Pohodové čítanie viac či menej vážnych článkov na tému – NOVÝ ROK
Nielen Vianoce, ale aj Nový rok je sviatkom, ku ktorému sa hudba skladá. Jedna z mnohých sa začína slovami – Je tu nový rok, daj si záväzok, problémy dať na bok, neostaň ich otrok. Je tu nový rok, starý sa končí, nový je lepší o tom ťa presvedčím. Portál vozickar.sk však neponúka putovanie po hudobných cestách, ale dlhé pohodové čítanie viac či menej vážnych článkov, ktoré majú spoločný leitmotív – Nový rok.
Obsah ~ Obsah ~ Obsah ~ Obsah ~ Obsah ~ Obsah
Nový rok a jeho začiatok v rôznych končinách sveta
Nielen juliánsky a gregoriánsky kalendár ponúkajú rozličné dátumy začiatku Nového roka. Nový rok sa začína od januára až do septembra.
Esemeskové priania na Nový rok potešia i rozosmejú
Až ti šampusový štupeľ trafí do oka, až ťa vyšetria a uznajú za cvoka…
Nový rok sa dá privítať aj 24-krát za deň
Nápad, ako opakovane privítať Nový rok v priebehu jedného Silvestra by si portál vozickar.sk mohol dať patentovať.
Zasmejte sa… Ako na Nový rok, tak po celý rok
Na Nový rok dostane žena v rokoch, ktorá je po silvestrovskom prípitku mierne pod parou, „suchú“ SMS – Všetko najlepšie v Novom roku. Bez toho, aby si pozrela, kto jej ju poslal, odpíše – Ja som dobroprajnejšia, a pre to ti do Nového roka prajem…
Rok 2016 nečakajú všetci obyvatelia Zeme
Ste si stopercentne istí, že na dvere vám klope rok 2016? V židovskom kalendári svieti od konca septembra rok 5776.
Ako vítali Nový rok naši predkovia a ako ho vítame dnes
Pripomenieme si zvyky dávno minulé, nedávno minulé, ale aj tie súčasné, ktoré sú oproti minulosti už len také minimalistické.
Nový rok a jeho začiatok v rôznych končinách sveta
Ak si myslíte, že oproti Vianociam, ktoré majú mnohé „plávajúce“ dátumy, sú oslavy Nového roka istotou, tak ste na veľkom omyle. S oslavami Nového roka je to ešte komplikovanejšie.
-
Juliánsky a gregoriánsky Nový rok
Začnime azda najznámejším rozdielom. Keď národy riadiace sa juliánskym kalendárom oslavujú Nový rok, vtedy už v ostatných častiach sveta, v ktorých sa život riadi gregoriánsky kalendár, majú obyčajnú noc z 13. na 14. januára.
Osem z dvanástich najväčších východných ortodoxných cirkví prevzali administratívne revidovaný juliánsky kalendár a zladili s ním civilné a náboženské sviatky. Preto obyvatelia Bulharska, Cypru, Egypta, Grécka, Poľska, Rumunska, Sýrie a Turecka oslavujú Nový rok 1. januára. Ortodoxné cirkvi Gruzínska, Jeruzalema, Ruska a Srbska stále ešte používajú pôvodný juliánsky kalendár a Nový rok im teda začína 14. januára.
-
Nový rok podľa iných národov, iných kultúr
Mnohí ľudia žijúci pod juliánskym kalendárom oslavujú príchod Nového roka dvakrát – z 31. decembra na 1. januára a potom z 13. na 14. januára. Ak by ste chceli príchod Nového roka oslavovať ešte častejšie, verte, nebude to veľký problém. Prijmite pozvanie na tajomnú cestu hľadania „Silvestra“ v rôznych mesiacoch roka.
Január
ČÍNSKY NOVÝ ROK (Lunárny Nový rok) pripadá každoročne na nov prvého lunárneho mesiaca, štyri až osem týždňov pred jarou (Lichun). Presný dátum môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 21. januárom a 21. februárom (vrátane) gregoriánskeho kalendára. Pretože lunisolárny čínsky kalendár je astronomicky definovaný, môžu vďaka precesii zemskej osi meniť ročné obdobia svoju dĺžku. Každý rok je symbolizovaný jedným z dvanástich zvierat a piatich elementov cyklujúcich v horizonte 60 rokov. Nový rok je najdôležitejší čínsky sviatok roka.
