Združenie Wings for Human nie je koníček, je to už zmena životného štýlu
Členskú základňu Wings for Human tvoria sokoliari, ako aj iní odborníci a nadšenci.
Záchrana a rehabilitácia poranených rôznych voľne žijúcich chránených živočíchov.
Aj zvierací asistenti v podobe kozičiek, ovečiek, poníka či zajačikov radi pomáhajú.
Ak je dravý vták nakŕmený, nebude lietať, ak je veľmi hladný, ožije lovecký inštinkt.
Vyspelé technológie, informatika a robotika majú dominantné postavenie vo svetovej ekonomike. Človek sa však nestáva tvorcom nového diania. Je pomaly už len nástrojom plniacim pokyny neviditeľnej entity určujúcej napredovanie v štandardných odboroch ľudského rozvoja. A práve v tomto období silnie snaha o návrat k prírode, o rozvoj tradičných aktivít, ktoré sú protipólom sveta techniky a počítačov. Jedným zo združení, ktoré sa uberajú práve týmto staronovým smerom, je Wings for Human. Organizácia zameraná na environmentalistiku, ochranu životného prostredia a ekosystému. Redakcia v snahe priblížiť jej aktivity, sa rozhodla túto tému žurnalisticky spracovať. Na otázky redakcie odpovedal Peter Štaffen.
Fiona, John, Shelby a ich priatelia
Predstavte nám Wings for Human, jeho osadenstvo, teda zvieracích zástupcov a najdôležitejšie aktivity tejto organizácie.
Občianske združenie Wings for Human vzniklo v polovici roka 2018. Hlavnou myšlienkou bolo nájsť spôsob, ako spájať ľudí nielen medzi sebou. Tiež s prírodou a pomáhať rozvíjať aktívne povedomie o spoločenských otázkach, akými sú socializácia, integrácia a environmentálny pohľad na svet. V súčasnosti sa prioritne zameriavame na zmierňovanie segregácie a dezintegrácie všetkých vekových a spoločenských skupín. Samozrejme aj podpore vzájomnej interakcie detí a mládeže, ľudí v produktívnom a post produktívnom veku, seniorov a osôb so zdravotným znevýhodnením. Podporujeme aj environmentálne vzdelávanie a venujeme sa chovu vybraných druhov zvierat.
Svoju základňu máme pod hradom Devín na Sokoliarni a v mini zoo Devín. Spojenie týchto dvoch subjektov, profesionálneho sokoliarstva a mini zoo, vytvorilo priestor pre realizáciu myšlienky vytvoriť unikátny projekt Ornitoterapie. Členskú základňu združenia Wings for Human tvoria profesionálni sokoliari, odborníci na prírodné vedy, právnik. Tiež nadšenci sokoliarstva, zdravého životného štýlu, milovníci prírody. Spomenúť musíme aj ľudí, ktorí prekonali zložité životné situácie spôsobené zdravotnými komplikáciami a úrazmi.
Vy však máte aj veľmi aktívnych zvieracích spolupracovníkov, spomeniete si na úplné začiatky existencie mini zoo?
Samozrejme, neoddeliteľnú súčasť nášho združenia tvoria naši vtáčí terapeuti. Patrí medzi ne sova Plamienka driemavá (Fiona), Výr skalný (Johny) či Sokol rároh (Shelby). Náš tím zvieracích pomocníkov sa od roku 2018 rozrástol a v súčasnosti nám pomáha k naplňovaniu nášho cieľa približne 80 zvieratiek. Nájdete u nás zajačiky, morské prasiatka, ovečky, kozičky, Emu hnedého, krkavce, oslíka, poníky, medvedíka čistotného. A nesmieme zabudnúť ani na večne a všade prítomnú fenku Fatimu.
Viacerí členovia Wings for Human sa venujú chovu dravcov a zvierat viac ako 20 rokov. Taktiež sú členmi medzinárodnej sokoliarskej organizácie IAF (International Asociacion of Falconry). Na sokoliarni a v mini zoo Devín sme prvé zvieratká umiestnili v roku 2016. Základ tvorilo asi šesť lietajúcich dravcov, lama a tri kozy. Počas rokov sme sa rozrástli na približne 45 vtákov a asi 35 ďalších rôznych druhov zvierat. Zdôrazniť v tejto súvislosti chcem, že práca s dravcami nie je len záľuba, ale svojím spôsobom aj životný štýl a poslanie.
