Zdravotný hendikep už nie je príčinou neabsolvovania vysokej školy
Prvé ponuky pre študentov prichádzajú už počas podávania prihlášok na vysokú.
Žiadosť o predĺženie času na písomný test vnímaný ako neprimeraná výhoda.
Decentralizovaný systém práce, ťažisko podpory je na jednotlivých fakultách.
Informácie o možnej podpore, keďže bol prítomný hendikep, prišli oneskorene.
Nie je to tak dávno, čo sme uverejnili príspevok o špecifických aktivitách Technickej univerzity v Košiciach. V článku Bezbariérové centrum košickej Technickej univerzity pomáha… sme písali o dvadsaťročnej podpore študentov so zdravotným znevýhodnením počas štúdia. Podobnú problematiku rozoberalo aj české internetové periodikum Můžeš. Autor príspevku Radek Musílek v úvode uvádza, že aj v Česku za uplynulých 20 rokov zaznamenávajú výrazný pokrok v podpore študentov so špecifickými potrebami. Napriek tomu existujú študijné odbory pre mladých ľudí, ktorí majú zdravotný hendikep, ktoré sú naďalej ťažko dostupné. A navyše, počet študentov s postihnutím značne zaostáva za číslami, ktoré zodpovedajú ich reálnemu zastúpeniu v populácii.
Jadrovú fyziku začal študovať bez úľav pri testoch
Základnou úlohou českých centier pre podporu študentov s postihnutím je oslovovanie a informovanie o ponúkaných službách. Prvé ponuky prichádzajú už počas podávania prihlášok na vysokú školu. Študent môže v prihláške uviesť, aký má hendikep, a či bude počas prijímačiek potrebovať určitú formu podpory. Napríklad v podobe dlhšieho času na vypracovanie písomného testu. Avšak pozor, všetko závisí od dobrovoľnosti, pretože vysoké školy nemôžu podľa zákona zisťovať, aký je zdravotný stav uchádzačov o štúdium. Nie vždy totiž ide o zjavný hendikep, veď relatívne veľký podiel študentov so špecifickými potrebami tvoria osoby s duševnými chorobami.
Karel Chlouba (33) je dobrým príkladom priblíženia zlepšujúcej sa podpory poslucháčov so zdravotným obmedzením. Kvôli viditeľnému telesnému postihnutiu mal problémy aj s písaním. Napriek tomu v rokoch 2008 až 2015 vyštudoval dve vysoké školy. Najprv sa zameral na jadrovú fyziku, štúdium ktorej absolvoval na ČVUT. Spočiatku prípadnú žiadosť o predĺženie času na písomný test vnímal ako svoju neprimeranú výhodu. A preto radšej písomné práce pre svoj hendikep nestihol v riadnom čase ukončiť.
„Neskôr, keď už som mohol písať dlhšie, bola to veľká úľava. Dnes by som mal omnoho vyššie požiadavky, ktoré by kompenzovali moje postihnutie. Vtedy mi to, čo škola ponúkala, pripadalo fajn a vyhovovalo mi to. Existovali výťahy, plošiny. Avšak Stredisko pre podporu študentov so špecifickými potrebami sa vtedy ešte len rozbiehalo,“ vysvetľoval Karel.
Historická sociológia na Karlovej Univerzite
Po štúdiu jadrovej fyziky na Univerzite Karlovej (UK) vyštudoval úplne iný odbor – historickú sociológiu. Vraj aj preto, lebo v tom čase mala táto univerzita najrozvinutejší systém podpory poslucháčov, ktorí mali určitý zdravotný hendikep. Univerzita okrem klasickej podpory ponúkala napríklad asistenciu, kompenzačné pomôcky, notebook či diktafón.
„Odhodlal som sa tiež k zahraničnému študijnému pobytu vo Frankfurte nad Mohanom. A pobyt v Nemecku bol super. Frankfurtská škola i celé mesto boli bez bariér, kam som chcel ísť, tam som sa dostal. Pohyboval som sa proste bez obmedzení. Na základe tejto skúsenosti som mohol aj v Prahe vzhľadom na svoj hendikep požadovať dôslednejšiu podporu,“ priznáva Karel.
Decentralizovaný systém podpornej činnosti
Skúsenosti z nedávnej minulosti s podporným programom pre osoby, ktoré majú zdravotný hendikep, má aj Ivan Kačur (31). V roku 2018 ukončil odbor Sociálna a charitatívna práca na Husitskej teologickej fakulte UK v Prahe. Má svalovú dystrofiu a postupne sa mu zhoršuje zdravotný stav.
