Robotika smerujúca k umelej inteligencii
Rozdielne možnosti pri vzhľade a funkčnosti umelej končatiny.
Čo dokáže umelá končatina pri rovnakom vzhľade so zdravou rukou?
Rozmanitosť invalidných vozíkov určených pre jazdu po schodoch.
Ak umelá ruka pri zakrúcaní žiarovky „nechytí“ závit, hrozí jej rozbitie.
Robotické technológie nielenže menia život okolo nás, ony začali už meniť aj život nás samotných. Viacerí jedinci pre dosiahnutie kvalitnejšieho života po úraze či pri vrodených deformáciách už používajú umelé ruky. Nohy vyrobené v laboratóriu už tiež majú jasné experimentálne požiadavky. Čo sa týka podoby týchto robotických náhrad, žiadne vymýšľanie sa nepripúšťa. Umelá ruka či noha musia čo najvernejšie reprodukovať zdravý originál. Inak je tomu v prípade funkčných schopností. V tomto smere je robotika omnoho prístupnejšia.
Príležitosť komunikácie s technologickými firmami
Podľa toho, aké zlepšenia má mať umelá ruka, takými funkciami ju vybavíme. Pri súčasnej priemyselnej miniaturizácii sú možnosti veľmi vysoko nastavené. Ak by sme chceli, ruka by pokojne pohla plniť funkciu miešačky alebo drviča kameňov. To by však bola príliš extrémna požiadavka a umelá ruka by sa mohla tej zdravej podobať len pri veľkej predstavivosti. Pre robotiku žiadny problém. Súčasný trend sa uberá úplne iným smerom – ukázať, čo dokáže umelá ruka nelíšiaca sa od tej úplne zdravej.
A na to by mali slúžiť rôzne porovnávacie súťaže, povedzme špeciálne olympiády. Prvé takéto podujatie pod názvom Cybathalon sa konalo v Zürichu. Jednotlivci s rôznymi postihnutiami s náhradnými končatinami súťažili vo viacerých disciplínach. Spomenieme jazdu po schodoch v invalidnom vozíku, zaskrutkovanie žiarovky, beh či otváranie dverí. Súťaží však bolo viac a robotika musela ukázať, čo v nej je.
Technické vymoženosti, intenzívne sa rozvíjajúca robotika sa predstavili v do nedávno neočakávaných disciplínach. Nemenej dôležité je, že Cybathalon priniesol príležitosť komunikácie medzi súťažiacimi a technologickými firmami. Práve táto diskusia umožní vývoj takých robotických asistentov, ktorí budú aktívne pomáhať ľuďom s telesným postihnutím. Výmena skúseností je totiž komunikačný postup, ktorý umožňuje vyvarovanie sa chybných rozhodnutí a prijímanie efektívnych záverov a prioritných cieľov.
Zložité dokazovanie pôvodu končatiny
Priamo na súťažnej prehliadke bolo možné porovnávať, ako ďaleko na ceste za asistenčnou spoľahlivosťou zašli jednotlivé firmy. Vozíky pri jazde po schodoch boli skutočne rozmanité. Moderným trendom je, že systém pohybu po schodoch je súčasťou bežného exteriérového vozíka. Od dodatočného zariadenia na pohyb po schodoch sa už upúšťa. Robotika v tomto smere už žiadne experimenty nepripúšťa.
Zakrútenie žiarovky do objímky je v podstate overovanie jemnej motoriky, ktorú je potrebné neustále trénovať. V opačnom prípade umelá ruka „nechytí“ závit, v horšom prípade z viacerých príčin dôjde k rozbitiu žiarovky. Táto súťaž je však tak trochu zastaraná, pretože je už presne stanovený dátum, dokedy majú byť v Európskej únii klasické žiarovky nahradené modernejšími svietidlami. Robotika totiž s nimi „spolupracuje“ omnoho prirodzenejšie.
Koordinácia jemných pohybov tiež súvisí s otváraním dverí, beh je zase koordinácia viacerých motorov v umelej nohe. Veľmi zjednodušene povedané. Rovnako ako úplne neodborne spomenieme rozhranie počítač – umelá inteligencia. Všetky doteraz spomínané činnosti totiž majú jeden spoločný cieľ prostredníctvom ktorého robotika nahrádza prvky zdravej končatiny. A konečným výsledkom bude umelá inteligencia, pri ktorej bude zložité dokazovanie, či daná končatina je výsledkom telesného vývoja alebo technickej dokonalosti.
Ďalší ročník tejto súťaže sa uskutoční v roku 2020 vo švajčiarskom Klotene.
Zdroj: Science Robotics