Záchranná stanica nie je otvorená pre verejnosť
Tento rok ste naplno rozvinuli novú aktivitu, ktorá je prejavom dôvery zo strany štátnej organizácie, a posúva vaše snaženie o stupienok vyššie.
Áno, veľmi nás teší, že nás zaregistrovala aj Štátna ochrana prírody. Po oslovení, čo považujeme za poctu, sme sa tento rok stali aj Záchrannou stanicou pre voľne žijúce živočíchy. Popri chove zvierat sa teda zaoberáme aj záchranou a rehabilitáciou poranených voľne žijúcich chránených živočíchov. Pokiaľ sa neuzdravia, nájdu u nás dočasný domov a opateru.
V rámci Wings for Human sme zriadili záchrannú stanicu aj z iného ako ochranárskeho dôvodu. Pri našej práci sa veľmi často stretávame s otázkami, ako chrániť zvieratá v prírode, ako sa správať k voľne žijúcemu zvieraťu, ak ho nájdem? Všetky tieto otázky už dnes vieme nielen teoreticky vysvetliť, ale aj prakticky ukázať. Je treba ale pripomenúť, že v areáli nesprístupňujeme živočíchy v záchrannej stanici. K dispozícii bude len vzdelávací a zároveň zábavný materiál, ktorý v týchto dňoch pripravujeme.
Jedinečné spojenie prírody, sokoliarstva a rehabilitácie
Mnohí ľudia tápajú v odpovedi na otázku, ktorá je pre zanietencov od fachu úplnou samozrejmosťou. Odkiaľ máte dravé vtáky, odchytávate ich vo voľnej prírode?
Neoddeliteľnou súčasťou umelého chovu je rozmnožovanie a výskum správania sa dravcov. Pri tejto činnosti zažívame aj veľa zaujímavých situácií a stále sa učíme, keďže príroda je nevyspytateľná a zároveň úžasná. Dravce, ktoré u nás nájdete, pochádzajú len z umelých chovov. Brať takéto živočíchy z prírody je zakázané a hrozia za to tresty a sankcie.
Chov dravých vtákov je napríklad zaujímavý v tom, že dennodenne musíte s nimi pracovať. Je potrebné sledovať ich váhu, zdravotný stav a ďalšie údaje o zverenom operencovi. Sokoliari na základe toho vedia, v akej kondícii sa ich zverenec nachádza a ako ho majú kŕmiť.
Napríklad, ak je dravý vták príliš nakŕmený, tak nebude lietať. Alebo, ak je veľmi hladný, môže sa v ňom prebudiť lovecký inštinkt a nebude použiteľný na terapeutické účely. Pri kŕmení sa zohľadňuje aj počasie. Ak teplota klesne prudko, dravé vtáky môžu ´padnúť´ na váhe. A to je pri niektorých druhoch, ako je napríklad Plamienka driemavá, už rizikom. Takýchto zaujímavostí pri chove nájdeme určite ešte viac.
V čom je terapia vtákmi pre osoby so zdravotným postihnutím špecifická a aké možnosti záujemcom ponúkate?
Špecifikum ornitoterapie je v tom, že jedine u nás môžete zažiť jedinečné spojenie prírody, sokoliarstva a rehabilitácie. Vo svete sme unikátom. Dôležité je uvedomiť si, že človek je bio psycho-sociálna bytosť. To znamená, že pri akejkoľvek terapii alebo rehabilitácii je potrebné brať do úvahy všetky tri aspekty ľudského JA. V tom, ako dobre sa nám ich podarí prepojiť, spočíva posun v liečbe.
Fóbia z vtákov bola rehabilitáciou prekonaná
Čo ak terapeut nebude pri ich otváraní úspešný?
Niekedy sa podarí u klientov stimulovať len jeden aspekt JA, čo nehodnotíme ako neúspech. V niektorých prípadoch je to ako ´malý krok pre ľudstvo, no veľký krok pre jednotlivca´. Napríklad máme zaznamenaný prípad, kedy autistický chlapec prekonal svoj introvertný svet a začal komunikovať.
