Na osem otázok odpovedá L. Ď. Nicholsonová (Sloboda a Solidarita)
Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany Sloboda a Solidarita ako prvá odpovedala na otázky spoločnosti Vozmen, n. o.
Zabezpečiť, aby aj iné zariadenia poskytovali kvalitnú rehabilitačnú liečbu.
Nesúhlas s riešením, že kvalitný vozík a polohovacia posteľ sa vzájomne vylučujú.
Pre rôzne účely je potrebné občana objektívne posudzovať na jednom pracovisku.
Zverejnené odpovede nevyjadrujú názor redakcie.
Počínajúc dneškom začíname uverejňovať vyjadrenia politických subjektov na otázky, ktoré budú vyjadrovať ich postoj k viacerým aktuálnym témam. Väčšina z nich sa bezprostredne týka osôb so závažnými poruchami hybnosti dolných končatín. Preto očakávame, že názory politikov budú našich čitateľov zaujímať. A pomôžu im posudzovať a vytvárať objektívny názor o ich aktivitách v prospech ľudí so zdravotným postihnutím.
Predstaviteľom politických strán a hnutí sme položili osem otázok
- Ako by sa mohla zlepšiť úroveň a poskytované služby pre ľudí vo vozíku v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová v najbližších rokoch?
- Ktoré krajiny a ich štátne liečebné zariadenie by ste navštívili kvôli vytvoreniu obrazu o tom, ako môže vyzerať kvalitná rehabilitačná starostlivosť?
- Je správne, že osoba vo vozíku nemôže získať kvalitný invalidný vozík a zároveň mať polohovaciu posteľ a tým pádom zostáva „uväznená“ na posteli?
- Čo treba zmeniť, aby človek vo vozíku, ktorý začne pracovať a zarábať peniaze, neprišiel napríklad o príspevok z príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na obstaranie nového vozíka?
- Aké konkrétne legislatívne opatrenia by ste presadzovali, aby sa na Slovensku zvýšila úroveň bezbariérovosti?
- Čo by ste urobili v oblasti digitalizácie pre to, aby ľudia vo vozíku nemuseli jednotlivé úradné dokumenty či žiadosti doručovať osobne na úrady?
- Budete riešiť presun pomeru medzi spotrebou jednotlivých rezortov na administráciu v prospech reálneho rozdelenia finančných prostriedkov medzi ľudí so zdravotným znevýhodnením?
- Akými kreatívnymi nápadmi by ste oživili činnosť ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v prospech osôb so zdravotným postihnutím?
Oplatí sa študovať volebný program SaS
Ako prvá na ne odpovedala Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany Sloboda a Solidarita. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať jej odpovede. Ešte predtým nás upozornila, že vo viacerých častiach volebného programu SaS, napríklad E-government, zdravotníctvo, dlhodobá starostlivosť, starostlivosť o seniorov, sociálne veci, ale aj verejná správa nájdeme možno aj detailnejšie odpovede na položené otázky. Veď viaceré problémy, ktoré naznačujú aj naše otázky, nie je možné riešiť bez prepojenia viacerých rezortov a aktérov. A podľa toho by sa mala daná problematika posudzovať.
-
Ako by sa mohla zlepšiť úroveň a poskytované služby pre ľudí vo vozíku v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová v najbližších rokoch?
Vzhľadom na to, že nám nie sú známe konkrétne problémy, s ktorými sa stretávajú ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím vo vozíku, bolo by z našej strany neseriózne, aby sme niečo sľubovali alebo predstierali, že budeme riešiť. Čo však môžeme sľúbiť, vychádzajúc z našich informácií o problémoch bežných ľudí v súvislosti so zabezpečením rehabilitácie v uvedenom centre a z konkrétnych opatrení, ktoré máme v oblasti zdravotníctva, je, že zabezpečíme, aby Národné rehabilitačné centrum Kováčová nebolo jediným zariadením tohto druhu na Slovensku. A aby boli aj iné pracoviská vybavené, technicky, ako aj personálne, na poskytovanie kvalitnej rehabilitácie. A to budeme posudzovať z viacerých pohľadov.
Ak má byť liečba konkrétneho pacienta úspešná pri takých závažných postihnutiach, ako sú stavy po úrazoch a operačných výkonoch na chrbtici, mieche, mozgu, periférnych nervoch, pri stavoch po amputáciách, je nevyhnutné mu zabezpečiť kvalitnú a intenzívnu rehabilitáciu kontinuálne. A nie až o niekoľko týždňov alebo mesiacov. Sme si vedomí, že v mnohých prípadoch práve čas zohráva tú najdôležitejšiu úlohu. Je nám však známe, že mnohí pacienti sa na rehabilitáciu ani nedostanú.
