Poprvé v Česku spolu létali lidé napříč handicapy
Na konci března se v jediném simulátoru volného pádu v České republice Hurricane Factory Praha, uskutečnil unikátní projekt na podporu integrace a aktivního života s handicapem „Lítáme v tom všichni.“ Simulovaný volný pád s rychlostí větru odpovídající hurikánu, si společně vyzkoušeli lidé se zrakovým a sluchovým postižením, vozíčkáři a amputáři, ale také děti z dětských domovů nebo s onkologickým onemocněním, senioři a profesionální sportovci.
„Byl to skvělý zážitek. Všechny problémy denního života, stresy a starosti jsem hodila za hlavu a prostě si jen lítala ve vzduchu a maximálně si to užívala. Vrátila jsem se jako nový člověk,“ tlumočí ze znakové řeči slova jedné ze svých svěřenkyň Eva Kastnerová, lektorka Českého centra znakového jazyka Pevnost, o.s. Obdobné pocity zažívali také zrakově postižení účastnící projektu. „V tunelu jsem ztratil veškeré jistoty. Na ulici vím, že mám pod sebou zem, mohu se dotýkat, slyšet. Byl zvláštní pocit na pár minut o to všechno přijít, vznášet se a plně spoléhat na svého instruktora, komentuje svůj let Jaroslav Pšánský. Jeho kolega Ondřej Kodet s úsměvem dodává: „Mě pár minut nestačilo. Já bych v tunelu vydržel i celé hodiny. Uvnitř člověk nemyslí na nic jiného, než jen na to, co právě prožívá.“
Projekt „Lítáme v tom všichni“ se svým rozsahem a pojetím stal jedním z největších a nejodvážnějších svého druhu. „S myšlenkou uspořádat obdobný projekt jsem měla v plánu již delší dobu,“ říká marketingová manažerka Hurricane Factory Eva Rozkovcová, „důležité pro nás bylo setkání s Heřmanem Volfem, známým propagátorem aktivního života s handicapem. Sloučili jsme všechny naše nápady dohromady a vytvořili projekt otevřený opravdu každému.“
Během jediného dne se tak ve větrném tunelu setkali klienti Centra Paraple, nevidomí průvodci Neviditelné výstavy, hluchoněmí lektoři Českého centra znakového jazyka Pevnost, děti z dětských domovů, aktivní senioři a lidé s amputacemi. Mezi téměř čtyřmi desítkami letců nechyběli také osobnosti ze světa sportu.
Akci podpořil například nejúspěšnější para cyklista všech dob Jiří Ježek. „Adrenalin příliš nevyhledávám a volné pády už vůbec ne. V mém oboru to většinou končí těžkým zraněním. Lítání ve větrném tunelu je ale naprosto bezpečné. Před startem jsem byl nervózní a nebýt mé ženy Soni, asi bych se k lítání neodhodlal. O to víc mě překvapilo, jak jsem si to užil. Zjistil jsem, že tady nejde o adrenalinový zážitek, ale o jedinečný pocit volnosti.
Dvojnásobného paralympijského medailistu v Lukostřelbě Davida Drahonínského překvapilo, jak se během letu smazaly rozdíly mezi zdravými a handicapovanými. V současnosti nejúspěšnější Český skokan na lyžích Roman Koudelka přiznal, že indoor skydiving si zřejmě najde místo v jeho sportovní přípravě na nadcházející sezónu. Držitel Havajského Ironmana, moderátor ČT4 Sport Stanislav Bartůšek, si nejvíce užil krásnou atmosféru, která během dne panovala. „Je pro mě moc fajn setkávat se s lidmi, kteří mají na svět a život odlišný pohled než já.“
„Naším cílem je posouvat hranice, propagovat aktivní život handicapovaných a dbát na maximální soběstačnost. S tím jsme do toho s Hurricane Factory šli,“ říká jeden z organizátorů, vozíčkář Heřman Volf, předseda občanského sdružení Cesta za snem. „Opravdová integrace podle nás nespočívá v pořádání akcí pro jednu skupinu handicapovaných, ale v otevření se všem, včetně široké veřejnosti. Hodlali jsme vyzkoušet, zda létat může opravdu kdokoli a zjistili jsme, že ve vzduchu, jsou rozdíly mezi lidmi ještě méně patrné než venku na ulici.“
Více informací o projektu, fotografie a videa, naleznete na www.cestazasnem.cz nebo na facebooku Cesta za snem či Hurricane Factory Praha.
Bonusové video z příprav…