Sociálny cirkus nie je obyčajný cirkus
ČLÁNOK PONÚKA: Zaujať a precvičiť telo vozičkára možno aj netradičnými aktivitami, medzi ktoré v poslednom čase zaraďujeme aj sociálny cirkus, najčastejšie v podobe viacerých workshopových sedení s možným zámerom v podobe verejného vystúpenia.
Aktivity netradičnou formou ozvláštňujúce, spestrujúce život vo vozíku a zároveň nenásilnou formou prispievajúce k pohybovému tréningu. To sú „nápady“ vo svete štyroch kolies nahrádzajúcich nefunkčné nohy mimoriadne cenené. Z pohľadu takéhoto zadania portál Vozickar.info v minulosti predstavil projekt Magic kúzelníckeho guru Davida Copperfielda. Tentokrát nás do sveta akrobacie a ekvilibristiky aj vo vozíku vtiahne sociálny cirkus. Veď čo iné môžete čakať od sociálnej pracovníčky, ktorá sa venuje párovej akrobacii, vzdušnému baletu a iným cirkusovým disciplínam.
■ „Formou zážitkov lektor posúva osobnosť cvičenca“
Najprv však krátke (informatívne) odbočenie. V 70. rokoch 20. storočia začali umelci preberať klasické pohybové aktivity z cirkusu a spojili ich s divadlom. A tak vznikol tzv. nový cirkus bez zvierat, ktorý má dej a myšlienku, rozpráva príbeh. Jeho najznámejším propagátorom je slávny kanadský súbor Cirque du Soleil. A postupne začali v tomto novom zábavnom segmente „vyrastať“ cirkusové školy. Navštevujú ich dospelí i deti, aby v nich trávili voľný čas, zabávali sa s priateľmi, vychutnávali si umenie. Ale najmä, aby sa poriadne rozhýbali a „pracovali“ na svojich zručnostiach.
A takýto cirkus so svojou školou vznikol aj v Ostrave. Cirkus trochu inak sa špecializuje na ekvilibristiku, akrobaciu na šáloch, artistiku, žongláž, klauniádu či na vystúpenia so špeciálnymi efektmi. Veľký dôraz cirkusová škola kladie aj na vzdelávaciu činnosť. Na workshopoch s cirkusovou, artistickou a klaunistickou tematikou lektori rozvíjajú koncentráciu, sústredenosť ľudí, ktorí takýmto inovatívnym spôsobom trávia voľný čas.
A teraz sa už vráťme k sociálnej pracovníčke, ktorá sa seriózne venuje párovej akrobacii, vzdušnému baletu a aj iným cirkusovým disciplínam. Leona Macurová totiž vytvorila niečo úplne nové, netradičné – sociálny cirkus. Sama jeho podstatu vysvetlila pre internetový Pres.upmedia.cz:
„Ide o kombináciu cirkusových schopností, cirkusovej pedagogiky a súčasne aj sociálnej práce. Formou cielených zážitkov sa lektor snaží posunúť osobnosť cvičenca za jeho hranice. Počas jednotlivých stretnutí dochádza k takzvanému presahu, čo je moment, kedy sa vozičkár dostane na hranicu svojich možností. Často je to o tom, že si myslí, že niečo nedokáže, no potom tento cieľ s pomocou lektora prekoná a dostane sa ďalej než kedykoľvek predtým. Tým, že to zvládne, posúva svoje hranice a stáva sa v konkrétnej činnosti lepší. .“
To je, ako dodala Leona Macurová, cieľom sociálneho cirkusu spoločne so sociálnou inklúziou a integráciou. Inak povedané, cieľom je začleňovanie hendikepovaných a inak znevýhodnených a sociálne vylúčených jedincov do spoločnosti.
■ Výstupom workshopov je verejné predstavenie
Sociálny cirkus a jeho workshopy sú oproti tým ostatným zjavne špecifické. S klientmi sa pracuje zásadne individuálne, pretože každý je schopný vykonávať iné pohybové aktivity. Najčastejšie sa aktívne vyučuje divadelná príprava, základy pantomímy a prejavu, žonglovanie, prvky z klasickej akrobacie i párová akrobacia. V niektorých prípadoch aj základy akrobacie na šáloch. Základnou úlohou uzavretých lekcií je prispieť k sebazdokonaľovaniu klienta. A to ako jeho jemnej motoriky, pohybu a prejavu, tak aj jeho komunikačných zručností a fungovania v skupine.
„Snažím sa so skupinou pracovať tak, aby to posilnilo väzby medzi nimi, aby museli spolupracovať a mali z toho radosť. Ak chcú, a väčšinou chcú, je výstupom workshopov predstavenie. Väčšinou počas druhej hodiny vymýšľame tému, každý získa svoju úlohu a potom na tom pracujeme spoločnými silami. Podobne to napríklad prebiehalo, keď sme vystupovali na koncerte Všetky farby dúhy v Divadle Antonína Dvořáka. Aj takú podobu má sociálny cirkus,“ zdôraznila Leona Macurová.
Sociálny cirkus je skutočným inovatívnym a zároveň efektívnym prvkom vo svete telesne znevýhodnených. túto danosť potvrdzuje aj jeden zo športovcov pražského cirkusového súboru Cirk La Putyka. Ochrnul od pása dole následkom nešťastného pádu a La Putyka v snahe pomôcť mu vytvorila projekt – predstavenie Risk, v ktorom tento športovec aktívne vystupoval – vo vozíčku. So svojou kolegyňou predvádzajú párovú akrobaciu vo výške doposiaľ. Je to priekopník sociálneho cirkusu v Česku, keďže táto „terapia“ výrazne ovplyvnila jeho život. V cirkuse si ďalej zarába, aktívne vystupuje ako umelec.
■ Sociálny cirkus pracuje aj na Slovensku
V tejto oblasti ani naša domovina nezaostáva. CirKus-Kus je prvou školou moderného cirkusu na Slovensku, ktorá začala vyučovať nové cirkusové umenia pod jednou strechou. Učí sa v nej zdravý pohyb, kreativita a šikovnosť, ktoré sú dôležitými zručnosťami pre všetky deti aj dospelých v bežnom živote. Škola sa venujeme gymnastike, žonglovaniu, akrobacii, balansu a divadlu.
Aj CirKus-Kus vytvoril sociálny cirkus pod názvom Zručný cirkus. Je zameraný na prácu so sociálne vylúčenými deťmi – rómskymi, z detských domovov, ale aj s mentálnym postihnutím. Počas tréningov si deti zvyšujú fyzickú zdatnosť, rozvíjajú svoju osobnostnú i mentálnu podstatu. Sociálny cirkus ako koncept začleňovania znevýhodnených deti do spoločnosti aj v Bratislave pôsobí s cieľom podieľať sa na znižovaní kriminality a iných sociálno-patologických javov medzi týmito rizikovými skupinami. A záujem o takúto „službu“ je evidentný.
„Máme za sebou pravidelný cirkusový kurz v ZŠ Plavecký Štvrtok, spoluprácu s OZ EQUITY, OZ Úsmev ako dar, OZ Bublina a ďalšími združeniami aktívnymi v tejto oblasti. Na našich tréningoch vídame radostné tváre plné nadšenia, vôle a chute. Chceme, aby takto tieto deti vnímali aj všetci ostatní,“ uvádza sa na oficiálnej stránke CirKus-Kus.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/vozik-na-schodoch/
https://www.vozickar.info/africke-safari-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/cvicenie-vo-voziku/
https://www.vozickar.info/speedfitness-pomaha-aj-vozickarom/