Vyrazte za kultúrou na invalidnom vozíku
Keďže leto sa pomaly končí, chýlia sa ku koncu aj divadelné prázdniny v slovenských divadlách. Rozhodli sme sa preto už v predstihu priniesť prehľad bezbariérovej dostupnosti jednotlivých slovenských divadiel, aby ste si mohli pohodlne vybrať to, ktorého návštevou si spríjemníte nadchádzajúce jesenné dni.
Bratislava
Slovenské národné divadlo
Ako sme vás už na portáli vozickar.sk informovali v článku s názvom Do divadla na invalidnom vozíku, v oboch budovách Slovenského národného divadla sa vozičkári dostanú do všetkých priestorov určených pre divákov a vo všetkých divadelných sálach majú spolu so sprievodom vyhradené miesta – v historickej budove divadla sú pre vozičkárov vyhradené štyri miesta so sprievodom na prízemí a v novej budove SND sú vyhradené štyri miesta so sprievodom vo veľkej sále a jedno miesto so sprievodom v štúdiu.
Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Toto bratislavské divadlo prešlo v lete roku 2013 rekonštrukciou, ktorou bola vyriešená aj bezbariérová prístupnosť divadla. Spomínaná rekonštrukcia totiž zahŕňala nielen bezbariérový prístup do divadla prostredníctvom nájazdovej rampy, či úpravu hľadiska, ale aj úpravu toaliet pre návštevníkov so zníženou pohybovou schopnosťou. V hľadisku sú pre vozičkárov vyhradené dve miesta.
Divadlo Aréna
Vstup do divadla je riešený bez schodov, takže do budovy sa vozičkár dostane bez problémov. Keďže budova divadla prešla rekonštrukciou, bezbariérovo je riešený aj vstup do divadelnej sály, kde následne návštevníkov na invalidných vozíkoch usádzajú do prvého radu, keďže špeciálne vyhradené miesta pre vozičkárov v sále nie sú. Pre úplnosť treba dodať, že veľkým plusom divadla Aréna je, že ako prvé na Slovensku začalo s titulkovaním predstavení pre nepočujúcich návštevníkov.
Divadlo Nová scéna
V tomto divadle, ktoré je zamerané prevažne na muzikály, sú tiež na návštevníkov na invalidných vozíkoch pripravení. Vchod do divadla je bezbariérový a je možné sa ním dostať priamo na balkón, ktorý je prispôsobený k tomu, aby poskytoval priestor pre dvoch návštevníkov divadla na invalidných vozíkoch. Priestor pre vozičkárov rovnako poskytuje aj k tomuto účelu upravená lóža, kde môžu sedieť naraz až traja vozičkári. Je teda teoreticky možné, aby sa na jednom predstavení v divadle Nová scéna zúčastnili až piati vozičkári súčasne.
Radošinské naivné divadlo
Divadlo si bezbariérový prístup do svojich priestorov pre imobilných návštevníkov dalo vybudovať z vlastných finančných prostriedkov. Do priestorov divadelnej sály sú vozičkári usádzaní po oboch stranách prvého radu sedadiel hľadiska, pričom sedia vo svojich invalidných vozíkoch. Na jednom predstavení môžu byť z bezpečnostných dôvodov prítomní maximálne dvaja imobilní návštevníci.
Divadlo Astorka Korzo ´90
Divadlo sídli v priestoroch budovy, ktorá nemá bezbariérový vstup. Avšak v prípade, ak má niektoré z predstavení divadla záujem navštíviť imobilný divák, technickí pracovníci divadla sú pripravení byť mu plne nápomocní a vynesú ho na vozíku po schodoch.
Divadlo GUnaGU
Divadlo sídli v malých suterénnych priestoroch, do ktorých je náročný prístup, a preto nie je návšteva tohto divadla vhodná pre imobilného diváka.
Nitra
Divadlo Andreja Bagara od roku 1992 sídli v novej, modernej budove, ktorá má dve sály. Do veľkej sály sa vojde 580 návštevníkov a menšie štúdio má kapacitu 150 miest. Vstup do veľkej sály je pre imobilných divákov zabezpečený cez hlavný vchod divadla. Odtiaľ majú následne na výber dva výťahy, ktorými sa vyvezú do horného foyer. Tam sa nachádzajú vstupy do sály, ktoré sú bezbariérové. V sále sa nachádzajú štyri vyhradené miesta pre vozičkárov.
Trnava
Divadlo Jána Palárika napriek tomu, že sídli v historickej budove, je upravené bezbariérovo. Aj tu sa nachádza veľká sála, do ktorej sa dá dostať bezbariérovým hlavným vchodom a štúdio, do ktorého majú telesne postihnutí diváci prístup pomocou špeciálnej plošiny. Za jej obsluhu zodpovedajú špeciálne na to školení zamestnanci divadla. Vo veľkej sále divadla majú vozičkári vyhradené štyri miesta a dve v štúdiu.
