Aj zbytočný rekord sa zapíše do histórie
ČLÁNOK PONÚKA: Dva „guinessovské“ rekordy s úplne odlišným časovým trvaním, no napriek tomu s rovnakým záverečným efektom – zbytočný rekord. Prezradíme, koľko otočiek sa dá na vozíku urobiť za minútu, ale aj to, ako dlho sa dá balansovať na zadných kolesách. Ak sa „strašne“ nudíte, ponúkame námet na „interesantnú“ aktivitu.
Nie všetky výnimočné výkony na invalidnom vozíku môžeme zaradiť do kategórie „aspoň niečím prospešné“. Týka sa to aj niektorých, ktoré sú zapísané v Guinessovej knihe rekordov. Nie prvý raz, len tak pre pobavenie, zablúdime medzi rekordy, ktoré neboli prospešné pre ich aktérov, ani pre ich nasledovateľov.
Hľadali sme výkony zaradené do kategórie zbytočný rekord. A vybrali sme dva „guinessovské“ s úplne odlišným časovým trvaním, no napriek tomu s rovnakým záverečným efektom – úplne nepotrebné.
-
Zbytočný rekord bol už dvakrát prekonaný
Prvý zbytočný rekord má presne stanovený časový limit – jedna minúta (60 sekúnd). To je čas, počas ktorého sa treba s mechanickým invalidným vozíkom otáčať okolo vlastnej osi. Ustanovujúci rekord s touto absolútne nepotrebnou aktivitou vytvoril Geoffrey Bugnot z Francúzska. Za minútu urobil 32 otáčok. Okrem krútenia hlavy a nadmerného namáhania mechanických častí invalidného vozíka Geoffrey z tohto výkonu žiadny osoh nemohol mať. Veď ako ventilátor bol jednoznačne pomalý, ako veterná elektráreň neefektívny, neúčinný a ako detský kolotoč zase prirýchly. Dokonca ani ako kružidlo na výkrese by za veľa nestál.
Gulshan Kumar sa napriek nesúhlasu rodičov vo veku 18 rokov začal venovať tancu na vozíku. Choreograf Syed Salauddin v kurze, ktorý navštevoval, bol z jeho prirodzenej súhry pohybu a hudby unesený. Vyhlasoval, že je skrytý talent, ktorý v tomto športe raz určite zažiari. Gulshan však po čase prestal intenzívne trénovať. Začal vyučovať tanec na vozíku malé deti v neziskovej organizácii Ability Unlimited Foundation. Veľmi ho bavilo vytvárať rôzne scénicko-tanečné obrazy s malými a mladými vozičkármi. A s touto svojou prácou bol spokojný.
To sa však jeho prvému choreografovi nepáčilo. Keď ho nijako nevedel presvedčiť, aby sa vrátil k športovému tancu, skúsil niečo iné. Len tak mimochodom mu spomenul, že sa môže dostať do Guinessovej knihy rekordov. Ak prekoná jeden ustanovujúci rekord. A Gulshan po niekoľkomesačnom tréningu tento zbytočný rekord hravo prekonal. Za 60 sekúnd urobil 63 otáčok. Syed Salauddin síce svojho zverenca na prekonanie rekordu prehovoril, ale späť k tancu ho aj tak nepriviedol. Gulshan sa najlepšie cíti ako umelecký choreograf.
Je až úsmevné sledovať, že aj také kuriozitky sa prekonávajú. Veď už ani Indov rekord nenájdete v Guinessovej knihe rekordov. Výkonom 66 otočení za minútu ho prekonal dvadsaťštyri ročný Angličan Stephen Rainey z Liverpoolu. Svoj zbytočný rekord komentoval slovami: „Nie je dôležité, že tento rekord nemá žiadny praktický význam. Podstatné je to, že som tvrdo trénoval, aby som ho prekonal. Stálo ma to veľa námahy, ale dokázal som to.“
-
Druhý zbytočný rekord je o balansovaní na mieste
Pri tomto rekorde vopred nebola stanovená žiadna časová hranica. A preto tento zbytočný rekord trval poriadne dlho – 600 minút. Tak dlho na svojom invalidnom vozíku balansoval Hermann van Heerden v Juhoafrickej republike bez toho, aby sa prednými kolieskami dotkol zeme.
Vysokoškolský študent univerzity v Pretórii sa pôvodne rozhodol balansovať na zadných kolesách štyri hodiny. Po uplynutí tohto času komisárovi z Guinessovej knihy rekordov povedal, že sa cíti v pohode a bude pokračovať. A komisár sa spolu s pozorovateľmi z vysokej školy ďalších šesť hodín pozerali na vozík, ktorý sa prakticky nepohol z miesta.
Je síce pravdou, že schopnosť balansovať na vozíku môže byť užitočná. Napríklad pri prekonávaní schodov, zoskakovaní z obrubníka či pri prekonávaní nerovností. Ale balansovať desať hodín na jednom mieste? Iné označenie ako zbytočný rekord si ani tento kuriózny výkon veru nezaslúži.
Ďalšie články z tejto kategórie:
http://www.vozickar.sk/rekordy-na-voziku/
http://www.vozickar.sk/trikrat-silovy-rekord/