V tejto súvislosti považujeme za potrebné zaviesť aj maximálne čakacie lehoty. A v prípade uplynutia lehoty navrhujeme, aby mal pacient nárok na preplatenie liečby kdekoľvek v EÚ. Chceme tiež zabezpečiť funkčnosť jednotného objednávkového systému. Ten vylúči aj akékoľvek uprednostňovanie pacientov z iných ako zdravotných dôvodov. Nechceme mať rovných a rovnejších. Tým sa zvýši objektivita poskytovania starostlivosti.
Prehodnotiť špecializáciu centra v Kováčovej
Chceme tiež zaviesť linku pomoci na MZ SR pre pacientov, zaviesť inštitút pacientskeho ombudsmana. Ten bude posudzovať jednotlivé podania. Zaviesť tiež chceme možnosť elektronického podávania sťažností, čo dnes nie je možné. Musíme tiež zaviesť včasnú a dostupnú sieť nemocníc a ambulancií. Navyše, bude potrebné prehodnotiť špecializáciu centra Kováčovej. Či vzhľadom na kapacitné možnosti je schopné pokrývať potreby slovenských obyvateľov odkázaných na rehabilitáciu pri tak rôznorodých závažných zdravotných postihnutiach.
-
Ktoré krajiny a ich štátne liečebné zariadenie by ste navštívili kvôli vytvoreniu obrazu o tom, ako môže vyzerať kvalitná rehabilitačná starostlivosť?
Je veľmi ťažké objektívne a jednoznačne vybrať krajinu a inštitúciu, ktorú by sme niekomu mohli odporučiť. Necítime sa byť kompetentní toto posudzovať. Pritom naši experti pôsobiaci v tejto oblasti navštívili viaceré krajiny (Nemecko, Izrael, Holandsko, USA). Sme toho názoru, že v každej z navštívených krajín sa nachádzajú kvalitné inštitúcie poskytujúce rehabilitáciu. Aj keď v mnohých z nich sa systémy a podmienky, za ktorých pôsobia, veľmi líšia. A to z hľadiska veľkosti, kompetencií, špecializácie alebo spôsobu financovania.
-
Je správne, že osoba vo vozíku nemôže získať kvalitný invalidný vozík a zároveň mať polohovaciu posteľ a tým pádom zostáva „uväznená“ na posteli?
S takýmto riešením poskytovania zdravotníckych pomôcok zásadne nesúhlasíme, už aj preto, že to nemá logiku. Za dôležité kritérium prideľovania, poskytovania či posudzovania zdravotníckych pomôcok považujeme individuálne potreby konkrétneho pacienta či klienta.
Ide aj o prevenciu, do ktorej, ak nebudeme investovať, bude nás stáť niekoľko násobne viac. Napríklad, ak človek nemá vhodnú posteľ vybavenú dobrým či antidekubitným matracom a je odkázaný v nej ležať aj niekoľko hodín počas dňa, je tam riziko vzniku dekubitov. A ich liečba je veľmi dlhá a nákladná. To znamená, že nechceme, aby všetci ľudia so zdravotným postihnutím boli posudzovaní len všeobecne. Napríklad len na základe diagnózy. Každý by sa mal posudzovať prioritne podľa individuálnych potrieb.
-
Čo treba zmeniť, aby človek vo vozíku, ktorý začne pracovať a zarábať peniaze, neprišiel napríklad o príspevok z príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na obstaranie nového vozíka?
Je potrebné nastaviť podmienky a kritériá prideľovania pomôcok tak, aby bolo jasné, čo je pre občana nevyhnutné. Pre to, aby mohol žiť plnohodnotný a nezávislý život. Na druhej strane, podmienky podpory musia byť nastavené tak, aby občana motivovali sa aktivizovať. A to napríklad aj prácou či vzdelávaním. Ak budeme uplatňovať takýto prístup, určite nebude riešením, že ak občan s ťažkým zdravotným postihnutím začne pracovať, bude si musieť vozík, či už mechanický alebo elektrický, ktorý nahrádza jeho nohy a zabezpečuje jeho mobilitu, zaplatiť z vlastných zdrojov.
-
Aké konkrétne legislatívne opatrenia by ste presadzovali, aby sa na Slovensku zvýšila úroveň bezbariérovosti?
Pri tejto odpovedi nemáme na Slovensku ani o čom rozmýšľať. Ratifikovali sme Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (OSN). A prijali sme aj záväzok zabezpečiť prístupnosť pre ľudí so zdravotným postihnutím na rovnakom základe s ostatnými občanmi. A to nielen prístup k fyzickému prostrediu, ale aj k doprave, informáciám a komunikácii. Vrátane informačných a komunikačných technológií a systémov. Tiež k ďalším prostriedkom a službám dostupným alebo poskytovaným verejnosti.
