Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach na Salóne
ČLÁNOK PONÚKA: Informácie o tom, že Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach na Salóne Vozickar.info predstavilo komplexný systém integrácie a podpory vysokoškolského štúdia pre mladých ľudí so špecifickými potrebami.
Dohovor o právach zdravotne postihnutých, článok 24, bod 5
Valné zhromaždenie OSN prijalo Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím a jeho Opčný protokol 1. decembra 2006. Avšak k tomu, aby mohol vstúpiť do platnosti, bolo potrebné, aby ho ratifikovalo najmenej 20 štátov. Dohovor preto vstúpil do platnosti až 3. mája 2008. Prezident SR po schválení vládou Dohovor ratifikoval 28. apríla 2010.
Tento oficiálny (úradnícky) úvod bol nutný, aby sme s plnou vážnosťou ocenili revolučné rozhodnutie Technickej univerzity v Košiciach. Už v roku 2000 totiž vytvorila celouniverzitné pracovisko, ktoré začalo poskytovať podporu (poradenstvo pre oblasť štúdia, prispôsobenie štúdia, podporné technológie a mnohé iné) študentom so špecifickými potrebami. Teda šesť rokov pred iniciatívou OSN a desať rokov predtým ako sa rozhýbala slovenská štátna administratíva košická univerzita už vytvárala podmienky pre uľahčenie štúdia záujemcom so závažným zdravotným postihnutím.
■ Vytváranie prístupného akademického prostredia
Informáciou o vzniku tohto pracoviska začala prednáška, ktorou bolo predstavené univerzitné Bezbariérové centrum na Salóne Vozickar.info v Košiciach (17. 5.).
„A od roku 2013 Bezbariérové centrum pôsobí aj ako metodické a znalostné centrum, jedno z dvoch na Slovensku. Sme zodpovední za vzdelávanie koordinátorov pre študentov so špecifickými potrebami na fakultách a vysokých školách v SR, čo je uvedené aj vo vysokoškolskom zákone,“ zdôraznila rozšírenú pôsobnosť Bezbariérového centra na košickej Technickej univerzite jeho tajomníčka vysokoškolská pedagogička Alena Galajdová.
Hlavným poslaním Bezbariérového centra je organizačná, koordinačná, informačná a manažérska činnosť zameraná na vytváranie prístupného akademického prostredia. Samozrejme, aj na vytváranie zodpovedajúcich podmienok pre študentov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. Zaujímavosťou je, že k prvému kontaktu s centrom môže dôjsť ešte pred nástupom študenta na Technickú univerzitu v Košiciach. Bezbariérové centrum záujemcovi o vysokoškolské štúdium poradí už s výberom vhodného študijného odboru. A potom ho „sprevádza“ počas celého štúdia.
„Poslucháč dostáva informácie o modifikácii študijných podmienok vzhľadom k jeho zdravotnému hendikepu. Vyhodnocujú sa jeho špecifické potreby pri štúdiu a Bezbariérové centrum mu zabezpečí aj podporné služby. Študentovi v podstate počas celého štúdia v spolupráci s fakultnými koordinátormi pomáha riešiť študijné záležitosti na fakulte,“ odborná pracovníčka Monika Molnárová predstavovala na Salóne v Košiciach Bezbariérové centrum.
Uviedla tiež, že centrum zabezpečuje študentom so špecifickými potrebami technické a materiálne pomôcky a prostriedky pre uľahčenie štúdia. Túto pomoc si však nesmieme mýliť s nejakými úľavami či zľahčovaním plnenia si študijných povinností.
■ Podporné technológie uľahčujú štúdium
Košické Bezbariérové centrum na Salóne deklarovalo, že je pripravené a aj poskytuje potrebnú podporu študentom s poruchami sluchu, zraku, s telesným postihnutím. Technickú univerzitu v Košiciach môže po úspešnom zvládnutí maturitných skúšok navštevovať aj študent s autizmom alebo s inými vážnymi pervazívnymi vývinovými poruchami. Tiež s poruchami učenia, s chronickým ochorením, so zdravotným oslabením, ale aj študent s psychickým ochorením. Pre všetkých dokáže centrum vytvoriť také podmienky, aby vysokoškolské štúdium dokázali zvládnuť.
Ak si to zdravotné dispozície študentov so špecifikami potrebami vyžadujú, pedagógovia im poskytnú rozšírené konzultácie. Samozrejmosťou je napríklad predĺžený čas povedzme na vypracovanie testu, písomiek či modifikované formy laboratórnych prác.
„Od roku 2000 našim centrom prešlo viac ako 200 študentov so špecifickými potrebami. Pre všetkých sme vždy podľa druhu a miery zdravotného deficitu individuálne zabezpečovali podporné technické pomôcky pre uľahčenie štúdia,“ uviedla Monika Molnárová.
Podporná technológia predstavuje všetky prístroje, zariadenia, produkty, technické princípy či služby, ktoré kompenzujú funkčného obmedzenia. Slúži na uľahčenie samostatného života, podporu autonómie, realizáciu každodenných aktivít, podporu vzdelávania a zamestnávania. Samozrejme aj na prekonávanie bariér, uľahčenie alebo umožnenie vykonávať aktivity každodenného života.