Pri definovaní ornitoterapie doposiaľ nie je známe, pre aký druh zdravotného znevýhodnenia je najvhodnejšia. Samotný pojem – zdravotné znevýhodnenie – je totiž tak obsiahly, že presná definícia nám ešte nejaký čas bude chýbať. Dôležité pre nás je, že u klientov vidíme posun k socializácii a integrácii. Zlepšuje sa im komunikácia, motorické schopnosti. Pobytom vonku na čerstvom vzduchu sa zlepšuje imunita a odolnosť voči chorobám. Zapájaním sa do pracovných činností, ktoré sú spojené so starostlivosťou o zvieratá, si klienti zase osvojujú pracovné návyky a zručnosti. Zároveň sa učia poznávať životné prostredie, prichádzajú do kontaktu so zvykmi a tradíciami.
Môžete spomenúť niektoré pozitívne výsledky dosiahnuté terapiou?
Z praxe už mám aj prípady, kedy fóbia z vtákov bola našou ornitoterapiou prekonaná. Znie to šialene, ale je to podobné, ako keď máte strach z vody a naučíte sa plávať. Samozrejme, že nie vždy je fóbia porazená. V tomto prípade nastupujú na scénu naši ďalší zvierací asistenti v podobe kozičiek, ovečiek, oslíka, poníka či zajačikov. Ich úlohou je zaujať klientovu pozornosť natoľko, že prestane myslieť na každodenné starosti.
Pri momentálnych pandemických opatreniach je v rámci ornitoterapie k dispozícii sokoliarsky krúžok. Tu si môžu klienti vyskúšať prvotný kontakt s dravými vtákmi, oboznámiť sa s prácou sokoliara. A vyskúšať si spôsob starostlivosti o zvieratá. Po absolvovaní sokoliarskeho krúžku sa vyhodnocujú klady a zápory, ktoré boli pozorované pri návšteve krúžku. Následne sa pristupuje k vytvoreniu plánu, aby klient vedel pokračovať v ornitoterapii ďalej.
Pravidelne opravovať zábradlia, chodníky, detský kútik
Svojou odpoveďou ste nám nahrali na nasledujúcu otázku: V čom a do akej miery aktivity Wings for Human pribrzdila korona?
Situácia ovplyvnená pandemickými opatreniami zasiahla najmä Sokoliareň a mini zoo Devín. Vzhľadom k tomu, že boli zakázané vonkajšie aktivity a zhromažďovanie ľudí, prišli sme o jediný zdroj nášho príjmu – vstupné do areálu. Dokonca sme boli nútení vyhlásiť verejnú zbierku na pomoc pre zvieratá. Veľmi nás potešila reakcia ľudí, ktorí prakticky hneď začali pomáhať. Taktiež aj zamestnanci a nadšenci, ktorí sem chodia dobrovoľne pomáhať, spojili sily a boli veľmi nápomocní. Veľmi si túto ich pomoc vážime. Vďaka podpore mnohých sme znížili straty a zabezpečili nevyhnutné potreby spojené s chovom zvierat.
COVID-19 nám zabránil aj v organizovaní krúžkov, rozvoju ornitoterapie či výjazdom ku klientom a na akcie, ktoré boli bežnou súčasťou našej práce. Korona negatívne ovplyvnila aj aktivity spojené s rekonštrukciou a zveľaďovaním celého areálu. Treba si uvedomiť, že je 365 dní v roku vystavený poveternostným podmienkam. Preto je potrebné pravidelne opravovať voliéry, zábradlia, chodníky, ale povedzme aj detský kútik.
Ako je to s návštevnosťou tohto priestoru v čase, kedy pandémia odišla (no nanešťastie znovu sa vracia – pozn. red.)?
Pokiaľ to bude možné, eliminujeme vzniknutú stratu poskytovaním objednaných služieb. Tešíme sa z každej návštevy. Pozitívum vidíme v tom, že sme outdoorová, teda vonkajšia atrakcia. Ľudia sú u nás na čerstvom vzduchu a môžu bez obmedzení využívať celý areál pre svoje voľnočasové aktivity. Tie sú spojené hlavne s letovými ukážkami dravých vtákov, prehliadkou zvierat, ale aj s opekaním či grilovaním.
Život po korone sa pomaly rozbieha (po krátkom zlepšení sa situácia znovu zhoršuje – pozn. redakcie). Aké aktivity pripravujete, akých podujatí sa do konca roka zúčastnite?