VIETNAMSKÝ NOVÝ ROK je Tết Nguyên Đán. Oslavuje sa väčšinou v rovnaký deň ako čínsky Nový rok.
TIBETSKÝ NOVÝ ROK sa nazýva Losar a nastáva v rôznych rokoch od januára až po marec.
Marec
PERZSKÝ (IRÁNSKY) NOVÝ ROK nazývaný Norouz, je v deň jarnej rovnodennosti, deň kedy začína jarné obdobie.
ZOROASTRICKÝ NOVÝ ROK sa zhoduje s iránskym Norouzom. Je oslavovaný komunitou Parsi v Indii, ako aj Zoroastriánmi a Peržanmi na celom svete.
V KALENDÁRI SAKA (Balijsko-jávsky kalendár) privítanie Nového roka pripadá na 30. marca. Oslava sa zvoláva na Nyepi, balijskom hinduistickom sviatku.
Apríl
ASÝRSKY NOVÝ ROK Rish Nissanu pripadá na 1. apríl.
PANDŽÁBSKY NOVÝ ROK Vaisakhi je oslavovaný 13. apríla, na tento deň pripadá aj oslava žatvy.
NEPÁLSKY NOVÝ ROK prichádza na jar, prvý deň mesačného mesiaca Bisakh. V gregoriánskom kalendári obvykle pripadá na 12. – 15. apríl.
CEJLÓNSKY NOVÝ ROK spadá do apríla (mesiace Bak), keď sa Slnko pohybuje z Meena Rashiva (dom rýb) k Mesha Rashiva (dom barana). Ľudia na Cejlóne slávia národný Nový rok, Aluth Avurudhu v Sinhálsku a Puththandu v Tamilsku. Nezačína však ako inde o polnoci, ale jeho začiatok je vždy určený astrológmi. Ale nielen začiatok, i koniec roka určujú astrológovia. Zvláštne tiež je, že koniec starého a začiatok nového roka na seba plynule nenadväzuje. Je medzi nimi perióda niekoľkých hodín, ktorá sa nazýva Nona gathe (neutrálna perióda). V tomto období sa očakáva, že nebudú vykonávané žiadne práce, okrem náboženských aktivít.
Jeseň
ROŠ HA-ŠANA (hebrejský výraz pre Hlavu roku) je sviatkom, ktorý pripadá na deň nasledujúci 163 dní po Pesachu. V súčasnom gregoriánskom kalendári sa vďaka pravidlám pre jeho výpočet nemôže vyskytovať skôr ako 5. septembra, čo sa stalo roku 1899 a roku 2013. Po roku 2089 spôsobí rozdiel medzi hebrejským a gregoriánskym kalendárom to, že Roš ha-šana nebude spadať na skorší deň než je 6. september. Dátum Roš ha-šana môže pripadnúť najneskôr na 5. október, čo sa stalo naposledy roku 1967 a znovu sa tak stane roku 2043.
KOPTSKY NOVÝ ROK Nyrouz, pre obdobie rokov 1900 a 2099 gregoriánskeho kalendára pripadá na 11. septembra (s výnimkou prestupných rokov, kedy je 12. septembra).
Esemeskové priania na Nový rok potešia i rozosmejú
Poteš svojich známych na sklonku tohto roka novoročnou SMS a ukáž im, ako ti na nich záleží, aký vieš byť vtipný, rozjarený.
V novom roku ti želám 53 týždňov pohody, 366 dní šťastia, 8 784 hodín bez starostí, 527 040 minút zdravia a 31 622 400 sekúnd lásky.
Až ti šampusový štupeľ trafí do oka, až ťa vyšetria a uznajú za cvoka, až ti bude od chľastu veľmi zle, až ohňostroj ti v zadku vyprskne, bude neskoro ti šťastie priať, tak ti ho prajem teraz na stokrát.
Na Nový rok ti posielam toľko pusiniek, koľko je v tvojom sekte bubliniek.
Keď tíško padá sneh a ku šťastiu chýba iba krok, prajem všetko dobré a šťastný Nový rok.
