Herecké združenie Járy Pokojského s ponukou toho najlepšieho zo svojej tvorby
„Presný počet aktuálnych či všetkých hercov nepoznáme, no je nás mnoho.“
Keď si dvaja ľudia v invalidných vozíkoch nevedia správne odovzdať rekvizitu…
Takto sa objaviť na javisku s úplne čistou hlavou a čakať, čo príde.
Herecké združenie musí hrať a diváci sa môžu smiať alebo je to naopak?
Divadlo Járy Pokojského v Brne je integrované herecké združenie pracujúce pri dobrovoľníckom spolku Archa community. Ten organizuje zaujímavé voľnočasové aktivity pre ľudí s rôznym zdravotným postihnutím. Divadelný súbor Járy Pokojského už 25 rokov angažuje do súboru hercov so zdravotným postihnutím i bez neho. Väčšinou herci z Brna za to obdobie naštudovali všetky hry od Járy Cimrmana, potom sa začali venovať zložitejším témam. Patrí medzi ne napríklad Mlyny od Divadla Sklep a Václava Havla, Limonádový Joe, Balada pre banditu či Prelet nad kukučím hniezdom.
„Presný počet aktuálnych či všetkých hercov, ktorí v súbore sú alebo boli je ťažké presne určiť. No je nás mnoho ?. Na každom predstavení participuje niekto iný – podľa chuti a samozrejme podľa toho, či sa na danú rolu hodí. Naše herecké združenie za tých 25 rokov existencie malo už stovku členov. A to je hrubý odhad,“ dozvedeli sme sa od Anety Vidurovej, členky hereckého súboru Járy Pokojského.
Dodala, že noví členovia pribúdajú v pravidelnom rytme, buď kvôli ich záujmu hrať alebo sú „ulovení“ pre nepopierateľný talent.
Skeče zo života s vtipnou improvizáciou
Hier, ktoré vlani herecké združenie odohralo, bolo viacero. Spomenieme napríklad klasickú komédiu Chrobák v hlave. Na scéne sa objavilo viacero nových hercov, ktorí sa na „pľaci“ cítili veľmi dobre, boli dostatočne inšpirovaní. V budúcnosti určite budú veľkou oporou hereckého súboru Járy Pokojského. Chrobák v hlave sa páčil aj divákom. Je to predsa len divadelná klasika, aj keď v podaní spomínaného súboru neraz oživená neočakávanými situáciami.
„Predsa len, štyria herci na „električákoch“, to priamo predznamenáva kuriózne situácie. V jednej scéne mal chlapík so svalovou atrofiou podať drobnú rekvizitu žene s detskou mozgovou obrnou. Samozrejme obaja sedeli v invalidných vozíkoch. Výmena sa však nevydarila a rekvizita skončila na zemi. Hercov to nevyviedlo z miery. Rozohrali taký dialóg, že diváci sa mohli umlátiť smiechom,“ spomínala Aneta.
Údajne najväčší vlaňajší zážitok je spojený s oslavou storočnice Centra Kociánka. Herecké združenie Járy Pokojského si zahralo s divadelným súborom Husa na provázku na ich domovskej scéne. Na programe bolo predstavenie Kriplíci, teda scénky a skeče zo života s hendikepom s majstrovskou vtipnou improvizáciou členov súboru Husa na provázku.
„A bol z toho prvotriedny zážitok. Pre všetkých! Pre nás, pre členov hostiteľského súboru, ale hlavne pre divákov. Ak by sa ich smiech premenil na dlaždice, krásou by sa rozžiarilo nejedno námestie,“ vyznala sa Aneta Vidurová.
S týmto vystúpením súvisí jedna nová aktivita – herecké združenie Járy Pokojského sa začalo venovať voľnej divadelnej improvizácii. Súbor je totiž dosť rôznorodý kolektív, nielen čo sa týka druhu zdravotnej inakosti, ale aj veku. A to je obrovská skúsenosť a úplne iný svet. Takto sa objaviť na javisku s úplne čistou hlavou a čakať, čo príde.
„A ono napodiv vždy niečo príde. Je to dosť opojný zážitok,“ s veľkou dávkou nadšenia vyjadrila svoje pocity Aneta.