Zvolen
K hlavnému vchodu divadla Jozefa Gregora Tajovského vedie bezbariérový nájazd so zábradlím. V budove divadla sa nachádza výťah, ktorý vozičkára vyvezie do lóže určenej pre imobilných návštevníkov a v sále divadla je pre hendikepovaných divákov vyhradený aj celý jedenásty rad sedadiel v hľadisku.
Martin
Slovenské komorné divadlo v Martine má svoje priestory v zrekonštruovanom Národnom dome a v štúdiu. Obe budovy majú bezbariérové vstupy, pričom hľadisko v Národnom dome sa nachádza na prízemí a do štúdia vedie výťah. Počet imobilných návštevníkov v rámci jedného predstavenia nie je v martinskom divadle nijako obmedzený, pretože vozičkári môžu sedieť v uličkách medzi sedadlami v hľadisku.
Prešov
Hendikepovaní návštevníci divadla Jonáša Záborského nemajú problém s bezbariérovosťou. A to ani pri návšteve historickej budovy divadla, do ktorej je bezbariérový vstup zabezpečený nájazdovou rampou, a ani pri návšteve novej budovy divadla. Tú totiž architekt František Jesenko už projektoval ako bezbariérovú, hoci budovu navrhoval začiatkom deväťdesiatych rokov. A vtedy sa o bezbariérovosti ešte vôbec neuvažovalo. Vďaka Jesenkovej pokrokovosti v myslení a predvídavosti sa vozičkári z chodníka pred budovou dostanú rovno do hľadiska, kde je pre nich pri prvom rade sedadiel v hľadisku vyhradený dostatočný priestor, odkiaľ najlepšie uvidia na javisko.
Košice
Aj košické Štátne divadlo má dve budovy – historickú budovu a budovu Malej scény. Obe budovy prešli rekonštrukciou, pričom historická budova už na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, no i tak sa pri nej nezabudlo na vybudovanie samostatného bezbariérového vchodu s rampou, ktorá vedie do foyer a odtiaľ je priamy vstup do sály. Do sály sa pritom naraz zmestia štyria diváci sediaci na svojich invalidných vozíkoch a sú usádzaní po oboch stranách prvých radov hľadiska. Rekonštrukcia Malej scény bola realizovaná pred niekoľkými rokmi a vtedy v nej bol vybudovaný výťah, vďaka ktorému je aj táto budova divadla bezbariérová.
Banská Bystrica
Keďže sme sa zamerali na bezbariérovosť všetkých väčších slovenských divadiel, neobídeme ani budovu Štátnej opery v Banskej Bystrici. Aj vozičkári, ktorí sú fanúšikmi opery, sa bez obáv z bezbariérovosti tejto inštitúcie môžu chodiť kultúrne vyžívať. Do budovy sa pohodlne dostanú pomocou plošiny, ktorá sa nachádza pri bočnom vchode do budovy. Priamo v sále majú vozičkári vyhradené štyri miesta nachádzajúce sa vždy na začiatku a na konci radu.
Záverom by sme radi podotkli, že pri návšteve akéhokoľvek kultúrneho podujatia v ktorejkoľvek kultúrnej inštitúcii by mal každý vozičkár dodržiavať niekoľko základných zásad, vďaka ktorým by sa jeho návštevy mali zaobísť bez nepríjemností. Ak je to čo i len trochu možné, vezmite si so sebou sprievodcu. Predídete tým nepríjemným prekvapeniam vyplývajúcim z väčších či menších bariér, ktoré budete musieť cestou prekonať. Platí to najmä v prípade, ak sa daný kultúrny stánok chystáte navštíviť po prvý raz. Nezabúdajte na jednu praxou tisíckrát overenú pravdu – to, čo je pre jedného vozičkára prejazdné bez väčších problémov, pre iného môže byť neprekonateľná bariéra. Rozdiel je už len v tom, či do divadla chcete ísť na mechanickom alebo na elektrickom invalidnom vozíku.
Ďalšou zásadou je, aj keď ste si úplne istí, že je tá-ktorá kultúrna inštitúcia úplne bezbariérová, vopred nahlásiť, že sa podujatie chystáte navštíviť na invalidnom vozíku. Pamätajte si totiž, že počet miest vyhradených pre vozičkárov býva väčšinou obmedzený, a preto nákup vstupeniek neodkladajte.
Návštevu kultúrneho podujatia si naplánujte vždy tak, aby ste boli na mieste jeho konania približne polhodinu pred plánovaným začiatkom. Vždy je vhodné mať istú časovú rezervu kvôli možným predvídateľným, ako aj nepredvídateľným rizikám, napr. preplnené parkovisko. Tiež myslíte na to, aby ste si svoje rezervované miesto v kultúrnom stánku nemuseli hľadať v príliš veľkej tlačenici s ostatnými návštevníkmi podujatia a predišli tak nervozite a menším „kolíziám“.
Budeme radi, ak sa s ostatnými čitateľmi podelíte o svoje zážitky a skúsenosti z návštev rôznych kultúrnych podujatí v rôznych kultúrnych inštitúciách.
Všetky ďalšie potrebné informácie o kultúrnych ustanovizniach spomínaných v článku nájdete na ich oficiálnych webových stránkach.