antiBRZDA žiada štátne orgány, aby zákon novelizovali
To, čo všetci ignorovali takmer dve desaťročia, je odrazu problém.
Od akej rýchlosti by mal byť vozík zvláštny dopravný prostriedok?
Absurdná situácia, keď bežiaci chodec môže preskakovať invalidné vozíky.
Ak štátne orgány budú nečinné, problému sa môže „ujať“ poslanecká iniciatíva.
Ak sa naplní vo všeobecnosti platný úzus, že Slovensko s určitým časovým odstupom dobieha Česko, tento problém nás ešte len čaká. Momentálne je to však výlučne česká záležitosť. Nezávislé občianske združenie antiBRZDA obviňuje štátne orgány z nečinnosti. A žiada Ministerstvo dopravy o nápravu nevyhovujúceho stavu.
Kauza, ktorú je potrebné vyriešiť, sa týka majiteľov elektrických invalidných vozíkov. A vyriešiť je to potrebné prostredníctvom zákona o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách. Kým sa tak nestane, bude dochádzať k situáciám, kedy logika bude naznačovať jedno, no zákon bude požadovať niečo úplne iné. A to bude dôkaz, že štátne orgány zlyhávajú.
Niečo staré už by nemalo byť znovu platné
Základný problém tkvie v rýchlosti. Kým v minulosti, hoci zákon platí od roku 2001, štátne orgány tento problém neriešili, dnes na jeho dodržiavaní trvajú. A tak invalidný vozík s maximálnou rýchlosťou do šesť kilometrov za hodinu (km/h) prepláca zdravotná poisťovňa. No rýchlejší vozík (8 či 10 km/h) je už zvláštny dopravný prostriedok. A ten potrebuje homologizáciu i registráciu (štátnu poznávaciu značku), dokonca aj povinné ručenie. Štátne orgány teda môžu ľudí na elektrických vozíkoch kontrolovať, aj pokutovať,
A to sú povinnosti, ktoré človeka vo vozíku na úrovni chodca vôbec nezaujímajú. Podľa združenia antiBRZDA je uvedené rozdelenie (do 6 km/h a nad 7 km/h) už zastarané, anachronizmus. Ako sa vyjadril pre médium Tiscali jeden z autorov výzvy, zákon pochádza z obdobia, kedy elektrické vozíky prakticky neexistovali. Nikto si v tom čase nemyslel, že ľudia s poruchami hybnosti by mohli byť takí aktívni ako sú dnes. Štátne orgány nepredpokladali, že rýchlosť do 6 km/h bude nedostatočná.
AntiBRZDA preto vyzýva štátne orgány, aby konali. Je potrebné zákon upraviť tak, aby zohľadňoval súčasnú dobu. Návrat k dodržiavaniu starého zákona nie je riešením. Je to rovnaké, ako by sme na diaľnici dali maximálnu rýchlosť 90 km/h, lebo staré škodovky viac „nevytočia“. Riešením nie je ani ignorovanie zákona, lebo každá nová vláda môže požadovať jeho dodržiavanie. Ak nebudú štátne orgány konať, treba podať poslanecký návrh novely tohto zákona.
Elementárna slušnosť je viac ako zákon
Zamyslíme sa spoločne – vozík idúci po chodníku sa smie podľa zákona pohybovať maximálnou rýchlosťou 6 km/h. Pre chodca však žiadne obmedzenia neplatia. Môže sa po chodníku “lepiť“, ale aj svižne po ňom kráčať. Dokonca po ňom môže aj bežať, „poslušné“ vozíky obchádzať, kľučkovať medzi nimi. A ak to zvláda, aj ich preskakovať. A štátne orgány s tým nič nenarobia.
A ešte jeden pohľad na uvedenú problematiku. Rovnako ako na Slovensku, aj v Česku môžu policajti potrestať len ten dopravný priestupok, porušenie ktorého môžu dokázať. A dôkazom nie je presvedčenie jedného policajta, hoci ani dvoch, že vozík išiel prirýchlo. Dôkazom je napríklad záznam (zápis) certifikovaného meracieho zariadenia. No predstava, že policajt namieri fotopušku priamo na chodník, je tak trochu absurdná. Ani štátne orgány to nevyriešia.
Preto je rozumnejšie túto časť zákona v Česku znovu ignorovať. A ak je niekto príliš zásadový, tak zákon treba novelizovať a vložiť doň znovu absurdné, ale opačné obmedzenie. Napríklad, že registráciu potrebuje vozík pohybujúci sa rýchlosťou viac ako 50 km/h.
Aj tak taký vozík vyrábať nebude, lebo by bol nepredajný. Človek vo vozíku vie, ako rýchlo ide a akú rýchlosť zvládne. A v súčasnosti sa napríklad bežec pohybuje vyššou rýchlosťou ako 10 km/h a nikomu to nevadí. Riešiť zákonom to predsa nebudeme. Elementárna slušnosť je totiž mnohokrát viac ako zákon.
Zdroj: Tiscali