Predstavujme produkty firmy Trekinetic, aj keď po Slovensku (zrejme) jazdiť nebudú
Špecifická trojkolesová konštrukcia vozíkov spoločnosti Trekinetic zaujme.
Priechodnosť terénom zvyšuje konštrukcia vozíka s veľkými kolesami vpredu.
Tam, kde mechanický vozík K2 zaostáva, je naopak elektrický GTE kráľom.
Vozík Trekinetic môžete vlastniť, nemôžete však rátať s príspevkom od štátu.
Viac či menej úspešné pokusy o inováciu invalidných vozíkov zaznamenávame od chvíle namontovania prvých koliesok na kreslo. V súčasnosti sa technologické zmeny spájajú hlavne so znižovaním hmotnosti vozíkov či s ich viacúčelnoťou. Inžinier Mike Spindle z Anglicka založením spoločnosti Trekinetic v roku 2006 prišiel s ešte jedným rozmerom – víziou lepších a všestrannejších terénnych vozíkov. Ponúkol akúsi formule 1 medzi zariadeniami slúžiacimi na prepravu ľudí s narušenou hybnosťou dolných končatín. Po štrnástich rokoch vylepšovania spoločnosť prišla tohto roku na trh s dvoma modelmi. Prvým je mechanický vozík K2 a druhým elektrický GTE.
Sedačku drží vo vzpriamenej polohe tlmič
Obidva vozíky vyzerajú konštrukčne rovnako a to je ich najväčšia výhoda. Pokiaľ si kúpite mechanický vozík K2 a neskôr ruky budú potrebovať pomoc, firma ho prestaví na elektrický GTE. Azda najväčším rozdielom oproti klasickým mechanickým a elektrickým vozíkom je trojkolesová konštrukcia vozíkov spoločnosti Trekinetic. Dve veľké kolesá vpredu sú doplnené stabilizačným len o trochu menším kolesom za sedačkou.
Len kúsok za osou predných kolies priestoru dominuje sedačka z karbónu v tvare škrupiny. Konštrukcia vozíka je zostavená tak, aby bol čo najľahší a preto sa napája priamo na sedačku. Dole je podvozok so spoločnou stúpačkou na nohy a kolesami. Vzadu je podpera sedačky so stabilizačným kolesom a hore sú vyvedené madlá pre sprevádzajúcu osobu. Sedačku drží vo vzpriamenej polohe tlmič, ktorý popri absorbovaní otrasov slúži aj na nastavenie sklonu sedačky. Z boku doplňujú škrupinu vozíkov Trekinetic ešte podrúčky, na prianie skladacie.
Zdanlivo jednoduchá a ľahká konštrukcia v sebe skrýva niekoľko zaujímavostí, z ktorých najväčšie je variabilné nastavenie sklonu kolies. Jednoduchým otáčaním mechanizmu umiestneným v dosahu pod sedadlom môžu byť kolesá nastavené do vertikálnej polohy. To vtedy, keď treba prejsť dverami alebo sa správať v interiéri čo najúspornejšie. Kolesá vozíka spoločnosti Trekinetic však môžu mať sklon až 16 stupňov, čo je viac ako majú halové športové vozíky. Tento sklon sa využíva, keď potrebujeme zabezpečiť vysokú stabilitu vozíka a jeho obratnosť v teréne.
Mechanické vozíky do každého terénu
Schopnosť zdolávať terén je vedľa dizajnu základným predajným lákadlom tejto značky. Vozík je vybavený širokými pneumatikami, podľa prevládajúceho využitia buď s mestským alebo terénnym dezénom. Nejde však len o pneumatiky. Priechodnosť terénom zvyšuje samotná konštrukcia vozíka s veľkými kolesami vpredu a len o trochu menším stabilizačným kolesom vzadu. Aj toto je prednosť vozíkov spoločnosti Trekinetic.
Podstatné je aj nastavenie sedačky. Paže nie je nutné napínať vzadu a fyzika samotného pohybu počíta s plnou oporou chrbta. Ako kolesami zaberiete, tak sa chrbtom opriete do sedačky a tým maximalizujete silu určenú pre pohyb vpred. Mechanické vozíky tejto značky si poradia s lesnou cestou, poľom, pieskom, obrubníkom, ale aj so snehovým závejom.
