Nedotknuteľní: Príbeh Philippa a jeho strážneho diabla
Vybrať si osobného asistenta nebýva ľahká úloha. S ťažko zdravotne postihnutým človekom trávi jeho osobný asistent niekoľko hodín denne. Preto je dôležité, aby si tí dvaja vzájomne „sadli“ povahami, ale i temperamentom. A aký by mal osobný asistent vlastne byť? Konzervatívny, zodpovedný, spoľahlivý? Alebo skôr nekonvenčný, mierne drzý a cynický, ktorý na požiadanie, aby vám podal cukrík, so šarmom a širokým úsmevom odpovie: „Kto sa nehýbe, ten nemaškrtí.“?
Túto dilemu musel riešiť francúzsky aristokrat, zámožný dedič dvoch významných francúzskych rodín, Philippe Pozzo di Borgo (na snímke vľavo), ktorý je od júna roku 1993 pripútaný na invalidný vozík. Po nehode pri paraglidingu si vo veku štyridsaťdva rokov vážne poranil chrbticu. Následkom úrazu zostal paralyzovaný od krku nadol. Až do osudnej nehody bol samostatný, sebestačný a darilo sa mu vo všetkých smeroch. Bol šťastne ženatý s milovanou manželkou Beátrice a vychovávali spolu dve adoptívne deti – dcéru a syna. Pracoval na pozícii zástupcu riaditeľa vinárskych závodov Champagne Pommery, druhého najväčšieho výrobcu a predajcu šampanského na svete.
A zrazu, zo sekundy na sekundu, bol úplne odkázaný na pomoc iných ľudí, vrátane nie príliš konvenčného a zodpovedného mladého muža. Vybral si totiž za asistenta „zlého chlapca,“ alžírskeho prisťahovalca, moslima Abdela Yasmine Selloua. Ich príbeh postupne sa rodiaceho blízkeho priateľstva sa stal námetom pre úspešnú francúzsku životopisnú drámu scenáristov a režisérov Oliviera Nakachea a Érica Toledana. Film Nedotknuteľní (Intouchables) z roku 2011 bol ovenčený niekoľkými cenami.
Rolu Philippa bravúrne stvárnil francúzsky herec François Cluzet. Úlohu Philippovho osobného asistenta zahral francúzsky černošský herec a komik Omar Sy, ktorého postava vo filme Nedotknuteľní dostala meno Driss Vakosary. A čo hovorí Abdel na to, že je vo filme stvárňovaný práve Omarom Sy? „Som malý škaredý chlap, on je krásny športovec. Našli opak mňa.“
-
Nedotknuteľní, film inšpirovaný skutočným príbehom
V úvode filmu sme svedkami toho, ako Driss, drobný zlodej práve prepustený z väzenia, navštívi Philippa. Aby mohol dostať dávku v nezamestnanosti, chce od neho potvrdenie, že sa u neho neúspešne uchádzal o prácu. Philippe však mladíka prekvapí a namiesto potvrdenia mu ponúkne prácu osobného asistenta. Obaja muži, ktorých osudy boli inšpiráciou pre vznik filmu Nedotknuteľní, potvrdili, že ich prvé stretnutie sa presne tak odohralo.
Film ďalej opisuje, ako sa Driss postupne zoznamuje s Phillippovým zdravotným stavom a jeho potrebami. Obaja muži vzájomne prepájajú svoje svety. Philippe učí Drissa milovať vážnu hudbu a umenie. Driss zasväcuje Phillippa do čara rýchlej jazdy v aute. A pri neznesiteľných fantómových bolestiach mu dáva fajčiť marihuanu. Aj tieto filmové mikropríbehy sa zakladajú na pravde. Takisto ako Driss vo filme Nedotknuteľní, aj Abdel v reálnom živote, dal upraviť Philippov elektrický invalidný vozík tak, aby bol schopný dosiahnuť vyššiu maximálnu rýchlosť. To preto, aby mohli navzájom proti sebe pretekať.
Skutočný Abdel ale napríklad nikdy nepolial Philippove nohy vriacou vodou, aby zistil, či v nich skutočne nemá žiaden cit. A ani neoholil jeho fúzy do hitlerovskej podoby tak, ako je to zachytené vo filme Nedotknuteľní. Skutočný Philippe ale v jednom z rozhovorov povedal, že sú to presne tie veci, ktoré by Abdel určite rád urobil. Vo filme Nedotknuteľní nájdeme aj ďalšie odlišnosti oproti realite. Filmári napríklad výrazným spôsobom pozmenili oproti skutočnosti časovú os príbehu. A taktiež aj Philippove rodinné pomery.
-
Abdel pracoval ako Philippov osobný asistent desať rokov
Film Nedotknuteľní totiž divákovi predostiera, že osobný asistent začal u Philippa pracovať niekoľko rokov po úraze. Teda, niekoľko rokov po smrti jeho prvej manželky Beátrice (vo filme pomenovanej Alice). V skutočnosti však Abdel začal u Philippa pracovať už rok a pol po úraze, teda v decembri roku 1994. Vtedy ešte aristokratova manželka Beátrice žila, hoci v tom čase už jej diagnostikovali zákernú chorobu. Podľahla jej v roku 1996.
