraví priatelia zaznamenávajú podľa vopred daných kritérií bezbariérovosť a dostupnosť vybraných objektov a budov. Príspevok o tejto prospešnej aktivite uverejnil denník SME pod titulkom Interaktívna mapa poradí, ktoré budovy sú bezbariérové.
Stránka prenesená do mobilných aplikácií
Denník SME v úvode príspevku poznamenáva, že: „Len málokto si vie predstaviť, ako sa žije život na vozíku. Keď nemôžete urobiť krok nabok, aby ste sa vyhli prekážke, obrubník je príliš vysoký a schody bez pomoci nezdolateľné.
Uvedomuje si to aj spoločnosť Letmo, ktorá predáva vozíky od tých najlacnejších plne hradených typov až po prémiové modely pre vrcholovo aktívnych používateľov.“
Nakoniec autorka príspevku Nina Hrabovská Francelová z denníka SME predstavuje samotný projekt VozickarMAP. Mirek Zeman, majiteľ spoločnosti Letmo vytvorenie efektívneho systému zaznamenávania bezbariérovosti objektov a budov zvažoval už dlhší čas. Všetky dovtedajšie postupy, napríklad označovanie podľa farieb – zelená, žltá, červená -považoval za nedostatočné, málo dôveryhodné.
S novým prepracovaným systémom prišiel v polovici roka 2019. Najprv vznikla webová stránka, ktorá sama umožňovala vkladanie objektov podľa definovaných kategórií. Neskôr bola mapa prenesená do podoby mobilných aplikácií pre operačné systémy iOS a Android. Vďaka mape sa dá ľahko pracovať s GPS lokalizáciou a z fotografie sa dá načítať poloha, čo urýchľuje a zľahčuje vkladanie.
Ako zverejnil denník SME, na mape nájdete objekty služieb, ktoré denno-denne musí zvládať každý, človek v invalidnom vozíku nie je výnimkou. Sú tu označené úrady, školy, reštaurácie, obchody, WC či lekárne. Zároveň tu vozičkár nájde atribúty daného miesta.
„WC je síce bezbariérové, ale sa používa ako sklad.“ Aj s takýmto textom sa môžete stretnúť pri konkrétnom objekte. Riaditeľ firmy Mirek Zeman hovorí, že toto je jazyk, ktorým vozičkári hovoria. A ten zároveň vystihuje situácie, s ktorými sa pravidelne stretávajú.
Na projekte pracujú zamestnanci firmy Letmo, ktorí sú zároveň členovia neziskovej organizácie Vozmen. Mapa zatiaľ pokrýva 4150 objektov v 23 kategóriách na Slovensku a v Česku. No už čoskoro by k nim mohlo pribudnúť aj Poľsko.
Pre mnohých je malý schod akceptovateľný
Vo všeobecnosti je známe, ako uvádza aj denník SME, že na Slovensku používajú ľudia VozickarMAP viac ako v Česku. Za posledných šesť mesiacov počet používateľov prekročil číslo 820. Firma tvrdí, že čím viac objektov bude v mape zaznamenaných, tým viac ľudí si na ňu klikne. Do konca roka 2020 by chceli prekonať hranicu 5000 opísaných objektov. Samozrejme, ak korona nezastaví život na Slovensku.
Ivo Páleník hovorí, že aplikáciu využíva najmä pre jej logiku vyhodnocovania jednotlivých situácií, ktoré môžu pri prekonávaní bariér vo vozíku nastať. „Páči sa mi, že mapa neposudzuje bezbariérovosť, ktorá by mohla viesť k subjektívnemu pohľadu. Takže nebezpečne nevyhodnocuje prístupy, ktoré by neboli v konečnom dôsledku pravdivé,“ vysvetľuje.
M. Zeman pre denník SME zdôrazňuje, že nevyužíva farebné škály, pretože skôr ide o opis objektu. „Pre mnohých aktívnych vozičkárov je malý schod akceptovateľný, rovnako ako úzke dvere,“ hovorí M. Zeman. „Potrebujú o nich len vedieť a potom sami zvážia svoje sily, prípadne nutnosť sprievodu.“
Dodáva, že táto spoločná aktivita funguje pre zamestnancov Letmo ako istý teambuilding. Jednotliví kolegovia vidia skóre a v regionálnych komunitách vytvárajú svojou prácou pozitívny dosah.
Prístupné miesta pre vozíky sa hľadajú ťažko
Ivo Páleník pre denník SME tiež oceňuje, že sa aj sám môže zúčastniť na mapovaní bezbariérovosti objektov. A tak pomáha nejednému človeku vo vozíku. Autorka príspevku tiež poznamenala, že aplikáciu využíva aj Zdeněk Haviernik. Sám síce vozík nepoužíva, no jeho dvaja synovia sú naň odkázaní. Sám o sebe tvrdí, že je veľmi aktívny človek, a tak sa k tomu snaží viesť aj synov. A tak už štyri roky hľadá miesta na Slovensku aj v okolitých štátoch, kde sa dá dostať s elektrickým vozíkom.
„Slovensko a ani okolité štáty ešte nie sú celkom bez bariér pre vozičkárov,“ hovorí Z. Haviernik pre denník SME. „Je to veľký boj sa niekam dostať.“
Spočiatku hľadal možnosti, ako sa dostať k informáciám o tom, kde je čo a ako prístupné. Veľa času strávil vyvolávaním a chatovaním. Mnohé informácie však boli často nepresné.
„Keď chodiaci človek povie, že to je bezbariérové, tak to vždy nemusí byť pravda,“ dodáva Z. Haviernik.
Informácie od človeka s rovnakým hendikepom
Obaja aktívni užívatelia VozickarMAP sa zhodli na tom, že najväčší prínos aplikácie je v jej jednoduchosti. Pracovať s ňou zvládne aj 11-ročné dieťa. Jej rozhranie je pripravené tak, že používateľ, či už aktívny alebo len hľadač, dokáže hneď získať potrebné údaje. Dokonca priamo v zobrazení vidno, či informáciu zadal človek, ktorý je na vozíku, rodič dieťaťa, ktoré je na vozíku alebo zdravá osoba.
„Tým viem, nakoľko sú informácie pravdivé a nehovoriac o nahrávaní fotografií vstupu alebo vjazdu na dané miesto,“ hovorí Z. Haviernik a dodáva, že viacero ľudí vo vozíku preferujú údaje, ktoré ponúka človek s rovnakým hendikepom. Pripadajú im totiž hodnovernejšie, objektívnejšie. „A to je presne to, čo ľudia sediaci v invalidných vozíkoch potrebujú, aby sa mohli slobodne rozhodovať.“
Vieme teda, akú užitočnú pomôcku tím okolo Mireka Zemana vytvoril a ponúka vozičkárskej komunite. Aká bohatá bude táto informačná databáza však závisí aj od tých, ktorí potrebné údaje vyhľadávajú. Stačí sa len zamerať na objekt, ktorý v zozname ešte nie je, a čo najvernejšie ho v aplikácii VozickarMAP opísať.
Aj denník SME zverejnením článku o aplikácii VozickarMAP teda prispel k propagácii tohto projektu. A ak naši čitatelia chcú urobiť dobrý skutok, otvoria si pôvodný príspevok na tomto odkaze. A dajú svoj hlas LETMO SK, lebo práve táto spoločnosť je nominovaná na Cenu verejnosti Via Bona Slovakia. A nezabúdajme, že to nie jediná aktivita spoločnosti Letmo v prospech ľudí v invalidných vozíkoch. A preto si prinajmenšom podporný hlas jednoznačne zaslúži.
Foto: archív autora