Slovenský klub v českej hokejovej lige
Povzbudivé výsledky slovenských hokejistov z posledných mesiacov potvrdili oprávnenosť stať sa účastníkom českej ligy, ktorá je považovaná za najsilnejšiu a najnáročnejšiu v strednej Európe. Keďže v ročníku 2015/2016 budú v Česku hrať okrem Slovákov aj Rakúšania, liga, ktorá sa rozširuje zo sedem na desať účastníkov, tým získava stredoeurópsky rozmer. Nie je vylúčené, že v nasledujúcich sezónach požiadajú o účasť v českej lige ďalšie zahraničné tímy z Nemecka či Poľska.
Po zisku bronzových medailí na MS B skupiny v marci vo švédskom Östersunde definitívne dozreli úvahy o začlenení slovenského tímu do českej ligy hokeja na sánkach (ČSHL), ktorý je zaradený medzi paraolympijské disciplíny. Na valnom zhromaždení ČSHL bol do českej ligy pre sezónu 2015/2016 prijatý slovenský zástupca Bencont Dolný Kubín. Podmienkou je, že domáce zápasy odohrá v blízkosti českých hraníc, v mestách, ktoré sú spojené diaľnicou Žilina – Bratislava. V lige bude hrať desať mužstiev. Hrací systém je každý s každým dva zápasy, bez play off. Každý tím odohrá spolu 18 duelov. Hracie dni budú sobota a nedeľa.
V českej lige hokeja na sánkach by za slovenský klub mali hrať: Miroslav Pastucha, Marián Hutka (brankári), Peter Štít, Martin Joppa, Aleš Rauš, Vojtech Német, Jakub Trška, Miroslav Stašák, Miroslav Kardoš, Stanislav Biath, Marek Zanovit, Michal Gotthardt, Slavomír Ferenčík (hráči). Tréneri Miroslav Dráb (hlavný) a Radoslav Bielečka (asistent). Slováci budú oslabení o dvojicu Marián Ligda (najlepší strelec nášho tímu na MS B 2015) a Erik Fojtík (v Östersunde po prvý raz za Slovensko, predtým reprezentant Česka), ktorí hrajú za Zlín. V otváracom dvojkole nastúpi Bencont Dolný Kubín 26. septembra na pôde Karlových Varov, o deň neskôr v Litvínove. Prvý domáci zápas ich čaká 17. októbra proti Studénke.
Zapojenie slovenských parahokejistov do českej ligy je najvhodnejšia forma využitia ich stále rastúceho potenciálu. Cieľom Slovenska je postúpiť do kvalifikácie o účasť na Zimných paraolympijských hrách 2018 v kórejskom Pjongčangu. Ide nám tiež aj o prípravu na Majstrovstvá Európy 2016, na organizovanie ktorých Slovensko podalo oficiálnu prihlášku. Slovenskí parahokejisti myslia už aj na ďalšie MS B skupiny v roku 2017, na ktorých sa rysuje veľká šanca dosiahnuť historický postup do elitnej A skupiny. Z „béčka“ postupujú dva tímy. Favoritom však budú Česi a Japonci, ktorí tohto roku vypadli z „áčka“.
Hokej na sánkach (sledge hockey) je obdoba klasického ľadového hokeja pre telesne postihnutých. Hrá sa na ľadovej ploche podľa pravidiel takmer rovnakých ako má klasický ľadový hokej. Hráči sedia na špeciálnych saniach, na ktorých sú upevnené dva korčuliarske nože. Hrajú a pohybujú sa pomocou krátkych hokejok s hrotmi na konci.
Hokej na sánkach má pôvod vo švédskom Štokholme, kde ho v roku 1960 vymysleli dvaja muži v rehabilitačnom centre, aby mohli hrať hokej aj napriek telesnému postihnutiu. Kvôli počiatočnému nezáujmu o tento nový šport sa prvá súťaž konala až v roku 1969. Roku 1981 založili vo Veľkej Británii prvé národné sledge hokejové mužstvo, o rok neskôr ju nasledovala Kanada. V roku 1994 bol sledge hokej zaradený do programu Zimných paraolympijských hier v Lillehammeri v Nórsku.
Článok autorsky upravený, skrátený a doplnený z iných zdrojov je prebraný z: http://www.spv.sk/aktuality/nasi-hokejisti-na-sankach-mieria-do-ceskej-ligy
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/od-ranneho-krestanstva-k-paraolympiade/
https://www.vozickar.info/zasadne-rozhodnutie-wimbledonu/