Projekt župných paralympiád má za sebou premiéru v Dolnom Kubíne
Prvá župná paralympiáda sa dnes uskutočnila v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) a zúčastnilo sa jej 60 detí so zdravotným znevýhodnením. Tie sa predstavili v štyroch súťažných športoch: boccii, parastolnom tenise, parabedmintone a curlingu na vozíku. Ako ukážkové športy boli odprezentované parahokej, parataekwondo a paraveslovanie.
Športovalo sa na ZŠ Martina Kukučína a na dolnokubínskom zimnom štadióne. Najlepší zo súťažných turnajov postupujú do celoštátneho finále, kde sa stretnú s víťazmi ďalších župných paralympiád. Cieľom nového projektu, ktorý pripravil Slovenský paralympijský výbor (SPV) v spolupráci s ôsmimi župami, je priniesť paralympijský šport do všetkých regiónov Slovenska, zapojiť do neho zdravotne znevýhodnené deti a mládež a šíriť prostredníctvom športu paralympijské myšlienky.
Slávnostné otvorenie prebehlo ráno na ZŠ Martina Kukučína aj so sľubom, paralympijským ohňom, kultúrnym programom a príhovormi hostí. Na následných športových aktivitách sa zúčastnili aj absolventi zimného kempu „Hľadáme talenty 2023“, ktorý sa počas tohto týždňa koná práve v Dolnom Kubíne a na Kubínskej holi.
Podpredseda ŽSK Branislav Tréger: „Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie a chcú športovať, dostali tú možnosť. Sú vzorom pre všetkých, že napriek hendikepu dokážu urobiť športové výkony. Pre nás je zasa podstatné, aby sa na tie športoviská dostali, aby bola zabezpečená bezbariérovosť a tiež inklúzia so zdravými, aby ten život kvalitnejšie prežili“.
Primátor Dolného Kubína Ján Prílepok: „Dolný Kubín je už roky mestom športu. Ale aby bol pre všetkých, musíme pracovať na odstraňovaní bariér. Sme radi, že sme súčasťou viacerých projektov, vďaka ktorým môžeme budovať športovú infraštruktúru, ktorá bude slúžiť nielen Dolnokubínčanom, ale všetkým ľuďom, ktorí majú záujem o športovanie zo širokého regiónu. Už 12 rokov je Dolný Kubín mekkou parahokeja, ale som rád, že prichádzajú už aj športovci z iných disciplín, lebo tu nachádzajú dobré zázemie. My by sme však boli radi, keby sa nám podarilo vybudovať jedno kvalitné paracentrum na európskej úrovni.“
Predseda SPV Ján Riapoš: „Župné paralympiády by mali v sebe spájať tri projekty, ktoré robíme už dlhodobo: Hľadáme talenty, Sme si rovní a Paráda – prvý bezbariérový festival. Stretli sa tu dnes v jeden deň na jednom mieste a tomu budeme aj do budúcnosti hovoriť župná paralympiáda. Do regiónov ideme preto, aby sme spolu so samosprávami poukázali na množstvo architektonických bariér, ktoré sa na Slovensku nachádzajú, športovú infraštruktúru nevynímajúc. Je veľmi náročné hľadať objekty, ktoré spĺňajú medzinárodné kritériá. Preto som rád, že práve v Dolnom Kubíne sa už viac ako 12 rokov snažíme budovať infraštruktúru, ktorú dokážu využívať zdravotne znevýhodnení športovci“.
Parahokejista Marián Ligda:„Účastníci župnej paralympiády to dnes majú pestré, majú si z čoho vybrať, možno si nájdu ten pre nich vhodný šport. Ja im držím palce, aby boli šťastní a spokojní a zabávali sa v živote. Je to rovnaké ako u detí bez zdravotného znevýhodnenia. Každý potrebuje nejakú sebarealizáciu pre rozvoj osobnosti a zároveň získať určité návyky, kamarátov, priateľov. Šport pomáha otĺkať sa v živote, lebo otvára Pandorine skrinky, ktoré človek keby nešportoval, tak ich neobjaví. Som rád, že sme našli aj pár chlapcov, ktorí si vyskúšali parahokej, baví ich to, našli sa v tom. Uvidíme, či pri ňom zostanú aj do budúcnosti a budú ochotní obetovať strašne veľa času a energie, aby dosiahli vytúžené úspechy“.
Sľub za športovcov na župnej paralympiáde skladal deväťročný Peter Noga z Pezinka: „Mne sa najviac páči parahokej. Je to atraktívny šport, je tam aj dobrý kolektív. Najviac ma na ňom baví, že keď mám puk pod sánkami, nevedia ma oň obrať, lebo by to bol faul.“
Okrem športového programu bola účastníkom k dispozícii aj Edukačná zóna projektu SME SI ROVNÍ s prednáškami a workshopmi nielen o samotnom projekte, ale aj o paralympijských športoch. Súbežne prebiehalo aj meranie fyzických predispozícií, ktoré slúži na zistenie športu, na ktorý má dieťa najlepšie predpoklady. K dispozícii boli tiež informačné stánky SPV a SME SI ROVNÍ, kde záujemcovia dostali všetky potrebné informácie. Zároveň došlo k podpisu Memoranda o spolupráci medzi SPV a Mestom Dolný Kubín, ktoré svojimi podpismi parafovali štatutári Ján Riapoš a Ján Prílepok.
Hlavným organizátorom dnešného podujatia bol Slovenský paralympijský výbor v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a Mestom Dolný Kubín.
Projekt župných paralympiád je jedným z bodov Memoránd o vzájomnej spolupráci medzi SPV a ôsmimi samosprávnymi krajmi Slovenska, ktoré boli podpísané v priebehu rokov 2021 a 2022 predsedom SPV Jánom Riapošom a jednotlivými županmi. Spoločným cieľom memoránd je spolupráca pri podpore športových aktivít, ich propagácie a podpore aktívneho životného štýlu zdravotne znevýhodnenej mládeže.
Generálnym partnerom projektu Župné paralympiády 2023 je spoločnosť Eco Investment, hlavnými partnermi Allianz a SPP, oficiálnym JYSK a mediálnym TA3.