Je vôbec vozík dôstojný?
Asi dosť trúfalý nadpis, keďže je publikovaný na webe Vozickar.info. Ale dostaneme sa k podstate. Za chvíľu. Najprv malý sled udalostí:
- V roku 2013, keď mal český prezident Miloš Zeman zranené koleno a v tej dobe používal vozík, mal vymenovať po októbrových parlamentných voľbách nového premiéra. Kvôli vozíku sa však vec rozhodol odložiť. Pre české Rádio Impuls vtedy doslova na otázku, kedy a či vymenuje vtedajšieho šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku, povedal: „Len ho upozorním, že ak by som ho mal vymenoval premiérom, tak bude musieť počkať, pretože to je trochu dôstojnejšia záležitosť, ktorú nemôžem riešiť z invalidného vozíka“.
- Na prezidenta sa vtedy zniesla kritika, predovšetkým od Národnej rady zdravotne postihnutých a jej predsedu Václava Krásu, ktorí pochopiteľne vnímali vyhlásenie hlavy štátu ako urážlivé voči ľuďom so zdravotným postihnutím. „Rada zdravotne postihnutých síce vníma kontext, v ktorom veta zaznela, ale výrok implikuje to, že človek na invalidnom vozíku má nižšiu dôstojnosť než človek, ktorý na invalidnom vozíku nie je“.
Podľa hovorkyne prezidenta Hany Burianovej hovoril Zeman o svojej konkrétnej situácii, kedy sa zotavoval po poranení kolena a chodil len pomocou francúzskych palíc a pohyboval sa na invalidnom vozíku. „V žiadnom prípade teda nebolo jeho úmyslom akokoľvek sa dotknúť dôstojnosti zdravotne postihnutých, ako je mu to podsúvané. Zmysel vyjadrenia pána prezidenta je jasný, a preto považujeme prudkú reakciu na jeho slová za neprimeranú“, uviedla Burianová. - V apríli 2021 prehlásil, že jazdu na vozíku vraj už teraz trénuje v Lánoch, kde sa Zeman počas pandémie zdržiava, informoval český denník. Prezident si vraj už v Poľsku počas samitu V4 vyskúšal špeciálny elektrický vozík, ktorý dokáže prekonať aj schody, čo Zeman označil za „neuveriteľný životný zážitok“ a plánuje v októbri na vozíku rozdávať vo Vladislavskom sále aj štátne vyznamenania. Ak to teda pandemická situácia dovolí, verí však, že áno.
Prezident Zeman a vozík
Zemanovi komplikuje chôdzu neuropatia, kvôli ktorej nemá cit v nohách od členkov dole. Táto choroba zasahuje a poškodzuje nervy. Môže ju vyvolať niekoľko príčin – úraz, ochorenie metabolizmu, poruchy imunity aj cukrovka.
Prejavuje sa slabosťou svalov, mravenčením končatín aj neschopnosťou koordinovať pohyb. Liečba sa zakladá predovšetkým na vyliečení počiatočnej choroby, v prípade prezidenta práve cukrovky.
S tou Miloš Zeman už roky zápasí. „Samozrejme vieme, že určitým spôsobom trpí postihnutím dolných končatín, čo súvisí s jeho základným ochorením, diabetom,“ uviedol v roku 2018 lekár Martin Holcát.
Vozík u štátnikov
Na vozíku nie je nič nedôstojné a byť štátnikom na vozíku nie je žiadna hanba. Stačí pripomenúť známeho amerického prezidenta Franklina Roosevelta, prípadne nemeckého politika Wolfganga Schäubleho, ktorý na vozíku zostal po atentáte, pri ktorom bol postrelený do chrbtice.
Zemanov prípad snáď opäť pripomenie, že vozík je len technická pomôcka pre mobilitu. A nie je dobré sústrediť naň svoju pozornosť. Dôležité sú výsledky.
Keď chýbajú aj tie, fokus se vracia na vozík.
Mimochodom, prezident v spojení s handicapom šokoval už viackrát. Napríklad v jeho prehlásení k inklúzií.
Mirek Zeman
mail@mirekzeman.com
(jedná sa o podobnosť čisto náhodnú)