Po uvoľnení pandemických opatrení sme znovu sprístupnili areál návštevníkom, otvorili sme sokoliarsky krúžok. Návštevníci môžu bez obmedzení využívať ponúkaný priestor, sledovať letové ukážky, tráviť čas so svojimi rodinami pri grilovaní a lukostreľbe.
Pokračovanie v projekte so spoločnosťou Profesia
Aké aktivity máte pripravené pre deti a stredoškolskú mládež?
Od začiatku nového školského roka opätovne rozbiehame spoluprácu s Odborným učilišťom Dúbravská cesta. Študenti so zdravotným znevýhodnením u nás transformujú svoje teoretické znalosti do praxe. Snažia sa získavať aj praktické zručnosti v odbore – pestovateľ, chovateľ, záhradník. Veríme, že reštrikčné opatrenia opäť neobmedzia bežný život a študenti nielenže u nás budú vykonávať prax, ale aj praktickú záverečnú skúšku.
V pláne máme aj pokračovanie projektu so spoločnosťou Profesia pod názvom Výpomoc so srdcom. Ide o projekt, v rámci ktorého ľudia so zdravotným znevýhodnením majú možnosť nájsť pracovné miesto. Vyskúšať si svoje pracovné možnosti a zapojiť sa do pracovného života. Z pohľadu zamestnávateľa je to možnosť získať praktické skúsenosti so zamestnávaním ľudí so špecifickými potrebami a v reálnom prostredí búrať mýty a predsudky.
Do tohto projektu je taktiež zapojené Odborné učilište Dúbravská a Odborné učilište Švabinského. Z oboch vzdelávacích inštitúcií sú do projektu zapojené odbory ako kozmetička, manikúra, pedikúra, záhradníctvo a pestovateľské práce.
V neposlednom rade máme v pláne zúčastniť sa aj podujatia Salón Vozickar.info, ktorý sa bude konať v Senci. Atmosféra je na ňom vždy skvelá a je to možnosť výmeny skúseností nielen zo sveta ľudí so zdravotným znevýhodnením. Komunikovať budeme aj o postupoch pri rehabilitácii, vývoji pomôcok a pod.
Zaujímavý a pútavý priestor pre deti a mládež
A čo môžete na záver povedať o plánoch združenia Wings for Human do budúcnosti?
V príprave máme ešte jeden projekt s Ministerstvom zdravotníctva zameraný na odborne garantovanú liečbu, harm-reduction a resocializáciu. Podporovaný je jedinečnou metódou ornitoterapie, ktorá sa využíva pri liečbe ľudí všetkých vekových kategórií pri rôznych zdravotných problémoch. Program bude tvorený viacerými aktivitami vedúcimi k oboznamovaniu a edukácii detí a mládeže v oblasti environmentálneho vedomia, sokoliarstva a rozširovania kultúrneho povedomia. Uvedeným programom sa vyplní čas, ktorý deti a mládež môžu využívať na svoj osobnostný rozvoj. Bude sa ním preventívne predchádzať aj nežiaducim vplyvom modernej doby, akými sú napríklad drogové závislosti.
A čo sa v konečnom dôsledku dosiahne, keď splníte všetky plánované zámery?
Realizáciou tohto projektu sa vyrieši aj negatívny vplyv uponáhľanej doby v spoločnosti. Zároveň sa vytvorí miesto, kde môžu deti a mládež tráviť svoj voľný čas, byť oboznamovaní s novými vecami. A taktiež sa vzdelávať v oblasti kultúrneho dedičstva Slovenska. Realizáciou projektu sa bude preventívne pôsobiť na deti a mládež, predchádzať užívaniu drog.
Vďaka projektu sa zmení pohľad detí a mládeže na realitu sveta a odstráni sa negatívny vplyv konšpiračných masmédií. Deti a mládež začnú viac navštevovať reálny svet a nebudú tráviť veľa času pred televízorom či za počítačom. Formy realizácie tohto cieľa budú prispôsobené priamo klientom. Pôjde najmä o protidrogové kurzy, školenia, workshopy a besedy. Metódy budú vychádzať zo sociologického a psychologického statusu a pozorovania klienta. Predpoklad oficiálneho otvorenia projektu, ak opätovne nebudú prijaté nové epidemické opatrenia, je plánovaný ku koncu roka 2020.
Foto: archív pš
(j.szabo@vozickar.sk)