Cestovanie s prídavným pohonom
Mnohí čitatelia portálu Vozickar.info sa často pýtajú, ako cestovať s invalidným vozíkom, ktorý je vybavený prídavným pohonom. Na prvý pohľad to vyzerá ako jednoduchý scenár. Menšie batérie ako v bežnom elektrickom vozíku, jednoduchá demontáž a celkom primeraná hmotnosť.
Nie je to problém, ale letecké spoločnosti alebo prevádzkovatelia letísk môžu pripraviť množstvo nástrah a prekvapení. Preto stručne opíšeme niekoľko kľúčových bodov z konkrétnej cesty zo Slovenska do Atén na Európske fórum zdravotne postihnutých (EDF).
Deň 0 – príprava a balenie
Na našu cestu vyrážame s vozíkom, ktorý bude doplnený o nový produkt rakúskej značky Klaxon – Twist. Ide o mimoriadne kompaktné zariadenie, takže očakávame minimum problémov.
Celé zariadenie sa zmestí do jedného samostatného batohu vrátane batérie.
Pre tých, ktorí zariadenie Twist ešte nevideli, ide o prídavnú jednotku, ktorá, ako naznačuje názov (citujem Wikipédiu: Charakteristickým znakom twistu je rotácia bedier okolo vertikálnej osi) môžete pripevniť na prednú časť vozíka, na zadnú časť vozíka, alebo dokonca pripnúť riadidlá. Jednoducho sa „otáča“ okolo osi vozíka v rôznych režimoch v závislosti od požadovaných scenárov.
Klaxon Twist má pohonnú jednotku v kolese a batériu priamo na ňom. Vyzerá to tak, že je stvorený na cestovanie.
Takže sme zabalení (pozri fotografiu) a máme certifikát výrobcu o batérii (vždy sa odporúča vziať so sebou). V tomto certifikáte nájdete všetky informácie o veľkosti, type a zložení batérie.
Posledná dôležitá informácia – Austrian Airlines sme nahlásili, že cestujeme s mechanickým vozíkom/a máme aj batériu.
Táto kombinácia bude pravdepodobne predmetom chaosu.
Deň 1. – príchod na letisko
S veľkým očakávaním „čo sa bude diať“ prichádzame na letisko Schwechat.
Prvé prekvapenie:
Austrian: „Nevidíme tu hlásený elektrický vozík.“
My: „Nemáme elektrický vozík, ale máme batériu v batohu.“
Austrian: „Po prihlásení ste mali dostať podrobný dotazník.“
My: „Nie, nič neprišlo. Máme však podrobný certifikát.“
Nasledujúcu hodinu a pol sme sedeli „bokom“ a neustále sme dostávali zvedavé otázky od rôznych zamestnancov. „Je to suchá batéria? Máte naozaj len jednu? Je to naozaj odnímateľné?“
Keďže sme leteli okolo siedmej ráno, záverečné rozuzlenie bolo dosť veselé. „Vaša batéria vyzerá v poriadku a v skutočnosti nie je žiadny problém, len konečné schválenie vydáva technické oddelenie a to tam bude až o ôsmej ráno.“
Na letisku sme to celkom nečakali.
Nakoniec to vyriešili bez vyššie spomenutého oddelenia a veľkým šprintom sme sa ponáhľali na bezpečnostnú kontrolu. Samozrejme, že všetko preskúmali a všetko museli rozbaliť/demontovať, ale na to majú plné právo.
Deň 2. – Atény
Prídavná jednotka na cestách je skvelá vychytávka. V hoteli sme si nasadili Twist a hurá do ulíc. Prídavný pohon je síce super vec, ale Atény sú „príliš historické“ mesto. A hoci sa Európske fórum zdravotne postihnutých zaoberá mnohými problémami ľudstva, akosi im nedošlo, že po 50 metroch od hotela končí bez pomoci každý vozičkár. Dokonca tam majú aj paradoxy, ako napríklad nakreslený piktogram nájazdu, len ten nájazd stále chýba. Vlastne je, ale len z jednej strany (pozri fotografiu).