„O možnej podpore pri štúdiu som spočiatku nevedel. Bol som oslovený kontaktnou osobou až v priebehu magisterskej časti štúdia. Pomohla mi hlavne psychická podpora a tiež odpustením časti poplatku, keď som si predlžoval štúdium,“ spomína I. Kačur.
Tento mladý muž v súčasnosti pracuje ako referent pre študentov, ktorí majú zdravotný hendikep, v Centre Carolina. To bolo vytvorené pre potreby UK v Prahe. Ivanovou úlohou je nastavovať podporné služby. „Náš systém je decentralizovaný. Ťažisko podpory je na jednotlivých fakultách, kde pôsobia vybrané kontaktné osoby. Tie majú okrem iného za úlohu oslovovať poslucháčov, ktorí by mohli a aj chceli takúto pomoc pri štúdiu využiť,“ vysvetľoval Ivan.
Šárka Vohlídalová, vedúca Centra Carolina tvrdí, že vlani na pražskej UK požiadalo 579 poslucháčov o špeciálnu podporu. Z celkového počtu viac ako 46-tisíc poslucháčov je to relatívne málo. Centrum určite nevie o všetkých, ktorí majú zdravotný hendikep. Niekto služby Centra nevyužíva, aj keď na ne má nárok, iný sa uspokojí len s poradenskou pomocou. Možno sa niektorí boja stigmatizácie, ide predovšetkým o ľudí s poruchami učenia a psychickými problémami. Pritom práve pre študentov, ktorí majú hendikep kvôli úzkostiam a depresiám, treba vytvárať a aj sa vytvára prajné prostredie. Pritom v týchto prípadoch, ako vysvetľuje Šárka Vohlídalová, nejde o pozitívnu diskrimináciu, ale o vyrovnávanie príležitosti.
Prístup ku študentom so špecifickými potrebami sa neustále vyvíja, pomáhajú aj moderné technológie. Podľa Šárky Vohlídalovej ide mnohokrát o akési prešliapanie novej stopy. Hranice často posunie prvý poslucháč, ktorému sa podarí doštudovať nový odbor. Potom ho spravidla nasledujú ďalší, ktorých sužuje obdobný hendikep.
Štúdium čínštiny mladého Slováka v Brne
Nikto to nechce povedať nahlas, ale sú fakulty bez študentov, ktorých zdravotný hendikep odsúva na vedľajšiu koľaj. Napríklad na KU v Prahe sú to pre poslucháčov so závažnými poruchami sluchu všetky hudobné odbory. Donedávna aj Lekárska fakulta bola bez študentov so špecifickými potrebami. Nedávno však štúdium ergoterapie ukončila jedna od narodenia nepočujúca mladá žena. Momentálne pracuje v jednej pražskej nemocnici s pacientami, ktorí mali poškodený mozog.
Centrá podpory študentov so špecifickými potrebami pracujú pri všetkých univerzitách v Česku. Mimoriadne vychválené je Stredisko pre pomoc študentom so špecifickými nárokmi na Masarykovej univerzite v Brne. Z necelých 32-tisíc poslucháčov má približne 500 nejaký zdravotný hendikep. Podľa vedúcej strediska Ilji Rajdovej je takmer vždy možné nastaviť podporu tak, aby bolo štúdium zvládnuteľné. Sú však aj limitné situácie, ktoré sa riešiť nedajú – hudobné vedy so stratou sluchu či medicína so stratou zraku.
Na záver nakuknime na plnenie školských povinností Slováka Františka Milana (25), ktorý v Brne študuje odbor čínske štúdie. Pre Masarykovu univerzitu sa rozhodol aj preto, lebo mu zabezpečila najlepšie riešenie ako sa plnohodnotne zapojiť do štúdia a všetkých školských aktivít.
„Možnosti, ktoré mám v Brne, sa s pomermi na Slovensku nebudú môcť, bohužiaľ, pravdepodobne ešte dlho porovnávať. Aj preto študujem v Brne a nie na Slovensku,“ s presvedčením vyhlásil F. Milan.
Štúdium čínštiny je veľkou výzvou. Tento jazyk otvára dvere do sveta, aj študentovi, ktorého zdravotný hendikep posadil do invalidného vozíka. V priebehu bakalárskeho štúdia spolu so svojím asistentom odcestoval na dvojsemestrálny pobyt do Hong Kong Polytechnic University.
„Pobyt v Hong Kongu bol podnetný po všetkých stránkach, či budeme hovoriť o štúdiu alebo o využívaní voľného času. Ako vidno na snímke vľavo hore, vybláznili sme sa aj pri sochách čínskych učencov,“ s úsmevom spomínal František.
Ešte dodal, že počas magisterského štúdia sa chystá do Tchaj-wanu. Otázne však je, čo nielen s jeho plánmi narobí nový koronavírus a COVID-19.
Foto: archív kupr