Lyžičku hrdosti, hrnček radosti, kotlík úspechu, jazierko peňazí, more šťastia, oceán zdravia a celý vesmír lásky ti v Novom roku želá…
Tak ako dnes starý rok padá, nech do tvojho srdiečka šťastie sadá. Zabudni na bolesť a starosti a preži ďalší rok v láske a radosti.
Fujavicu šťastia, víchricu pohody, závej radosti, len malú vločku všedných starostí a hlavne lavínu zdravia a lásky v Novom roku praje…
Veselý Silvester a 7 úspešných dní v každom týždni, 53 týždňov naplnených láskou, 12 mesiacov pevného zdravia a šťastia po celý rok praje…
Nový rok sa dá privítať aj 24-krát za deň
Sláviť príchod Nového roka viackrát v priebehu 365 dní, ako sme sa dozvedeli v príspevku pod titulkom Nový rok a jeho začiatok v rôznych končinách sveta, nie je žiadny problém. Stačí si nájsť ten správny národ, vhodnú kultúru a sekt vítajúc Nový rok môžeme otvárať aj v marci či apríli. A ak si vybavíte povolenie na miestnom obecnom úrade, tak to môže byť aj s ohňostrojom.
-
Ponúkame nápad hodný patentu
Od nedočkavcov si však isto vypočujeme poznámku, že táto kuriozita je o ničom. Vraj hocikto by Nový rok oslávil i viackrát, ale kto už len bude čakať týždne, mesiace, kým ten Nový rok začne oslavovať nejaký ten ázijský či africký kmeň. Nuž, máme pre vás riešenie.
Nový rok viackrát vo veľmi krátkom čase za sebou je reálny. Veď na Zemi máme predsa 24 časových pásiem. Aby ste však stihli byť v každom z nich včas, musíte pre to niečo obetovať. Ponúkame nie jednu, ale dokonca až dve možnosti ako to dosiahnuť. Keďže však s takouto ponukou ešte neprišla žiadna eventová agentúra, je to redakčný nápad portálu vozickar.sk, ktorý by sme si mali dať patentovať, všetko si musíte zorganizovať sami.
-
Dobre sa oblečte, na južnom póle teplo nebude
V prvom prípade sa musíte vybrať na južný pól. Teplo tam nebude ani napriek globálnemu otepľovaniu, lebo je to najchladnejšie miesto na Zemi. Mohli by ste síce ísť aj na severný pól, kde je o máličko teplejšie, ale jeho magnetický stred nie je stabilný, mení svoju polohu. Exaktne presný Nový rok je preto istejší na južnom póle.
Takže, keď si pomocou satelitu zameriate presný bod južného pólu, odkráčate od neho približne 3 metre. V prvom pásme presne o polnoci oslávte Nový rok. Potom urobíte v kruhu jeden krok dlhý asi 75 centimetrov doľava (samozrejme, ak stojíte chrbtom k pólu). Presnejšie by bolo uviesť, že kráčať budete smerom na západ (GPS súradnice by boli -89,99998 N, -180 E), čo je 180-ty poludník, všeobecne uznaný ako dátumová hranica. Tým sa dostanete do nového časového pásma. A o hodinu môže osláviť ďalší Nový rok. Keďže máme 24 časových pásiem, Nový rok v rovnakom počte oslávite v priebehu jedného Silvestra.
Na južný pól si však zoberte prenosnú chladničku, aby vám sekt v rukách nezmrzol. Na tento účel chladničku totiž bežne využívajú moderní Eskimáci – dávajú do nej potraviny, aby sa z nich na „čerstvom vzduchu“ nestala ľadová skala.
-
Pomôže (azda) len moderná vojenská stíhačka
Pre tých zimomravých či menej scestovaných turistov po nehostinných krajinách, ponúkame ešte jednu, modernú alternatívu. Nový rok vítajú ako prví obyvatelia súostrovia Kiribati, konkrétne ostrov Milénium, ktorý svoje meno dostal na počesť osláv príchodu nového tisícročia. Ostrov je síce neobývaný, ale každoročne naň 31. decembra prichádzajú desiatky turistov, aby ako prví na Zemi privítali Nový rok. Ako poslední vítajú Nový rok tí, ktorí budú v posledný deň roka na Havaji, v 50. štáte USA v Tichom oceáne.
