Invalidný dôchodca môže pracovať neobmedzene
Chcete pracovať, no obávate sa, že vám potom sociálna poisťovňa zastaví vyplácanie invalidného dôchodku? Sused vám povedal, že od určitej výšky príjmu zo zamestnaneckej, „dohodárskej“ či živnostenskej práce budete mať krátený invalidný dôchodok?
Neznepokojujte sa, invalidný dôchodca môže pracovať. Zákon žiadnym spôsobom neobmedzuje nárok na výplatu a výšku penzie z dôvodov, že jej poberateľ pracuje. Zdravotne postihnutý človek môže pracovať bez ohľadu na to, aká výška miery poklesu schopnosti pracovať mu bola priznaná, aká je výška jeho príjmu. Práve naopak, štát zákonnými opatreniami vo zvýšenej miere chráni prácu zdravotne postihnutej osoby.
Podľa zákona o službách zamestnanosti(č. 5/2004 Z. z.) ak má človek pokles schopnosti pracovať o viac ako 40 percent, je v zmysle Zákonníka práce zamestnancom so zdravotným postihnutím. Zamestnávateľ môže dať takému zamestnancovi výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Inak je neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek na nárok na starobný dôchodok, alebo ak sa ruší alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer. Pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, len ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
Na podporu zamestnávania invalidných občanov, ktorí sami nie sú schopní nájsť si zamestnanie, sú zamerané nástroje aktívnej politiky trhu práce, prostredníctvom ktorých sa štát snaží motivovať zamestnávateľov, aby týchto ľudí zamestnali a pomohli im tak uplatniť sa na trhu práce, ako aj motivovať samotných zdravotne postihnutých k podnikaniu. Po splnení zákonom stanovených podmienok vzniká právny nárok na poskytnutie príspevkov každému zamestnávateľovi alebo občanovi so zdravotným postihnutím, ktorý oň požiada. Výhody pre zamestnávateľa sú nižšie odvody na takéhoto zamestnanca. Zamestnávateľ môže dostať viaceré druhy príspevkov, ak zamestnáva predpísaný počet hendikepovaných občanov, ako sú príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní či príspevok na činnosť pracovného asistenta, ktorý asistuje zamestnancovi so zdravotným postihnutím.
Zdroj: ÚPSVaR