Možno predpokladať, že ak by scenáristi takýmto spôsobom neupravovali časový rámec príbehu, ešte lepšie by sa podarilo zachytiť silu rodiaceho sa priateľstva medzi Philippom a Abdelom. To sa totiž v reálnom živote viac začalo rozvíjať práve po smrti Phillipphovej manželky. Takisto by, pravdepodobne, filmovému príbehu Nedotknuteľní prospelo, keby v ňom scenáristi ponechali aj postavu Phillippovho adoptívneho syna. Vo filme sa „objavila“ len jeho dcéra.
Pri sledovaní filmu Nedotknuteľní má divák pocit, že sa celý príbeh odohráva v priebehu niekoľkých mesiacov. Pravdou však je, že v skutočnosti pracoval Abdel ako Philippov osobný asistent desať rokov. Filmári pozmenili aj okolnosti Philippovho zoznámenia s jeho druhou manželkou Khadijou (vo filme pomenovanou Éléonore). Podľa filmového scenára budúcich manželov zoznámil Phillippov osobný asistent na výlete v Cabourge, v malej dedinke na pobreží Francúzska. Filmový Driss toto stretnutie zorganizoval po tom, ako odhalil ich korešpondenčný vzťah. Pravdou však je, že Philippe sa so svojou budúcou druhou manželkou zoznámil pri svojom pobyte v Maroku, odkiaľ jeho manželka pochádza. V tejto africkej krajine sa pár aj zosobášil a narodili sa im dve biologické dcéry.
-
Film sa stal európskym kasovým trhákom
Dnes šesťdesiatpäťročný Philippe žije spolu so svojou rodinou striedavo v Maroku a vo Francúzsku. Abdel žije v Alžírsku, kde prevádzkuje vlastnú hydinovú farmu, je ženatý a má tri deti. S Philippom sú dodnes blízkymi priateľmi. Sú spolu v pravidelnom telefonickom kontakte a minimálne raz ročne sa navštevujú. Dôkazom toho, že ich priateľstvo je skutočne pevné, je aj to, že v roku 2012 vyšla Abdelovi autobiografia, ktorú nazval príznačne Zmenil si mi život (You changed my life).
Napriek zmenám oproti skutočnosti, film Nedotknuteľní poskytuje krásny obraz silného priateľstva medzi Philippom a jeho osobným asistentom. Vo svojej autobiografii, ktorá vyšla aj v českom jazyku pod názvom Druhý dech, Philippe priateľsky označuje Abdela za svojho „strážneho diabla“. Úprimne priznáva, že mu Abdel tým, aký je, zachránil život, pretože ho vytiahol z najhlbších depresií.
Záverom ešte dodajme, že film Nedotknuteľní sa radí medzi najúspešnejšie európske filmy. V kinách ho videlo 17 miliónov divákov. Pravdepodobne práve tento veľký úspech filmu u európskych divákov inšpiroval filmových tvorcov z viacerých krajín sveta k tomu, aby natočili vlastnú verziu príbehu. V tomto roku svetlo sveta uzreli dve verzie príbehu. Prvou bola indická: https://www.youtube.com/watch?v=e1ddsJ38D5Q, ktorú pred mesiacom, presnejšie 11. augusta, nasledovala argentínska, ktorá dostala názov Inseparables. Režisérsky ju zastrešil Marcos Carnevale, ktorý sa podieľal aj na tvorbe scenára a na pomoc si pri jeho písaní prizval aj oboch, už spomínaných, scenáristov pôvodnej verzie filmu.
Už od roku 2012 sa v Hollywoode živo diskutuje o príprave americkej verzie filmu Nedotknuteľní. Stále však nie sú oficiálne potvrdené mená tvorcov filmu a ani hercov, ktorí by v ňom mali účinkovať. Najčastejšie spomínanými možnými režisérmi filmu sú Neil Burger, Tom Shadyac a Paul Feig. Horúcim kandidátom na úlohu Philippa je už od začiatku príprav filmu skvelý americký herec Colin Firth. Známy je napríklad z filmu Kráľova reč (The king’s speech). Stále častejšie sa ale v súvislosti s postavou Philippa spomína aj meno herca Bryana Cranstona. Na postavu Drissa boli zvažovaní herci Chris Tucker a Michael B. Jordan. Najaktuálnejším kandidátom na túto rolu je ale v súčasnosti herec Kevin Hart. Napriek tomu, že je ešte všetko okolo americkej verzie filmu Nedotknuteľní iba v štádiu príprav, do kín by sa vraj mala dostať už na budúci rok.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/ludwig-guttmann-zakladatel-paraolympiady/
https://www.vozickar.info/z-poslednych-sil-film-o-vozickarovi/
https://www.vozickar.info/kapitan-cain-cynicky-kriminalista-na-voziku/