Lukostreľba s výraznými svetovými úspechmi
Jedine prvenstvo na majstrovstvách Európy v lukostreľbe, ktoré sa konali od 2. do 11. apríla vo francúzskom mestečku Saint Jean de Monts, zaručovalo Petrovi Kinikovi miestenku na tohtoročné letné paraolympijské hry v brazílskom Rio de Janeiro. Aj po psychickej stránke Peter náročné preteky zvládol a zvíťazil vo svojej kategórii kladkový luk W-1. Lukostreľba na paraolympiáde v Brazílii (13. – 18. septembra) preto bude mať podľa aktuálnych nominácií dvojnásobné slovenské zastúpenie.
-
V hre sú ešte dve miestenky pre slovenskú lukostreľbu
„Kinik sa pripojil k nášmu v súčasnosti najúspešnejšiemu lukostrelcovi Marcelovi Pavlíkovi, ktorý mal nomináciu do Ria istú už po minuloročnom 9. mieste na majstrovstvách sveta (MS) v Nemecku v kategórii kladkový luk ZZ,“ uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.
V súvislosti s M. Pavlíkom musíme pripomenúť, že je nielenže svetovým lídrom vo svojej kategórii medzi parašportovcami, ale už dvakrát po sebe (2016 a 2015) bol vyhlásený za najlepšieho slovenského lukostrelca roka aj v konkurencii zdravých športovcov v tejto disciplíne. Aj tieto ocenenia potvrdzujú, že lukostreľba telesne hendikepovaných športovcov má na Slovensku silné zastúpenie.
„Slovensko ešte môže získať dve miestenky na letné paraolympijské hry. V júni na Svetovom pohári v Novom Meste nad Metují v Česku budú totiž muži v kladkovom luku bojovať ešte o tri miestenky a ženy o jednu,“ pripomenul V. Majerčák.
-
Slovenská lukostreľba s medailovou žatvou
Slovenskí pohybovo znevýhodnení lukostrelci dosahujú v tejto disciplíne dlhodobo dobré výsledky. „Predošlých paraolympijských hier sa zúčastnili ešte aktívni športovci Imrich Lyocsa, Peter Kaščák, Peter Kinik a Marián Marečák. V top tíme na Rio sú Kinik a Marečák. V bodovanom umiestení boli Peter Kaščák (7. miesto) a Peter Kinik (8.),“ dozvedeli sme sa od V. Majerčáka.
Lukostreľba telesne postihnutých pre Slovensko historicky prvú medailu priniesla z majstrovstiev Európy (ME) v Taliansku v roku 1997. Na druhom mieste so striebornou medailou na krku skončil v olympijskom luku zakladateľ lukostreľby telesne postihnutých športovcov a súčasný reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Hneď o rok neskôr (1998) to už bolo zlato vďaka Imrichovi Lyocsovi na MS v Anglicku. V roku 1999 na MS na Novom Zélande získalo Slovensko zlato v družstvách v zložení: Vladimír Majerčák, Imrich Lzocsa a František Velčíc. Lukostreľba bola v tomto roku mimoriadne úspešným parašportom pre Slovensko, keďže v tom čase svetový líder v olympijskom luku Vladimír Majerčák vyhral v austrálskom Sydney aj predolympijsky turnaj.
„Rok 2000 bol rokom našej prvej účasti na paraolympijských hrách. V Sydney získal Imrich Lyocsa bronzovú medailu,“ uviedol V. Majerčák.
O sile slovenského zázemia v tomto športovom odvetví, čo svetová lukostreľba zrejme dovtedy nezažila, svedčí fakt, že v roku 2001 sa na ME v Belgicku odohralo slovenské finále – V. Majerčák v súboji s I. Lyocom bol lepší a stal sa Majstrom Európy v halovej lukostreľbe. Týmto titulom V. Majerčák ukončil svoju úspešnú pretekársku kariéru.
V roku 2002 prebral taktovku na Slovensku, ale aj „vo svete“ Imrich Lyocsa, ktorý po rade víťazstiev na MS a ME získal v roku 2004 v Aténach zlatú paraolympijskú medailu. V Aténach nesklamalo ani družstvo v olympijskom luku, ktoré obsadilo v silnej konkurencii 5. bodovacie miesto. Slovenská lukostreľba sa na tejto paraolympiáde svojimi výkonmi teda výrazne zviditeľnila.
„Vo výpočte slovenských lukostreleckých úspechoch môžeme pokračovať. Na MS v Madride v roku 2005 získal Imrich Lyocsa zlato. Rok 2009 bol pre slovenskú lukostreľbu prelomový, lebo zásluhou Petra Kinika na MS v Nymburku sme získali zlatú medailu v kladkovom luku. V súťaži družstiev sme na MS v Bangkoku 2013 získali bronz. Ak k tomu prirátame Pavlíkove zlato na ME 2014 a prvenstvo v Svetovej rankingovej listine, slovenská medaila z Rio de Janeiro by nebola veľkým prekvapením,“ naznačoval ambície slovenských lukostrelcov v Brazílii reprezentačný tréner V. Majerčák.
-
S pomocou zvukovej navigácie z luku strieľajú aj nevidiaci
Lukostreľba bola v programe prvých olympijských hier modernej doby, ktoré sa konali v roku 1896 gréckych Aténach. Rovnako sa stala súčasťou aj prvých paraolympijských hier v Tokiu 1960. Telesne postihnutí lukostrelci súťažia v stoji i v sede, samostatne muži i ženy, ako aj zmiešané družstvá. Lukostreľba pohybovo znevýhodnených sa riadi pravidlami FITA (Federation Internationale de Tir a l’Arc).
Lukostrelci sa rozdeľujú do viacerých tried podľa funkčného postihnutia – ARW1, ARW2 a ARWT. V niektorých triedach môžu mať parašportovci pri sebe zdravého asistenta. Súťaží sa s kladkovým a reflexným lukom.
Na neolympijskej úrovni sa s pomocou vidiacich asistentov rozvíja aj lukostreľba zrakovo postihnutých, pri ktorej sa využíva zvuková navigácia. Čech Jiří Mojžíšek vytvoril nový spôsob navigácie pomocou nylonových vlákien. Jeho systém spočíva v priamom spojení dolného okraja terča s veľmi jednoduchými mieridlami na luku strelca.