Šerm na vozíku tu bol, ale už sa „vyparil“
Medzi netradičné športy pre telesne hendikepovaných, ktoré priebežne predstavujeme v športovej sekcii portálu vozickar.sk, sme tentokrát zaradili šerm na vozíku. Pri odpovedi na základnú otázku – Je tento paraolympijský šport etablovaný aj na Slovensku? – sme v pomykove. Z jedného uhlu pohľadu šerm na vozíku v našich končinách bol, ale už nie je. Avšak informácia, že slovenská hendikepovaná šermiarka vlani získala pódiové umiestnenie na najvýznamnejšom medzinárodnom podujatí, zase svedčí o tom, že tento šport bol, prinajmenšom vlani, na Slovensku ešte „živý“.
-
Stopy vedú do športového klubu Altius
Aby sme sa dokázali zorientovať v tejto rozporuplnej situácii, musíme sa po časovej osi presunúť o niekoľko rokov dozadu. Niekedy v roku 2010 prišla do Bratislavy na návštevu za synom Mikhailom jeho mama Jelena Belkinová, svetoznáma ruská šermiarka a v tom čase už uznávaná trénerka orientujúca sa na šerm zdravotne hendikepovaných športovcov. Vďaka viacerým priaznivým okolnostiam, ako aj aktívnemu prístupu vedenia športového klubu Altius, ktorý pracuje pri špeciálnej základnej škole na Mokrohájskej ulici v Bratislave, J. Belkinová iniciovala v klube vytvorenia nového športového odvetvia – šerm na vozíku.
Trénermi sa stali jej syn Mikhail, právnik vyučujúci na Právnickej fakulte UK v Bratislave a jeho manželka Anna. Mikhail doviezol z Ruska potrebné technické zariadenia pre šerm na vozíku, tréningové plány, metodické postupy. A v krátkom čase na tréningy začalo chodiť desať až pätnásť detí z Mokrohájskej.
-
Poslúchla a vybojovala si pódiové umiestnenie
V tom období sa pre šerm na vozíku neorganizovali žiadne žiacke či mládežnícke turnaje. Podľa výsledkov v tréningovom procese medzi najlepších patrili Daniel Kujan a Dominika Miková. Po odchode zo školy na Mokrohájskej však Dominika, bývajúca v Banskej Bystrici a v súčasnosti študujúca na vysokej škole v Česku, prestala šerm na vozíku trénovať.
Viaceré krajiny bojovali za to, aby sa aj vo vekovo mladších kategóriách organizovali medzinárodné súťaže, aby sa bojovalo o európske a svetové prvenstvá. Toto snaženie bolo nakoniec úspešné a v súčasnosti sa už konajú aj mládežnícke turnaje. Vo všetkých vekových kategóriách sú samostatné súťaže žien a mužov.
Po zmene viacerých pravidiel v tomto športe Belkin vlani presvedčil Dominiku, aby sa k šermu vrátila. Poslúchla ho a na minuloročných majstrovstvách sveta vo svojej kategórii získala bronzovú medailu.
-
Šerm na vozíku zvládne viesť ktorýkoľvek (dobrý) tréner
V tom čase však už Mikhail v športovom klube Altius šerm na vozíku netrénoval. Doposiaľ mu to neumožňujú jeho pracovné povinnosti. A tak technické zariadenie pre šerm na vozíku momentálne zapadá prachom.
Belkin je presvedčený o tom, že ktorýkoľvek tréner šermu by zvládol tréningové a metodické postupy pri práci s hendikepovanými šermiarmi. Trénerovi, ktorý by sa na to dal, by poskytol technické zázemie, metodickú pomoc, sprostredkoval by mu kontakty na zahraničné, hlavne ruské a ukrajinské strediská, v ktorých sa šerm na vozíku trénuje.
Na Slovensku sú údajne vytvorené dobré podmienky pre tento šport. Základné kroky už boli v minulosti urobené. Aby šerm na vozíku znovu ožil, je potrebné preň v prvom rade získať nového trénera.
-
Šerm na vozíku je vo viac ako v 25 krajinách sveta
Šermovanie hendikepovaných športovcov má svoje špecifiká. Vozíky sú ukotvené oproti sebe v špeciálnom zariadení a sú statické. Vzdialenosť medzi oboma vozíkmi sa určuje podľa dĺžky rúk oboch športovcov. Súperi môžu pri šerme hýbať iba trupom, nakláňajúc sa vpred, alebo urobia odklon vzad, do bokov.
Práve vďaka tejto krátkej vzdialenosti sa šerm na vozíkoch líši od bežného šermovania väčšou rýchlosťou a dynamikou. Iné odlišnosti nie sú podstatné – pravidlá zápasu, použité zbrane (fleuret, kord, šabľa) i oblečenie sú totožné s klasickým šermovaním.
Podľa rozsahu obmedzenia hybnosti dolných končatín má šerm na vozíku tri kategórie. Do kategórie A patria fyzicky najsilnejší a do kategórie C fyzicky najslabší športovci. Šermiarom z kategórie C sa často zbrane k ruke priväzujú.
Šerm na vozíku sa rozvíja na všetkých kontinentoch, vo viac ako 25 krajinách sveta. Najaktívnejšie v Rusku, Poľsku, Taliansku či vo Francúzsku. Najznámejším podujatím, na ktorom dominuje šerm na vozíku, je Kalinského šabľa, ktoré sa každoročne koná vo Varšave v Poľsku.
Šerm na vozíku bol prvý raz zaradený do programu paraolympijských hier v roku 2008 v Pekingu.
Foto: archív M. Belkin
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/sport-usity-pre-telesne-postihnutych/
https://www.vozickar.info/vrazedna-lopta-pre-invalidny-vozik/
https://www.vozickar.info/slovensky-klub-v-ceskej-hokejovej-lige/
https://www.vozickar.info/od-ranneho-krestanstva-k-paraolympiade/
https://www.vozickar.info/zasadne-rozhodnutie-wimbledonu/
https://www.vozickar.info/biliard-vozickarov-hlada-novych-hracov/
https://www.vozickar.info/martin-skrtel-plni-ulohy-ambasadora/