Sústredenia nie vždy sú kompletné
Tohto roku budú pokračovať improvizácie, odohrajú sa aj Kriplíci. Len pre zaujímavosť, najbližšie predstavenie bude 13. februára v divadle Barka v Brne. Pre herecké združenie však veľkou tohtoročnou výzvou je naštudovanie inscenácie Kurz negatívneho myslenia. Táto dánska psychologická komédia je ozaj kvalitné dielko.
„Obsadili sme do nej aj nového člena – muža po úraze chrbtice. „Úrazák“ ešte s nami nehral. Bude to, ako sa u nás hovorí „kláda“, ale nejako to určite pôjde. Premiéra sa chystá na október počas festivalu integrovanej tvorby Fest In,“ uviedla Aneta Vidurová.
Na otázku, aké iné aktivity herecké združenie pripravuje, sme sa dozvedeli, že prakticky žiadne. Vraj Archa community bude otvárať klasické tábory pre ľudí s postihnutím i bez neho, organizovať komunitné akcie, podujatia pre deti… Herecké združenie však už má svoje obsahové zameranie presne definované. Preto sme našu pozornosť presmerovali. Ako je to s účasťou na oficiálnych nácvikoch? Vraj sme trafili klinec po hlavičke. Keďže sú amatérsky súbor, nie vždy môžu všetci prísť na skúšku, chodí sa neskoro, sústredenia nie sú kompletné. Herecké združenie je proste značne rôznorodé a tým aj komplikované.
„Ale z iného uhla pohľadu nás divadlo všetkých veľmi baví. Vďaka Barke a jej ústretovosti nemáme problém s miestom a zázemím, podľa toho ako je kto vyťažený. Potrebujeme tiež nacvičiť nejakú hru pre začiatočníkov alebo pre ľudí, ktorí by si chceli zahrať niečo menej náročné. Priestor tu je, ale nie je človeka, ktorý by sa do toho pustil. Toto by sme mali riešiť,“ približovala nám Aneta niektoré problémy.
Vymyslená scéna sa stala až príliš realistická
A na záver nám Aneta, tak ako sľúbila, priblížila dve vtipné situácie z minulosti. Jedna je z Vlakfestu. Hlavný organizátor vypravil vlak z Piešťan do Prahy a na každej zastávke sa hralo.
„Nás čakali na brnenskej královopolskej stanici Kriplíci. Tí začínajú vymyslenou scénou, že nemáme herca. Michal začal hrať, no po chvíli zistil, že skutočne nemá partnera na hranie. Päť minút pred začiatkom predstavenia išiel na záchod a vozičkár nie je za minútu hotový, že? Keď sa kolega nakoniec vrátil, zažil nadšené antré,“ usmievala sa Aneta Vidurová.
Z dávnej minulosti je jeden legendárny zážitok. Súbor hral jednu (vtipnú) hru od Járy Cimrmana. Napriek enormnému snaženiu boli diváci celý večer ticho. Po skončení predstavenia sa prišla organizátorka poďakovať za predstavenie. Povedala, že hra bola vynikajúca, len ľudia mali problém, aby sa hercom nesmiali.
Dnes už sa také faux paux nemôže stať, pretože všetci vedia, že aj hlasné divácke prejavy sú povolené a smiech je korením života. Herecké združenie musí hrať a diváci sa môžu smiať alebo je to naopak?
Čo je čo
Divadlo Barka je otvorený kultúrny priestor Ligy vozíčkářů už 26 rokov. Táto scéna umožňuje niekoľkým integrovaným súborom, ktoré majú hercov s telesným, zmyslovým a mentálnym postihnutím, aby sa mohli rozvíjať, mali dobré zázemie a podporu pri vzniku inscenácií. V divadle vystupujú aj ďalšie amatérske združenia, tanečné súbory. Barka je hostiteľom cudzojazyčných divadelných festivalov, tiež miestom premietania zaujímavých cestopisov či rozprávkových predstavení.
V tomto kultúrnom priestore sa so svojím umením prezentujú žiaci umeleckých, ale aj základných a stredných škôl. Divadlo je určené aj ako zázemie pre komunitné akcie a benefičné vystúpenia. V divadle má domovské sídlo približne 40 súborov, ktoré ročne odohrajú viac ako 120 predstavení.