Nekonvenčná krása sa z úzadia derie do popredia
Heslo dokonalosť je nuda otvára priestor pre inakosť v móde.
Napriek svalovej dystrofii miluje krásu telom i dušou.
Julliane Mercado je zásadná obhajkyňa kategórie nekonvenčná krása.
Jeden model vyjadrujúci najvyšší stupeň krásy je nedostatočné kritérium.
Titulná stránka módneho časopisu, napriek tomu, že každý vydavateľ sa snaží byť originálny, sa väčšinou podobá ako vajce vajcu. Krásna žena so zmyselným či záhadným pohľadom, neokukaná kompozícia… a hlavne dokonalá retuš. Z času na čas sa však na stránkach módy zobrazujú aj ženy, ktoré zaužívaný štandard narúšajú. Heslo Dokonalosť je nuda umožňuje „zachytávať“ ženy, ktoré viac či menej často zaraďujeme do kategórie Nekonvenčná krása.
Do tejto skupiny určite patrí Melanie Gaydos, ktorá je objektívne považovaná za najškaredšiu modelku na svete. Táto mladá žena trpí vzácnou genetickou poruchou a v minulosti uvažovala nad samovraždou. Prívlastok Nekonvenčná krása určite patrí aj Viktorii Modeste, lotyšskej speváčke a modelke, ktorá raketovú kariéru naštartovala v USA. A to napriek tomu, že si predtým dala amputovať od narodenia zdeformovanú nohu.
Novinárka, ktorá patrí na predvádzacie mólo
Ďalšou divou z kategórie Nekonvenčná krása je Julliane Mercado, drobná žienka, ktorá miluje módu telom i dušou. Napriek tomu, že trpí svalovou dystrofiou a je odkázaná na invalidný vozík, išla si tvrdo za svojím cieľom. Stala sa akceptovanou módnou novinárkou. Počas svojho pôsobenia vo fashion svete stretla Nicola Formichettiho, umeleckého riaditeľa módneho domu Diesel. A o niekoľko mesiacov sa jej nekonvenčná krása stala tvárou jarnej módnej kampane.
Spolupracovala aj s ďalšími značkami. Na konte má napríklad spoluprácu s Nordstromom, zastupuje IMG Models. Aktívne vystupuje na sociálnych sieťach, na Instagrame ju sleduje viac ako 133-tisíc followerov. Táto „nekonvenčná krása“ ich zásobuje desiatkami fotografií z pracovného i súkromného života.
Juliane pôsobí od študentských rokov ako aktivistka presadzujúca vyššie zastúpenie žien s postihnutím vo vrcholových funkciách módneho priemyslu. Tiež rada častejšie videla ženy s postihnutím aj na predvádzacom móle. Na túto oblasť práce sa zamerala aj počas stáže v dvoch módnych časopisoch Verandda a Ellure. Rovnaké aktivity vyvíjala každoročne počas podujatia Týždeň módy, ktorých sa zúčastňovala ako dobrovoľníčka. Posledné dva roky (2017 a 2018) o podujatí písala pre časopis spoločnosti PM Patricka McMullana.
Nekonvenčná krása má tiež svoj model
Julliane Mercado sa narodila a doposiaľ žije v New Yorku (USA). Má dve mladšie sestry a po rodičoch dominikánsky pôvod. Spastickú svalovú dystrofiu jej diagnostikovali v skorom detskom veku. Napriek tomu jej rodičia nevyhľadávali špeciálne školy. Vždy študovala v bežnej škole a okrem oslobodenia z telesnej výchovy nemala prakticky žiadne úľavy.
Keď sa v poslednom ročníku základnej školy začala intenzívne zaujímať o módu, módne oblečenie a módne trendy, rodičia ju v týchto aktivitách podporovali. Oceňovali napríklad, že už ako stredoškoláčka si zarábala písaním recenzií o obuvi pre mladých. Samotná Julliane priznáva, že cit pre módu získala po rodičoch. Mama je módna krajčírka a otec predáva módnu obuv. Juliana k tomu pridala jeden rozmer navyše, ktorý možno „schovať“ pod pojem – nekonvenčná krása.
Julliana Mercado je presvedčená o tom, že pri tak rozmanitej spoločnosti, aká žije na Zemi, je jeden model krásy nedostatočný. Iné kritériá majú Afričania, Američania či Európania, inač krásu hodnotia nevidomí či ľudia s amputovanými končatinami. To všetko je nekonvenčná krása, ktorá má právo na spoločnú existenciu.
(j.szabo@vozickar.info)