Opel handycars zrodil Deň otvorených dverí
„Kde ma to ťaháš,“ rozčuľovala sa mladá žena na muža. „Tu asi auto ťažko kúpime. Vľavo niekto s lukom vystreľuje šípy, vpravo grilujú klobásky. A všade okolo sú ľudia na invalidných vozíkoch.“ Už otáčajúcu sa dvojicu zastavil pracovník spoločnosti Autotip, ktorá je v Žiline autorizovaným predajcom automobilov zn. Opel.
„Len poďte ďalej, ste na správnom mieste. To len v rámci programu Opel handycars máme Deň otvorených dverí pre ťažko zdravotne postihnutých ľudí,“ vysvetľoval mladý muž vo firemnej rovnošate.
-
Putovný Handicap tour 2016
Vonkajšie, ale i vnútorné priestory žilinského Autotipu boli v piatok 5. augusta skutočne odeté do nezvyčajného šatu. Vedúci predaja Richard Zaťko v duchu piatkového prívlastku Bez bariér pripravil nielen informácie o možnostiach používania ich vozidiel hendikepovanými osobami. Pozval do Žiliny ďalšie firmy, ktoré ponúkajú zariadenia a pomôcky uľahčujúce život ľuďom s trvalým telesným postihnutím.
Spoluorganizátorka žilinského podujatia – Zuzana Jurisová zo združenia Ľudia proti hendikepu so sídlom v Oravskom Podzámku – zase prišla s plným autobusom ľudí, ktorí práve takúto pomoc potrebujú. A tak sa akcia Opel handycars mohla začať.
Len pripomeňme, že ide o putovné podujatie Handicap tour 2016 organizované pod záštitou ministerky práce a sociálnych vecí v Českej republike. Akciu zastrešuje Národná rada osôb so zdravotným postihnutím a riaditeľ Hamzovej odbornej liečebne v Česku. Ďalšou zastávkou na Slovensku bude ešte Dunajská Streda (21. 10.).
„Naša prevádzka bola zaradená do programu Opel handycars. Preto po prvý raz organizujeme Deň otvorených dverí zameraný na ťažko zdravotne postihnutých ľudí. Návštevníkom predstavíme naše modely Opel Meriva, Zafira, Corsa, Mokka, Movano či Combo s úpravou pre mobilitu,“ prezradil R. Zaťko.
Dodal, že v poslednom období stúpa záujem o prestavby vozidiel pre imobilných. Najväčší je o Combo s mechanickými i elektrickými nájazdovými plošinami. V tesnom závese kupujú zákazníci prestavby typových radov Meriva a Zafira.
Žilinský predajca vozidiel Opel v minulých rokoch prezentoval úpravy vozidiel pre mobilitu počas každoročného cyklomaratónu zdravotne postihnutých. Tohtoročným zapojením sa do projektu Opel handycars nastúpil Autotip novú etapu prezentácie svojej produkcie pre imobilných. Deň otvorených dverí pre ťažko zdravotne postihnutých by sa preto v Žiline mal stať každoročnou tradíciou.
-
Letmo robí život na vozíku lepším, lebo pomáha imobilným
Pozývame vás teda na Deň otvorených dverí Autotip – bez bariér. S najširšou ponukou sa predstavila banskobystrická spoločnosť Letmo, ktorá podľa svojho ústredného sloganu robí život na vozíku lepším.
„Na ukážku sme doniesli niekoľko aktívnych vozíkov a jedného zástupcu z rady elektrických vozíkov – Quickie Salsa, ktorý ponúkame za plnú úhradu zdravotnou poisťovňou. Predstavujeme tiež trojkolesový vozík, ale napríklad aj prídavný elektrický pohon Quickie Attitude power. Attitude máme v ponuke aj vo verzii manual a hybrid,“ uviedol Michal Crman z Letmo Banská Bystrica.
V ďalšom rozhovore pre portál vozickar.sk uviedol, že v súčasnosti je najpredávanejší aktívny vozík Xenon. Prezradil, že v poslednom období zaznamenávajú tiež zvýšené požiadavky na veľmi individuálne zostavenie kupovaného invalidného vozíka. „Vyskladaná“ konfigurácia niekedy presahuje hranicu 3 500 eur. Viacerí zákazníci Letmo si totiž začali doslova tuningovať svoje vozíky.