-
Odbočenie na kuriózny chodníček
V súvislosti s týmito dvoma miestami musíme uviesť jednu kuriozitu. Na ostrove Milénium i na Havaji sa ľudia dívajú na ten istý východ Slnka. Napriek tomu jedni už oslavovali a druhí sa ešte len chystajú osláviť Nový rok. „Vinou“ časových pásiem je totiž na Miléniu ráno 1. januára, no na Havaji ešte len ráno 31. decembra.
-
Návrat na hlavnú cestu opakovaných osláv
Vráťme sa však k nášmu návodu ako osláviť Nový rok niekoľkokrát za sebou v priebehu jedného Silvestra. Postup si už mnohí domysleli. Chce to však precízne prepočítavanie kilometrov, rýchlostí a minút. Prvým krokom je privítať Nový rok na Kiribati a okamžite sadnúť do lietadla, aby ste sa do hodiny dostali do nového časového pásma a znovu oslávili Nový rok.
Podľa našich prepočtov je to priadne zložité, pretože jedno časové pásmo prechádzajúce po „civilizovanom“ svete, môže mať šírku aj 1 670 kilometrov na rovníku. A túto vzdialenosť prekonáte do hodiny akurát tak modernou vojenskou stíhačkou letiacou rýchlosťou aspoň dva Machy. Tá však nepristane na hocijakom letisku, takže 24-krát v priebehu jedného dňa Silvester určite neoslávite. No takých 10, možno 12-krát by ste to stihli.
Ešte je tu možnosť, že by ste so stíhačkou nepristávali, ale každú hodinu oslávili Nový rok v novom časovom pásme vo vzduchu, v kokpite stíhačky. V takom prípade by ste Nový rok isto oslávili viackrát. Či by to však bolo až 24-krát, nie je celkom isté, pretože palivo by ste museli dopĺňať vo vzduchu a jeho prečerpanie nejaký ten čas trvá.
-
Predsa len to bude jeden Nový rok a len jedny oslavy
Priznávame, obidve ponúkané možnosti zakričať si častejšie vítaj Nový rok v priebehu Silvestra sú len čisto hypotetické. Sú na úrovni „akademických“ debát, pretože cesta na južný pól určite neláka a vojenská stíhačka nie je v ponuke adrenalínových atrakcií. Preto sa radšej nachystajte na jedny oslavy Nového roka, ale tie nech sú poriadne… nech stoja za to.
Zasmejte sa… Ako na Nový rok, tak po celý rok
Manželia veselo zapíjajú príchod Nového roka, keď manželka náhle zosmutnie.
„Čo ti je?“ pýta sa manžel.
„Ale,“ hovorí manželka, „práve som si uvedomila, že mám všetky šaty z minulého roku.“
„Tak čo, ako si prežil Silvestra, priateľu?“
„Ale… najprv som nevedel, kam mám ísť a teraz si nemôžem spomenúť, kde som bol.“
Jano pozýva priateľa na silvestrovský večierok a vysvetľuje: „Dostaneš sa k nám autobusom číslo 26. Vystúpiš na predposlednej zastávke a ja bývam hneď naproti, v dome číslo 8. Zazvoníš lakťom pri bránke a ako sa ozve bzučiak, strčíš do bránky kolenom a už si u mňa.“
„Prepána,“ žasne Fero, „a prečo by som mal zvoniť lakťom a kolenom kopať do bránky?“
„Človeče,“ zhrozí sa Patrik, „a to by si sa nehanbil prísť na silvestrovský večierok s prázdnymi rukami?“
„Pani domáca, to bola vynikajúci chlebíček, ostrý ako meč. Ten pravý na posilvestrovské ráno.“
„Mrzí ma to, ale to bola drôtenka na pripálené hrnce.“
Otázka na hodine fyziky: „Je zemská príťažlivosť v priebehu roka vždy rovnaká?“
Odpoveď neznámeho študenta: „Nie, na Silvestra býva najväčšia.“
Ide pán Steblo okolo suseda a vraví mu: „Všetko najlepšie v Novom roku.“
„Nežartujte sused, veď už je február.“
„Do frasa, tak to bude doma problém. Vlani som zo silvestrovskej zábavy blúdil len dva týždne.“
„Ako si strávil Silvestra a privítal Nový rok?“
Nič moc. Bol som na cestách.“
???