Výrobky firmy Trekinetic majú nadštandardnú nosnosť
Vyššie spomínané vlastnosti vozíka K2 sú charakteristické aj pre elektrický model GTE spoločnosti Trekinetic. Vizuálny rozdiel je v bateriérovom boxe umiestenom pod sedačkou. Ovládaný je pomocou joysticku, ktorý je umiestnený na jednej z podrúčok. Pohyb zabezpečujú dva elektromotory umiestené priamo v kolesách, výkon každého z nich je 120 W. Spoločnosť dodáva elektrické GTE s dvoma typmi batérie. V základnej výbave je batéria Ni-MH, ktorá je vhodnejšia pre cestovanie, má však nižšiu kapacitu (kratší dojazd). Li-ion batérie majú síce dvojnásobnú kapacitu, no do lietadla taký vozík ťažko vezmú. Teoreticky totiž môže dôjsť k samovznieteniu batérie.
Konštrukcia a terénne schopnosti vozíka sa podpísali na zvýšenej hmotnosti mechanického vozíka K2. Takmer šestnásť kilogramov je určite viac než vážia super ľahké mechanické vozíky. Kde však mechanický K2 zaostáva, je naopak elektrický GTE kráľom. S 35 kilogramami je pri terénnych schopnostiach skutočná špička. Obidva vozíky spoločnosti Trekinetic, K2 i GTE, majú tiež veľmi slušnú nosnosť – až 114 kilogramov. A opomenúť nesmieme ani ich schopnosť manévrovať na malom priestore. Na otočenie okolo vlastnej osi nepotrebujú viac ako jeden meter.
Oba typy týchto futuristických vozíkov možno pomerne ľahko poskladať a následne kdekoľvek previezť. S nasadenými kolesami sa zminimalizovaný vozík zmestí do väčších osobných áut. Ak však zložíte kolesá, Trekinetic sľubuje, že ho poskladáte do väčšiny bežných osobných automobilov, samozrejme okrem prevedení mini, ktoré ponúkajú niektoré značky. Mechanický K2 s odstrojenými kolesami váži deväť, elektrický GTE osemnásť kilogramov.
Samotná sedačka sa vyrába v dvoch šírkach – 40 a 48 centimetrov. Pre detského majiteľa vozíka Trekinetic možno použiť mäkkú podložku a stúpačky dvihnúť vyššie ku krátkym nožičkám. Výrobca má riešenie aj pre užívateľov vozíka s dlhými nohami. Vozíky je možné vybaviť doplnkovým sortimentom, ako je opierka hlavy, súprava na opravu defektu či držiak na fľašu. Sedačka môže mať podľa výberu jeden z dvesto ponúkaných odtieňov.
Za elektrický vozík GTE zaplatíte 9 795 libier
Spoločnosť Trekinetic nemá svoju pobočku na Slovensku, ale ani v Česku. Pre nás najbližšia je v Dánsku alebo Holandsku. Popri ôsmich pobočkách vo Veľkej Británii sa Trekinetic predáva ešte aj v Írsku a Izraeli. Tento počet predajných miest však nemožno považovať za nedostatočný. Veď rovnako ako svet formule 1, ani invalidné vozíky ním inšpirované nie sú určené na masové využívanie.
Určitým problémom je aj cena invalidných vozíkov značky Trekinetic. Mechanický vozík K2 v základnom vybavení stojí 3 895 libier (4 339,59 eur), za elektrický GTE zaplatíte 9 795 libier (10 913,04 eur). Ak by ste predsa len výrobok spoločnosti Trekinetic chceli vlastniť, nemôžete rátať so žiadnym príspevkom od štátu. Problémom by bola aj dostupnosť záručného a potom aj pozáručného servisu.
Po pravde však priznajme, že existenciu tejto ponuky treba vnímať v konečnom dôsledku pozitívne. Spoločnosť Trekinetic ňou deklaruje možnosť (vrcholovej) inklúzie jedného športového odvetvia. Zároveň jednotlivec alebo občianske združenie môžu rozvíjať nové športové odvetvie v slovenských podmienkach. A to je cesta, ktorá umožňuje vytvárať novú aktivitu rozširujúcu tradičné športové činnosti ľudí používajúcich invalidné vozíky.
Foto: Trekinetic