„To je ten spokojnejší pohľad na našu spoluprácu s klientmi. Omnoho smutnejšie je, keď kvôli závažným deformitám tela postihnutého nemáme čo ponúknuť. Aj tu v Žiline bola za nami jedna mamička, ktorá chcela vozík pre svoje dieťa. Má veľmi závažné deformity tela, no napriek tomu mama žije v presvedčení, že jej musíme pomôcť. Niekedy, žiaľ, a to ma veľmi trápi, sa to jednoducho nedá,“ vyznával sa M. Crman.
Práca s klientmi však „nepíše“ len smutné príbehy. Veď ani život zdravotne postihnutých nie je napriek hendikepu smutný. Servisní technici sa neraz vracajú z terénu aj s úsmevnými mikropríbehmi. Medzi také patrí i návšteva klientky v Ipeľskom Predmostí.
„Kolega išiel s mamičkou postihnutého chlapca pozrieť na poschodie rodinného domu priestory, ktoré bolo potrebné zbaviť bariér. Ja som ostal sedieť na prízemí so staršou ženou, matkou klientky. Aby nevládlo trápne ticho, začal som jej zoširoka vykladať o možnostiach financovania debarierizácie domu. Starká však bola stále ticho. Tak som „sypal“ ďalšie a ďalšie informácie. Po hodnej chvíli sa ozvala zhora klientka – rozprávate úplne zbytočne, mama rozumie len po maďarsky,“ spomínal na jednu úsmevnú príhodu M. Crman.
-
Upravený Opel Movano s variabilným usporiadním
Invalidné vozíky na žilinskej akcii v rámci programu Opel handycars predviedla aj spoločnosť Reha-CARE. Firma na akcii predstavila aktívne invalidné vozíky, polohovacie vozíky a svoj detský program.
„Ten zastrešuje detské invalidné vozíky, detské kočíky a detské autosedačky. Ľudí tu v Žiline najviac zaujímajú polohovacie vozíky a detské kočíky,“ uviedol zástupca firmy Andrej Kolník.
Dodal, že aj v ich spoločnosti sa snažia, v rámci daných technických možností, vyhovieť všetkým požiadavkám svojich klientov. Neraz aj s využitím „vonkajších“ povedzme zámočníckych či strojárskych firiem. A. Kolník si spomína napríklad na požiadavku jedného klienta, aby bola k elektrickému vozíku primontovaná plošina pre jeho sprievod. A aj táto nezvyčajná požiadavka bola splnená.
V Žiline nechýba ani firma Ares, ktorá sa okrem iného zaoberá aj úpravami vozidiel, aby ich mohli riadiť hendikepované osoby, resp. úpravami na prevoz vozičkárov. V tomto smere spoločnosť poskytuje širokú paletu a variabilitu služieb. Vystavovaný upravený Opel Movano na prevoz štyroch invalidných vozíkov aj s pasažiermi zaujal Martina Gočalu zo združenia Ľudia proti hendikepu. Vraj na výlety menších skupín by bol ideálny.
„Variabilnosť úprav Movano je mnohoraká. Môže byť upravený na prevoz povedzme deviatich osôb. Riešením je aj šesťmiestna verzia plus dva vozíky alebo trojmiestna a štyri vozíky. Pre uľahčenie nastupovania je k dispozícii sklopná nájazdová rampa,“ uviedol Martin Machala, konateľ firmy. Dodal, že niektorí návštevníci Dňa otvorených dverí organizovaných pod záštitou programu Opel handycars si vyskúšali aj elektrické presadacie zariadenie.
-
A predsa sa povozil na elektrickej Quickie Salsa
Mnohých návštevníkov zaujala špeciálna opierka Tarta na jednom invalidnom vozíku spoločnosti Letmo. Len pre zaujímavosť uvedieme, že ju budú mať viacerí slovenskí športovci na paraolympijských hrách v Rio de Janeiro.
Ľudia sa často pristavovali a pri jednom netradičnom „vozidielku“. Mnohí však tápali, pre koho je určené. Na klasický detský kočík to bolo prinízke. Tak trochu sa to podobalo na handbike, no chýbali tam mechanické prevody, ktoré by ho poháňali dopredu.