Deň 3. – odchod na Slovensko
Po poučení z predchádzajúceho letu už vieme, že musíme naozaj starostlivo nahlásiť „máme pomocný vozík s batériou“. A my s napätím čakáme, kým príde formulár. Namiesto toho sme „spadli“ do akéhosi režimu Nebezpečia a máme zablokovanú funkciu tlače leteniek alebo odosielania e-mailom. Aplikácia Austrian Airlines má na displeji veľký červený nápis STOP – Nebezpečný a zakázaný tovar.
Prichádzame na letisko a smerujeme do špeciálneho oddeleného priestoru pre ľudí, ktorí potrebujú asistenciu. Po nejakom čase nás sprevádzajú k pultu Austrian Airlines a nič nie je problém. Z diaľky zamávame certifikátom batérie a ideme na kontrolu. Jednoducho „južanský“ štýl, hoci nastupujeme do rovnakého lietadla ako predtým.
Takže niekoľko slov na záver:
- nie je dôležité, s akou spoločnosťou letíte, ale kto prevádzkuje letisko (Rakúsko je prísne, Grécko je uvoľnené)
- vždy si vezmite vytlačený certifikát batérie (dobrý dodávateľ vám ho pripraví)
- výzva na poskytnutie podrobných informácií v dotazníku o batérii prišla hodinu po pristátí
- samozrejme si vezmite čo najkompaktnejšie zariadenie (my sme cestovali s Twistom)
- cestovanie lietadlom má limity na batérie (mali sme 144Wh verziu, mohli sme mať aj 2) – vždy si to overte na webe, pre cestujúcich na vozíku sú iné limity ako pre cestujúcich s notebookom
- Atény nie sú ideálne pre pohyb na invalidnom vozíku
- pri preprave z letiska v mikrobuse, ktorý má byť pripravený na prepravu vozičkárov, vám prebehne mráz po chrbte, keď si predstavíte, ako by to vyzeralo po havárii. Ale o tom niekedy inokedy.
Tabuľka na určenie potrebnej pomoci leteckej spoločnosti
LEVEL OF ASSISTANCE | VÝZNAM |
WCHR (wheelchair – ramp) | Pasažier môže chodiť na krátke vzdialenosti a používať schody. Dokáže sa sám pohybovať v kabíne a sám zvládne schody do lietadla. Je potrebná pomoc pri vstupe do lietadla alebo výstupe z neho. |
WCHS (wheelchair – steps) | Cestujúci nemôže chodiť po schodoch do/z lietadla, ale môže sa samostatne pohybovať v kabíne. |
WCHC (wheelchair – cabin seat) | Cestujúci je úplne imobilný a musí byť prepravený na sedadlo alebo znovu vyzdvihnutý. |
STCR (stretcher) | Cestujúci musí byť prepravovaný v ľahu. |
DEAF | Cestujúci s poruchou sluchu alebo sluchu a reči. |
BLND | Cestujúci so zrakovým postihnutím. |
50 % ZĽAVA NA PARKOVNÉ
Spoločnosť Vienna Airport AG ponúka osobám so zdravotným postihnutím 50 % zľavu na parkovné v garážach 3 a 4 alebo na parkovisku C. Zľavu môžete využiť po návrate z cesty, keď zaplatíte pri pokladni v garáži 4 (otvorenej 24 hodín denne) predložením alebo odovzdaním kópie:
- váš preukaz StVO §29b alebo
- parkovací preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím (vzor Európskeho spoločenstva) alebo
- preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím s dodatkom „nemôžu používať verejnú dopravu z dôvodu trvalého zdravotného postihnutia“
Upozorňujeme, že zľava sa nevzťahuje na krátkodobé parkoviská K1 (odchod) a K3 (príchod).