„Policajti ma prevážali zo záchytky do záchytky. Všade bolo plno.“
Fero presvedčil svojho šéfa, aby pri kvalitnom víne privítali spoločne Nový rok. Keď príde šéf, aj s manželkou, Fero nahlas pošle dcéru, aby z vinnej pivnice doniesla to najlepšie víno.
Dcéra sa po chvíli vráti s prázdnymi rukami a Fero sa zlostne opýta, kde má víno. Na to dcéra nahlas povie:
„Sused vymenil zámok na svojej vinnej pivnici, takže na Nový rok môžem doniesť maximálne chlórovanú vodu.“
Na podnikovej silvestrovskej zábave sa pýta atraktívna žena plešatého, tučného muža sediaceho vedľa nej: „Vy ste nadriadený môjho muža?“
„Nie.“
„Tak okamžite dajte ruku dole z môjho stehna,“ rozčúlene vykríkne žena.
Na Nový rok dostane žena v rokoch, ktorá je po silvestrovskom prípitku mierne pod parou, „suchú“ SMS – Všetko najlepšie v Novom roku. Bez toho, aby si pozrela, kto jej ju poslal, odpíše – Ja som dobroprajnejšia, a preto ti do Nového roka prajem veľa chľastu, zábavy a na každej z nich aspoň jeden poriadny orgazmus. Po príchode ďalšej esemesky žena takmer odpadne, keď si prečíta – Pani učiteľka, to som vám na Nový rok písala ja, Anička Slušná zo 4. B.
Rok 2016 nečakajú všetci obyvatelia Zeme
Ste si stopercentne istí, že na dvere nám klope rok 2016? Tak ako koniec či začiatok roka putuje kalendárom, tak ani letopočet pri navštevovaní krajín menej či viac známych nie je nemenný.
ISLAMSKÝ KALENDÁR bol zavedený chalífom Umarom roku 637 a jeho začiatok bol stanovený na rok 622 nášho letopočtu. Preto 15. októbra 2015 sa podľa islamského kalendára začal rok 1437. Islamský Nový rok pripadá na prvý Muharram. Nakoľko moslimský kalendár je založený z 12 lunárnych mesiacov s dĺžkou striedavo 30 a 29 dní, jeho rok má teda 354 dní a je o 11 dní kratší ako rok gregoriánskeho kalendára. Oba kalendáre sa tak voči sebe pohybujú. Približne raz za 33 rokov sa rozdiel medzi letopočtami zníži o jeden rok.
KOPTSKÝ KALENDÁR nielenže začína v období rokov 1900 až 2099 gregoriánskeho kalendára 11. septembra, rozdielny je aj letopočet. Kopti v septembri privítali rok 1733.
ETIÓPSKY KALENDÁR začína tiež v septembri, ale tamojšia ortodoxná cirkev je teraz v roku 208.
KALENDÁR VIKRAMA, ktorý sa používa v západnej a severnej Indii, ako aj v Nepále, je aktuálne v roku 2073.
SAKA KALENDÁR, ktorým sa riadia ľudia žijúci na juhu Indie, ale napríklad aj v Kambodži si píše rok 1938.
ŽIDOVSKÝ KALENDÁR má od konca septembra rok 5776. Je zaujímavé, že mesiac Tišri, v ktorom sa začína Nový rok, je v židovskom kalendári siedmy a nie prvý v poradí. Súvisí to s príkazom, ktorý dal Hospodin židovským predkom po ich odchode z otroctva v Egypte: „A začnete počítať mesiace!“ Teda prvý mesiac je Nisan, v ktorom sa uskutočnil odchod z Egypta, ale Nový rok sa začína prvý deň siedmeho mesiaca.
Ako vítali Nový rok naši predkovia a ako ho vítame dnes
Nový rok a jeho oslavy majú pre našinca štandardnú podobu. Časť ľudí večer strávi na silvestrovskej zábave, niektorí na chate a ostatní sa uspokoja s „papučovou“ kultúrou pri televízore. O polnoci vystreľujú špunty sektov, obloha sa rozžiari zábavnou pyrotechnikou, na námestiach rečnia „otcovia“ miest a obcí.
