Hendikepovaní zjazdári sú najúspešnejší parašportovci
Tohtoročná lyžiarska sezóna sa pre zdravotne hendikepovaných zjazdárov začala veľmi dobre. Pričinili sa o to v súčasnosti šiesti reprezentační hendikepovaní zjazdári – štyria súťažia v kategórii zrakovo postihnutých a dvaja v kategórii telesne postihnutých. Slovensko v kategórii sediacich (vozičkárov) v súčasnosti nemá žiadnych reprezentantov.
-
Hendikepovaní zjazdári pred majstrovstvami sveta
„Na svetových pohároch v rakúskom Kuhtai a Innerkremse a vo švajčiarskom St. Moritz sme získali dokopy už 28 pódiových umiestnení (7-12-9). Azda najviac potešili víťazstva nevidiaceho Mareka Kubačku a telesne postihnutého Martina Franceho, keďže to boli ich prvé triumfy vo svetovom pohári,“ uviedol pre portál vozickar.sk Tomáš Bartalský, vedúci reprezentačného družstva.
Zdravotne hendikepovaní zjazdári sú rozdelení do troch hlavných kategórií – zrakovo postihnutí, telesne postihnutí a sediaci. Každá hlavná kategória má ďalšie podkategórie. Raz za dva roky chodia všetci športovci na klasifikácie, kde absolvujú lekárske prehliadky. Podľa toho ich zaraďujú do presnej kategórie.
„Každá kategória má stanovený koeficient času, podľa ktorého sa im počíta výsledný čas v pretekoch. Napríklad kategória B1 pri zrakovo postihnutých ide približne na polovicu reálneho času,“ vysvetľoval T. Bartalský.
Počtom získaných medailí na zimných paraolympijských hrách (ZPH) je zjazdové lyžovanie najúspešnejším parašportom na Slovensku. Vedúci družstva sa preto neobáva, že by sa hendikepovaní zjazdári nenominovali na budúcoročné hry v Pchjongčchangu 2018 (Južná Kórea). Uplynulý týždeň boli pretekári na svetovom pohári v rakúskom Innerkrems. Odtiaľ sa presunuli do slovinskej Kranjskej Gory. Svoje turné ukončia v talianskom stredisku Tarvisio, kde sa budú konať majstrovstvá sveta.
„Vo februári sa hendikepovaní zjazdári sústredia hlavne na tréning. Na záver mesiaca je naplánovaná účasť na svetových pohároch v Japonsku a Južnej Kórei. Tieto záverečné preteky v tejto sezóne už budú generálkou na budúcoročné paraolympijské hry,“ hovoril o pretekoch v závere sezóny T. Bartalský.
-
Najlepší patria do vrcholových športových stredísk
Dve alpské lyžiarske disciplíny – slalom a obrovský slalom – sa predstavili po prvý raz na zimných paraolympijských hrách vo švédskom Örnsköldsviku v roku 1976. V súčasnosti sa jazdí už aj zjazd, super G a najnovšie aj super kombinácia (super G alebo zjazd prvé kolo a druhé kolo slalom). Súťaže v zjazdovom lyžovaní riadi IPC Alpine Skiing.
Na premiérovej zimnej paraolympiáde v Lillehammeri 1994 vybojovali slovenskí hendikepovaní zjazdári päť medailí. Z poslednej paraolympiády v Soči 2014 doviezli sedem cenných kovov (3-2-2).
„Slovensko dosahuje v zjazdovom lyžovaní dlhodobo veľmi dobré výsledky. Aj z tohto pohľadu za negatívum považujem, že tí najlepší nie sú zaradení do vrcholových športových stredísk. Nemôžu teda šport vykonávať ako profesionáli, lebo za to nemajú plat,“ povedal T. Bartalský.
Dodal, že tiež by stálo za zváženie prehodnotiť posielanie finančných prostriedkov z ministerstva na príslušné zväzy. Rezortné ministerstvo sa riadi kalendárnym rokom, avšak zimná príprava a sezóna trvajú od mája do marca. Takže v januári počas vrcholu sezóny lyžiari čakajú na peniaze, aby mohli súťažiť.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/fairall-chce-znovu-zapasit-gravitaciou/
https://www.vozickar.info/chodnik-slavy-menami-medailistov/
https://www.vozickar.info/m-ligda-sport-vzdy-bol-sucast-mojho-zivota/
https://www.vozickar.info/snowboarding-si-nasmeroval-na-paraolympiadu/