Jemnosť, presnosť, sústredenie za stolom
Integrácia zdravotne hendikepovaných do majoritnej zdravej komunity sa uskutočňuje nielen v sociálno-spoločenskej sfére vytváraním podmienok pre ich sociálne zabezpečenie, ponukou pracovných príležitostí či rozvíjaním ich kultúrnych záujmov. Veľa podnetov neustále vzniká aj v športovej oblasti. Tentokrát nemáme na mysli paraolympionizmus s tradičnými 23 disciplínami. Ide skôr o prezentáciu športov, v ktorých sme si donedávna nevedeli predstaviť športovcov so zdravotným postihnutím.
- Kategórie podľa postihnutia
Prednedávnom niektorých čitateľov isto šokovali informácie, že hendikepovaní hrajú už aj azda najbrutálnejší kontaktný šport – ragby. Aj tentokrát prichádzame s nečakanou novinkou. Nie však z pohľadu fyzickej náročnosti novej športovej disciplíny pre zdravotne hendikepovaných. Práve naopak – hendikepovaní budú súťažiť v športe, ktorý si vyžaduje jemnosť, presnosť, sústredenie. A to je pre ľudí s funkčným postihnutím rúk a nôh mimoriadne náročné, zložité z pohľadu udržania stability či jemnej motoriky rúk.
Novovytvorená organizácia World Disability Billiards And Snooker (WDBS) bude organizovať turnaje v biliardových disciplínach pre zdravotne postihnutých hráčov. Prvý snookrový turnaj organizovaný touto organizáciou nesie názov OPEN DISABILITY SNOOKER CHAMPIONSHIP 2015 a uskutoční sa v termíne od 27. novembra do 29. novembra v meste Gloucester v Anglicku v priestoroch South West Snooker Academy. V turnaji budú zdravotne postihnutí rozdelení do piatich kategórií podľa miery a druhu postihnutia. Pri ďalších turnajoch majú pribudnúť ešte ďalšie tri kategórie. Viac informácií o turnaji pre zdravotne postihnutých hráčov získate na adrese: http://www.worldsnooker.com/gloucester-to-host-first-wdbs-event/ .
- Nový šport vymysleli nudiaci sa vojaci
Snooker alebo „hra gentlemanov“, ako sa snooker zvykne nazývať, patrí medzi najznámejšie biliardové hry. Jeho počiatky treba hľadať v Indii a na jeho vzniku má veľkú zásluhu daždivé počasie. Dôstojníci Devorshirského regimentu v 19. storočí trávili počas monzúnu prevažnú väčšinu času pri biliardovom stole. A keďže už ich nudili klasické hry, z niekoľkých biliardových disciplín vytvorili úplne novú hru. Veliteľ regimentu Sir Neville Chamberlain po návrate do Anglicka ukázal hru svojmu známemu, ktorý bol uznávaným hráčom biliardu. Jeho nové pravidlá zaujali, a tak sa zrodil snooker v takej podobe, v akej ho poznáme dnes.
Snooker sa hrá na stole s rozmermi 1,8 na 3,6 metra s pätnástimi červenými, jednou žltou, zelenou, hnedou, modrou, ružovou, čiernou a bielou guľou. Proti sebe hrajú dvaja hráči. Snookerový zápas je rozdelený na nepárny počet hier, tzv. framov. Zápas vyhráva hráč, ktorý ako prvý vyhrá nadpolovičnú väčšinu všetkých plánovaných framov. Na začiatku každého framu si hráč umiestni bielu guľu na ľubovoľné miesto v rozstreľovom poli v tvare písmena D.
Samotná hra v každom frame prebieha tak, že hráč, ktorý je práve na rade, sa snaží umiestniť pomocou bielej gule (ktorej jedinej sa môže dotknúť tágom) niektorú z farebných gulí do jednej zo šiestich dier rozmiestnených po obvode stola. Pritom pri každom nepárnom ťahu musí „potopiť“ niektorú z červených gulí a v párnom hocijakú inú než červenú a bielu. Vo chvíli, keď sa mu to nepodarí, jeho nábeh končí a na rad prichádza jeho súper. Potopené červené gule sa späť na stôl nevracajú. Ostatné gule sa po potopení vracajú na svoje počiatočné miesto, pokiaľ je voľné.
Vo chvíli, keď už na stole nie sú žiadne červené gule, zahrá hráč, ktorý je na rade, ešte jeden strk, v ktorom môže potopiť ľubovoľnú farebnú guľu a potom je jeho úlohou potopiť všetky farebné gule postupne od žltej až po čiernu (v tejto fáze hry sa gule už na stôl nevracajú). Frame končí v okamihu, keď sú všetky gule potopené alebo sa niektorý zo súperov vzdá.
Viac sa o pravidlách snookeru dozviete na adrese: http://snooker.sk/dokumenty.html .
Ďalšie príspevky z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/sekunda-ktora-zmenila-mlady-zivot/
https://www.vozickar.info/vrazedna-lopta-pre-invalidny-vozik/
https://www.vozickar.info/dvojity-black-flop-na-invalidnom-voziku/
https://www.vozickar.info/slovensky-klub-v-ceskej-hokejovej-lige/
https://www.vozickar.info/od-ranneho-krestanstva-k-paraolympiade/
https://www.vozickar.info/zasadne-rozhodnutie-wimbledonu/