-
Zvyky na Nový rok dávno minulé
Aké zvyky boli spojené s časom, kedy moc nad svetom preberá Nový rok, v iných končinách sveta? Začnime exkurzom do minulosti. V Babylone kráľ odišiel v posledný deň roka zo svojho stáleho sídla a ľudia do rána mohli v meste robiť čo len chceli. Kelti si zdobili domy imelom a večer trávili pri spoločných kmeňových oslavách. Keď Július Cézar predstavil svoj nový kalendár, na Nový rok prikázal v Ríme rozdávať drobné darčeky každému, kto kráčal ulicou. V starovekej Číne na Nový rok púšťali bohatí ľudia do svojich domov chudobných a žobrákov, ktorí si mohli z domu zobrať jednu voľne položenú vec.
-
Zvyk na Nový rok nedávno minulé
Aj novodobá história má zaujímavé zvyky. V Španielsku sa ľudia stretávali na námestí pred kostolom. Ktokoľvek mohol vystúpiť a porozprávať, v čom bol pre neho končiaci sa rok dobrý alebo zlý. V niektorých krajoch si slobodní mladíci a devy vyťahovali z klobúka lístky a takto vytvorené dvojice sa zosobášili. Do rána prvého dňa nového roka boli považovaní za manželov a takto sa k nim celé okolie aj správalo. Nikde sme sa však nedočítali, či bola pravidlom aj prvá novomanželská „povinnosť“.
V Taliansku sa presne o polnoci otvárali všetky okná v dome. Nie však kvôli čerstvému vzduchu. Ľudia z izieb vyhadzovali staré veci, lebo nový rok bol prísľubom nákupu nových predmetov. Na stole vždy museli byť orechy, šošovica a hrozno, symboly dlhovekosti, zdravia a prosperity.
Kubánci večer v posledný deň roka napĺňali všetky nádoby vodou. A po polnoci tú vodu vylievali von oknom. Dávali tým najavo, že chcú, aby bol celý nový rok priezračný ako voda a plynul bez prekážok ako voda lejúca sa z okna.
V Belgicku a Holandsku museli byť stoly na Nový rok plné jedla a všakovakých dobrôt, aby celý nastávajúci rok bol hojný a prajný. V niektorých regiónoch sa deťom dávali pod vankúše sladkosti, aby boli po celý rok dobré ako med.
Vo Francúzsku sa nesmeli páry krátko po odznení polnočných zvonov ohlasujúcich Nový rok pobozkať, lebo by to vraj bol ich posledný bozk v roku. Vinár zase zašiel do svojej pivnice a na Nový rok si s pohárom vína musel štrngnúť s každým sudom, aby aj v novom roku bola úroda hrozna dobrá.
V Japonsku sú povinnou výbavou každého čakajúceho na príchod Nového roka hrable. To aby si v prvých hodinách nového roka nahrabal čo najviac šťastia na celý rok. V každom dome na Nový rok by mal zvuk rodinného ornamentálneho zvončeka zaznieť 108-krát za sebou. Tým sa z domu odplaší každý smrteľný hriech. Japonci poznajú síce len šesť smrteľných hriechov – chamtivosť, hnev, hlúposť, bezmyšlienkovosť, nerozhodnosť a závisť, ale každý hriech má až osemnásť rôznych podôb.
-
Zvyky na Nový rok moderné
V súčasnosti v noci z 31 decembra na 1. januára svet oslavuje koniec roka a víta príchod Nového roka omnoho jednoduchšie. Jednotlivci, rodiny a firmy si posielajú blahoprajné novoročné pozdravy, čoraz častejšie SMS, MMS a e-mailové správy s pekným či vtipným obrázkom a s prianím zdravia, šťastia v nadchádzajúcom roku.
O polnoci mnohí vyslovujú rôzne predsavzatia, záväzky, dávajú prísľuby konania dobrých skutkov. Väčšina z tých, ktorí ich vyslovia, ich v priebehu roka aj tak nesplnia. Aspoň sa na konci roka nemusia trápiť s vymýšľaním nových, ktoré ich majú urobiť lepšími, krajšími, zdravšími. Stačí zopakovať sľuby z predošlého roka a Nový rok sa ide oslavovať znova.
Zdroj: internet
Ďalšie články z tejto kategórie: