Úloha dneška – naučme sa žiť s rizikom možného nakazenia
Nemáme sa baviť o tom, ako COVID-19 poraziť, ale ako sa naučiť spolu s ním žiť.
Ak ste pociťovali zhoršenie zdravia, návštevu svojej ambulancie už neodkladajte.
Vyhýbať sa miestam so zvýšeným počtom vecí, ktorých sa chorý mohol dotýkať.
V prípade potreby vedieť presne identifikovať „narušiteľa“, ktorého treba poraziť.
Uvoľňovanie reštrikčných opatrení po prekonaní vrcholu krivky celosvetovej pandémie nového koronavírusu pociťujeme z každej strany. Niektorí sa však nazdávajú, že nastávajúce obdobie nebude postupným ústupom a zánikom tejto choroby. Skôr naopak, vraj vstupujeme do novej éry života, možno ešte náročnejšej a ťažšej. Preto sa nemáme baviť o tom, ako COVID-19 poraziť, ale ako sa naučiť s ním žiť. A týka sa to prioritne skupín, ktoré sú zaraďované medzi rizikové, teda aj ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.
Dodržiavať sprísnené hygienické opatrenia
Chceme nastoliť koexistenciu s novým koronavírusom, pýtajú sa zástancovia týchto teórií? Nech je to tak alebo onak, aj v komunite ľudí so špecifickými potrebami musíme aktualizovať opatrenia pre najbližšie obdobie. Najprv totiž musíme poraziť koronu v sebe. Teraz však už praktické odporúčania. Pokiaľ ste v predošlom období pociťovali akékoľvek zhoršenie zdravotného stavu, návštevu zdravotnej ambulancie už neodkladajte. Je najvyšší čas o svojich boľačkách informovať ošetrujúceho lekára. Veď celé zdravotníctvo sa už vrátilo do štandardného režimu, čo minimalizuje hrozbu ochorenia na COVID-19.
A nielen to, aj keď s určitým rizikom, treba sa vrátiť k zaužívaným zvyklostiam, medzi ktoré patria pravidelné prechádzky. Tiež návštevy zúženého okruhu príbuzných či blízkych známych. To nie je len otázka psychiky, pravidelné prechádzky prinášajú aj viditeľný fyzický prospech. Poraziť vírusy v tele je základnou úlohou slnečných lúčov, ktoré v tele vytvárajú vitamín D.
Aj človek so zdravotným postihnutím má (väčšinou) jasné predstavy, čo chce dosiahnuť, koho poraziť. Ak chce naďalej bývať sám, treba si len dohodnúť frekvenciu návštev, telefonických kontaktov. Takto sa dá poraziť samota aj nezáujem okolia. Dobrou cestou tiež je zapojiť sa do internetovej debaty na zaujímavú tému.
Naďalej platí, že treba dodržiavať sprísnené hygienické opatrenia – rúška, rukavice, dezinfekcia. Aj keď sú to už len odporúčania, pre ľudí so zoslabenou imunitou by to mal byť naďalej štandard. Vyhýbať sa treba miestam so zvýšeným počtom ľudí. Pozor aj na veci, ktorých sa mohol dotknúť chorý – kľučky, klávesy na bankomatoch. Aj takto možno poraziť koronu.
Dôležité tiež je starať sa o seba – pravidelne jesť, piť, spať, ale aj stretávať sa, komunikovať s okolím. Čo nemusíme, to je čítanie veľkého objemu protirečivých informácií o korone. Vyberte si jeden dôveryhodný zdroj a ostatné správy ignorujte. Nie je potrebné zaujímať sa o všetko, lebo stratíte schopnosť objektívneho posudzovania jednotlivých informácií.
Poraziť koronu musíme najprv sami v sebe
Ešte pri jednej problematike sa musíme pristaviť – časť ľudí s trvalým zdravotným hendikepom žije v zariadeniach sociálnych služieb. O tom, aký režim sa v nich uplatňuje, nerozhodujú ľudia s postihnutím. Keďže väčšinou sú sociálne zariadenia v správe samosprávnych krajov, rozhodovaciu právomoc má župan. A tak máme osem modelov správania sa s cieľom poraziť koronavírus. A niekedy z toho vzniká neželané porovnávanie.
“Seniori sú skupinou ľudí, ktorú koronavírus ohrozuje vo zvýšenej miere. Preto musíme domovom sociálnych služieb venovať veľkú pozornosť. V tejto chvíli navrhujeme čo najskôr začať celoplošné testovanie klientov po celom Slovensku. Bratislavský samosprávny kraj takéto testy už začal realizovať tento týždeň vo vlastnej réžii, je však potrebné, aby nám v tomto pomohol aj štát,” uviedol v marci na rokovaní Výboru NR SR pre sociálne veci Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
A potom došlo k uzavretiu domovov so zákazom návštev na niekoľko dlhých týždňov. Postupné, hoci pomalé uvoľnenie opatrení nastalo až v druhej polovici júla, s možnosťou 45-minútových návštev. Avšak napríklad v Bratislavskom kraji dôchodcovia chodia sami vonku na nákupy, takže sa môžu stretávať s kým chcú a kedy chcú. To sú však detaily, ktoré sú z pohľadu jednotlivosti podstatné, ale nie rozhodujúce.
Tak si to ešte raz zhrňme – správajme sa úplne prirodzene, ale zároveň mimoriadne zodpovedne. Pamätajte si, s kým a kde ste sa stretli, aby ste v prípade potreby vedeli presne identifikovať „narušiteľa“, ktorého treba poraziť. Dôležitou je už len jedna otázka: Vráti sa ešte doba, že obyvateľ domova sociálnych služieb bude môcť ísť na návštevu domov či k príbuzným? Na dva, tri dni alebo len na jeden? Veď vždy ide o stretnutie s blízkymi, ktorí by, ak by nastala taká nešťastná situácia, nakazili klienta aj počas 45-minútovej návštevy v dnešnej podobe.
(j.szabo@vozickar.sk)