Slovákov viedli na otvorení hier vlajkonosiči Kánová a Kuril
Francúzsky prezident Emmanuel Macron oficiálne otvoril Hry XVII. paralympiády v Paríži o 22.38 h. “Vyhlasujem paralympijské hry v Paríži za otvorené,” povedal Macron. Slávnostnej formulke predchádzal unikátny otvárací ceremoniál, ktorý sa prvýkrát v histórii paralympiád nekonal na hlavnom štadióne, ale v samotnom centre mesta.
Športovci prešli ikonickými Elyzejskými poľami na nemenej slávne námestie Place de la Concorde. Francúzski organizátori predviedli skvelé divadlo na rieke Seine už počas otvorenia olympijských hier a zopakovali ho aj pri ceremoniáli tých paralympijských. Športovci sa tentokrát neplavili po rieke, ale divákom sa predstavili v centre mesta. Slávnostný ceremoniál mal názov: Paradox: od nezhôd k súladu (Paradox: from discord to concord). Niesol sa v duchu tohto hesla a znázorňoval ťažkosti, ktorými musia prechádzať paralympionici i všetci ľudia so zdravotným znevýhodnením, ktorí tvoria až 15% svetovej populácie.
Po úvodnom videu, v ktorom prišiel na improvizovaný štadión v centre mesta francúzsky paraplavec Theo Curin, oficiálne predstavili francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a predsedu Medzinárodného paralympijského výboru Andrewa Parsonsa. Potom už prišli na rad športovci, ktorí postupne prichádzali na najväčšie parížske námestie Place de la Concorde. Na defilé 168 výprav sa na Champs-Élysées pozeralo obrovské množstvo divákov a ďalších približne 35.000 ich bolo priamo na improvizovanom štadióne na námestí. Odštartovali ho reprezentanti Afganistanu a zakončili domáci Francúzi. Slováci prišli do rad ako 139. v poradí, vlajkonosiči výpravy boli parastolná tenistka Alena Kánová a paracyklista Patrik Kuril.
Ešte predtým odštartoval umelecký program pod vedením choreografa Alexandra Ekmana, ktorý pokračoval aj po nástupe športovcov a oficiálnom otvorení hier. Dve skupiny tanečníkov počas neho prešli “od nezhôd k súladu” využívajúc kreativitu ako prostriedok na preklenutie rozdielov, ktoré ich delia. Tento príbeh v piatich umeleckých segmentoch interpretovalo 140 umelcov vrátane 16 interpretov s postihnutím. Po ďalšom tanečnom akte prišla na rad protokolová sekvencia, na začiatku ktorej organizátori predstavili históriu paralympijského hnutia od roku 1948 a prvé športové podujatia organizované v nemocnici pre poranenia chrbtice v Stoke Mandeville, z ktorých neskôr vzišli paralympijské hry. Po vztýčení francúzskej zástavy za tónov Marseillaisy a prejavoch šéfa hier Tonyho Estangueta i prezidenta Medzinárodného paralympijského výboru Andrewa Parsonsa pri obelisku francúzsky prezident Emmanuel Macron oficiálne otvoril paralympijské hry v Paríži.
Po tanečnom programe priniesol paralympijskú zástavu na pódium John McFall, strieborný medailista v paraatletike z Pekingu 2008 a prvý astronaut so zdravotným znevýhodnením, ktorý vstúpil do Európskej vesmírnej agentúry. Dvaja francúzski paralympionici, jeden rozhodca a tréner prečítal paralympijský sľub a potom už nasledoval vrchol programu – zapálenie ohňa. Pochodeň priniesol na námestie šesťnásobný olympijský medailista v plávaní Florent Manaudou a za zvukov Bolera od Mauricea Ravela sa cez ruky viacerých parašportovcov z rôznych krajín dostal až do Tuilerijskych záhrad. V nich rovnako ako počas otváracieho ceremoniálu olympiády nechali vzbĺknuť plameň pod obrovským teplovzdušným balónom a ten sa vzniesol ponad francúzsku metropolu. Oheň zapálili až piati paralympionici Charles-Antoine Kouakou, Fabien Lamirault, Alexis Hanquinquant, Elodie Lorandiová a Nantenin Keitová.
Viac informácií nájdete denne a na https://paralympic.sk.