Ale keďže sa pýtate zrejme na bezbariérovosť vo fyzickom prostredí, určite je potrebné prijať čo najskôr nový stavebný zákon. A do neho zakomponovať princíp univerzálneho dizajnu a ustanoviť sankcie za nedodržiavanie zákona.
-
Čo by ste urobili v oblasti digitalizácie pre to, aby ľudia vo vozíku nemuseli jednotlivé úradné dokumenty či žiadosti doručovať osobne na úrady?
V rámci skvalitnenia života ľudí v našom štáte sa zaoberáme veľmi detailne aj oblasťou E governmentu. A to aj v rámci zoštíhľovania štátu. V tejto oblasti máme celý rad opatrení, aby sme definitívne skončili so zaťažovaním občanov, vrátane tých, ktorí sú na vozíku. A to predkladaním desiatok a stoviek papierových dokladov, dokumentov a rôznych potvrdení pre verejné inštitúcie. V krátkosti – ak už štát má údaje, nebude môcť ľudí naháňať s tým, aby ich znovu dokladovali.
Jedným z opatrení je napríklad zavedenie jedného referenčného registra údajov o fyzických osobách. S jednotným identifikátorom občana pri jeho komunikácii so štátom. Potrebujeme fungujúce elektronické služby štátu, aby sa prepojili údaje a dáta, ktoré štát získal od občanov, medzi verejnými inštitúciami. To znamená, že chceme aj znížiť čas, po ktorý občan vybavuje niektorú agendu so štátom. A súčasne chceme integrovať IS s cieľom poskytnúť občanom na jednom webovom sídle prístup ku všetkým online verejným službám a informáciám.
-
Budete riešiť presun pomeru medzi spotrebou jednotlivých rezortov na administráciu v prospech reálneho rozdelenia finančných prostriedkov medzi ľudí so zdravotným znevýhodnením?
V našom volebnom programe, ako sme už spomenuli aj v predchádzajúcej odpovedi, máme celý rad opatrení smerujúcich k tomu, aby sme náš štát kvázi zoštíhlili. A to sa týka aj efektívnejšej organizácie a činnosti orgánov štátnej správy. Na jednej strane plánujeme niektoré inštitúcie zoštíhliť z hľadiska personálneho, ale aj celého radu iných činností. Máme na mysli rôzne oblasti, napríklad verejné obstarávanie. No na druhej strane treba posilniť personálne tie, kde je to potrebné a v prospech občanov. Nie je možné konštatovať, že našim zámerom je investovať takto ušetrené zdroje výlučne pre ľudí so zdravotným postihnutím. Úspora zdrojov efektívnejším riadením štátu nám však umožní posudzovať a viac investovať aj do sociálnej, zdravotnej, školskej a iných oblastí. Všade tam, kde je potrebné vykonať zásadné zmeny a posilniť aj financovanie. A tým sa tieto opatrenia budú dotýkať aj ľudí so zdravotným postihnutím.
-
Akými kreatívnymi nápadmi by ste oživili činnosť ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v prospech osôb so zdravotným postihnutím?
Naše návrhy, ktoré sa týkajú zmien v rezorte sociálnom a zdravotnom, sme nepripravovali z aspektu kreativity. Dnešná situácia a realita v týchto rezortoch je neuspokojivá a z rôznych aspektov ďalej neudržateľná. Pre odkázaných občanov, ale aj pre ich rodiny. Preto z hľadiska občanov so zdravotným postihnutím navrhujeme celý rad opatrení. Viaceré z nich predstavujú zásadnú systémovú zmenu. Podrobnejšie sa s nimi môžete oboznámiť v našom volebnom programe, ale uvediem aspoň niektoré.
Po 20 rokoch sľubov chceme vytvoriť podmienky pre systém dlhodobej starostlivosti. Tak, aby zdravotná a sociálna starostlivosť bola prepojená a koordinovaná, vrátane financovania. Chceme zjednotiť a zriadiť nezávislý posudkový systém, aby sa občan mohol objektívne posudzovať pre rôzne účely na jednom mieste. Napríklad pre účely invalidity, peňažných príspevkov na kompenzáciu, odkázanosti na sociálne služby, ošetrovateľskú starostlivosť. Chceme zaviesť pre ľudí so zdravotným postihnutím personálny rozpočet s viacerými formami. Podporiť chceme rozvoj agentúr osobnej asistencie, ale aj agentúr podporovaného zamestnávania, centier včasnej intervencie a iné.