Robotický oblek aj pre imobilných pacientov
Sci-fi – budúcnosť premenená na realitu – pomoc imobilným – Japonsko. Postupnosť, ktorá až tak neprekvapuje, pretože krajina vychádzajúceho Slnka svet už neraz prekvapila nevšednou technickou vychytávkou. Tentokrát si predstavíme robotický oblek (exoskelet) Hybrid Assistive Limb (HAL).
Len aby bolo všetkým zrejmé, nezaujal nás nejaký prototyp, experimentálne zariadenie či nebodaj filmová rekvizita. Predstavíme certifikované ošetrovateľské zariadenie, ktoré už pomáha japonským pacientom v asi 150 nemocniciach. V auguste 2013 HAL získal certifikát pre klinické použitie v Európe ako prvé robotické chirurgicko-liečebné zariadenie.
-
Robotický oblek má dva samostatné okruhy riadenia
Robotický oblek vyvinula japonská spoločnosť Cyberdyne Incorporated z Tuskuby. Pôvodne bol určený pre pacientov po cievnej mozgovej príhode (mŕtvici), aby sa urýchlilo ich rehabilitačné cvičenie na obnovenie hybnosti končatín. Pokyny pre pohyb dostáva oblek pomocou ľudskej mysle, presnejšie je riadený mozgovými vlnami. Množstvo senzorov, ktoré má pacient na sebe, neustále monitorujú elektrické signály nervov. A tie okamžite reagujú aj na nepatrný pohyb. Systém sa aktivuje dokonca aj vtedy, keď si pacient len pomyslí na pohyb určitej časti tela.
Robotický oblek má vytvorené dva samostatné okruhy riadenia – subsystémy dobrovoľných podnetov (CVC) a subsystémy automatických podnetov (CAC) na zahájenie činnosti. Prvý okruh sa využíva v prípade, že robotický oblek má na sebe pacient „len“ so zoslabeným svalstvom. Druhý v prípade, keď má pacient z rôznych príčin prerušený prenos signálu medzi mozgom a svalmi. Preto potrebuje automatickú podporu pohybu. Režim CVC umožňuje obsluhe nastaviť mieru fyzickej podpory pre každú „časť“ končatiny. A postupne znižovať podporu podľa toho, aké zlepšenia hybnosti nastávajú pri cvičení.
V súčasnosti sa robotický oblek vyrába v troch modifikáciách – len pre horné či dolné končatiny alebo celotelový. Ten váži až 59 kilogramov, ale to podľa jeho vynálezcu Eijiho Koyanagiho nie je žiadny nedostatok. Stačí predsa nastaviť mieru podpory pohybu tak, aby mal pacient subjektívny pocit, že ho exoskelet neťaží.
-
Pohyb nastáva presne vo chvíli, keď ho chce telo urobiť
Pri experimentálnych pokusoch vedci zistili, že robotický oblek má omnoho širšie využitie ako len pomáhať pacientom po cievnych mozgových príhodách. Použiteľný je prakticky pri každom rehabilitačnom cvičení pri atrofii (znížení objemu) svalov. Veľmi účelný je pre mnohých imobilných pacientov, ale aj pre tých, ktorí potrebujú „rozhýbať“ dlhšie nepoužívané svaly. Oproti Lokomatu, ktorý sa používa napríklad v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová, má HAL jednu obrovskú výhodu. Reaguje aj na minimálne svalové podnety, takže pohyb nastáva presne vo chvíli, keď ho chce telo urobiť. V prípade Lokomatu sa noha (telo) pripevní k zariadeniu a to v presne stanovených cykloch automaticky opakuje pohyb.
V Japonsku začali robotický oblek využívať aj v zariadeniach pre seniorov na klasické posilňovanie svalstva. Keďže však ide o drahý „cvičiaci stroj“, výrobca urobil na slovenské pomery mimoriadne ústretový krok. Nie je potrebné kúpiť si ho. Prenájom obleku na rok stojí 1 500 eur. A zariadenie vydrží nepretržite fungovať bez nabíjania 2 hodiny a 40 minút. Spoločnosť dostala od japonskej vlády zelenú, aby ho mohla celosvetovo prenajímať.
Robotický oblek našiel uplatnenie aj v priemyselnej sfére. Ako ukazuje naše video, robotník v celotelovom HAL unesie omnoho viac vreciek cementu alebo iného stavebného materiálu. Pri ľudskej vynachádzavosti sa časom isto dočkáme využitia exoskeletu aj v extrémnych športoch či pri zápise nevšedných výkonov do Guinessovej knihy rekordov.
Zdroj: https://jneuroengrehab.biomedcentral.com/articles/10.1186/1743-0003-11-92
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/speedfitness-pomaha-aj-vozickarom/
https://www.vozickar.info/paralyzovany-pacient-rozhybe-nohy/
https://www.vozickar.info/bionicky-oblek-ma-paralelu-s-prvymi-mobilmi/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-8/