„Dívate sa na benecykl Kozlík,“ vysvetľoval Michal Crman zo spoločnosti Letmo. „Je to športový vozík vhodný na outdoorové aktivity. Využijete do však aj v meste. Môžete si ho pripojiť za bicykel, jazdiť s ním na kolieskových korčuliach, v zime naň pripevniť lyžu.“
Dušana Sotoniaka z Dolného Kubína zaujali viaceré vystavované produkty. Nakúkal do upravených áut, prezeral si aktívne vozíky. Najviac však postával pri elektrickom invalidnom vozíku Quickie Salsa. Dokonca sa doň aj posadil, ale nemohol sa na ňom povoziť. Pravou rukou totiž nedokázal manipulovať s ovládačmi.
Servisní technici firmy Letmo sa okamžite pustili do práce. Ani nie po 15 minútach vyhľadali Dušana s tým, že už sa môže povoziť. Ovládače vozíka upravili tak, aby boli prispôsobené jeho možnostiam. A potom sa už Dušan dlho spokojne vozil na elektrickom vozíku, ktorý ho mimoriadne zaujal.
-
Vďaka programu Opel handycars vydarená akcia
Spokojní boli všetci účastníci Dňa otvorených dverí v Autotipe Žilina. Tie sa konali so spoluúčasťou oravského združenia Ľudia proti hendikepu vďaka tomu, že Zuzana Jurisová kde chodí, tam myslí na „svojich“ hendikepovaných priateľov a známych. Do Autotipu totiž prišla vybrať si vhodné auto pre svoju hendikepovanú dcéru. Keď však na pulte zbadala propagačné materiály programu Opel handycars, okamžite si ich zobrala celú kopu. Pracovníkom predajne vysvetľovala, že ich porozdáva po Orave. Na základe tejto iniciatívy jej Richard Zaťko navrhol spoluúčasť na Handicap tour 2016.
A ako svoj prvotný záujem o program Opel handycars zhodnotila počas Dňa otvorených dverí? „Som spokojná… veľmi spokojná. Rodičia si prezerajú vystavené produkty, skúšajú pomôcky. Ich ratolestiam sa v detskom kútiku venujú žilinské gymnazistky. Pracovníci Autotipu sa o nás veľmi dobre postarali. Na akciu prišli horskí záchranári, lukostrelci zo skupiny Lusien. Pracovníčky červeného kríža ľuďom merali tlak a hladinu cukru v krvi. Pripravené bolo aj hudobné vystúpenie Samuela Lörinčíka a skupiny Live band,“ povedala Z. Jurisová.
To však nebolo všetko. Deň otvorených dverí Opel handycars v žilinskom Autotipe pokračoval ďalšími akciami. Horskí záchranári prišli aj so záchranárskymi psami, s ktorými sa vozičkári chvíľami až maznali. Pripravené boli súťaže šikovnosti. Nechýbal ani vedomostný kvíz o veciach, ktoré si návštevníci mohli všimnúť počas dňa Opel handycars v Žiline. Zaujímavou, ale hlavne vtipnou bola aktivita, ktorú ani nevieme kto vymyslel. Gymnazistky deťom počas starostlivosti o ne maľovali tváre. A zrazu sa zrodil nápad, že deti budú maľovať tváre dospelým. No a tejto umeleckej aktivite sa nevyhla ani Zuzana Jurisová.
Deň otvorených dverí Autotipu Žilina pre ťažko zdravotne postihnuté osoby vyvrcholil žrebovaním súťaže O auto na víkend. Voziť sa na ňom bude Katarína Janotíková z Dolného Kubína. A žrebovaním sa ďalšia vydarená akcia mimoriadne aktívneho združenie Ľudia proti hendikepu skončila. No už teraz sa všetci môžu tešiť na ďalšiu, ktorá sa uskutoční v septembri, októbri tohto roka.
Foto: Z. Jurisová, autor
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/silvia-petruchova-na-orave/
https://www.vozickar.info/ceska-antibrzda-proti-filmu/
https://www.vozickar.info/nezastavitelni-prisli-pomahat-slovensko/
https://www.vozickar.info/opierka-o-ktoru-sa-vo-voziku-dobre-opiera/
https://www.vozickar.info/divadlo-barka-pre-hendikepovanych-hercov/