„Bezbariérové centrum je vybavené zodpovedajúcimi technológiami (hardvér, softvér) určenými pre študentov so špecifickými potrebami pri podpore ich štúdia. V plnej miere ich využívajú študenti a uchádzači o štúdium so zdravotným znevýhodnením a s poruchami učenia. Podporné technológie centra sú tiež určené pre vzdelávacie aktivity koordinátorov ostatných vysokých škôl,“ dozvedeli sme sa od A. Galajdovej.
Newton Dictate
Pre študentov s telesným postihnutím, ako prezentovalo Bezbariérové centrum na Salóne, je k dispozícii viacero špičkových zariadení. Spomeňme napríklad softvér Newton Dictate, ktorý umožňuje diktovanie textov do počítača v slovenskom jazyku. Diktovaním sa dá dosiahnuť dvakrát rýchlejšie vkladanie textu ako tradičným písaním na klávesnici. Softvér umožňuje zápis rozpoznaného textu priamo do zvolenej aplikácie na pozíciu kurzora. K Newton Dictate sa dodávajú aj slovníky, ktoré je možné dopĺňať o ďalšie užívateľom dodané slová. Aplikácia umožňuje aj prepis už skôr zhotovených nahrávok. K softvéru je možné zakúpiť mikrofón alebo zariadenie, v ktorom je integrovaný mikrofón, myš aj záznamník.
Kensington SlimBlade
Pre študentov s poruchami jemnej motoriky je vhodnou pomôckou Kensington SlimBlade – ľahko ovládateľná trackballová myš. Pohyb kurzora sa zabezpečuje guľou o priemere 55 milimetrov umiestnenou na vrchnej časti zariadenia. Veľkou výhodou je, že bezplatný software TrackballWorks™ umožňuje ľahké prispôsobenie tlačidiel a ovládanie rýchlosti pohybu kurzora a rolovania. Myš je vhodná pre pravákov aj ľavákov.
TOBII PC Eye
Centrum má pre študentov pripravené aj prídavné zariadenie k počítaču, ktoré nahrádza tradičnú počítačovú myš. Umožňuje navigovať a ovládať počítač, notebook či tablet pomocou pohybu očí. Systém zabezpečuje redukciu rizika neželaných klikov a z toho vyplývajúce menšie množstvo preklikov a chýb. Funkcia “Výber pohľadom” má jedinečnú približovaciu schopnosť, ktorá poskytuje pixelovo presné navigovanie.
■ Bezbariérové centrum výrazne pomáha pri štúdiu
Technické a technologické pomôcky a systémy pre kompenzáciu rôzneho zdravotného postihnutia majú na univerzite rozmanité zastúpenie. Dokonca sú vytvorené podmienky, pokiaľ by to bolo potrebné, na kúpu nových podporných technológií. Pretrvávajúcou úlohou, ktorú Bezbariérové centrum na Salóne nahlas zvýraznilo, je odstraňovanie architektonických bariér.
„Aj v tomto smere sa od roku 2000 už veľa zmenilo k lepšiemu. Technická univerzita však má viac ako sto budov, takže stále máme miesta, ktoré sú pre študentov na vozíku ťažko prístupné,“ priznala A. Galajdová. Zároveň dodala, že: „Pochváliť sa však môžeme bezbariérovým ubytovaním, ktoré je zabezpečené na vysokoškolskom internáte Boženy Nemcovej.“
Ak má študent prednášku, laboratóriá či cvičenie v objekte, do ktorého sa sám nedostane, znovu mu pomôže Bezbariérové centrum. Pre takéto prípady má k dispozícii schodolez, ale aj mobilnú plošinu. Bezbariérové centrum zabezpečuje pre študentov so špecifickými potrebami aj mnohé organizačné „detaily“, aby ich vysokoškolská príprava bola čo najviac uľahčená. Vozičkári, ako aj iní študenti so špecifickými potrebami sa majú možnosť zúčastniť zahraničného študijného pobytu v rámci programu Erasmus +.
„Jeho prednosťou je, že študent sa môže uchádzať o špeciálny grant, ktorý slúži na pokrytie predpokladaných zvýšených nákladov/výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami. Ide napríklad o prepravu, bezbariérové ubytovanie či diétne stravovanie. Niektorí naši študenti na vozíku ale aj s iným postihnutím absolvovali zahraničnú stáž a prospelo to nielen ich štúdiu, ale aj posilneniu sebadôvery,“ vyslovila svoj názor A. Galajdová.
■ Medzinárodná spolupráca v dvoch líniách
Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach nielenže vysiela imobilných študentov do zahraničia. Ono samo je zapojené do medzinárodnej spolupráce. A to od začiatku svojho vzniku.
„Dalo by sa povedať, že samotný vznik centra má zahraničné podhubie. Vzniklo totiž vďaka grantu, ktorý sme získali z medzinárodného projektu Tempus. A prví jeho pracovníci boli vyškolení v zahraničí,“ spomínala tajomníčka Bezbariérového centra Alena Galajdová.
Pracovníci centra sú úspešní vo viacerých medzinárodných programoch, pracujú v európskych organizáciách združujúcich odborníkov pracujúcich v oblasti podporných technológií a pomôcok. S týmito partnermi organizujú vzdelávacie granty, takže sa na Slovensko dostáva to najmodernejšie a najpokrokovejšie, čo sa v oblasti podpory terciárneho vzdelávania študentov s vážnym zdravotným postihnutím vo svete zavádza. Aj z tohto pohľadu Bezbariérové centrum na Salóne v Košiciach prinieslo nové prístupy, ale aj výzvy.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/letmo-na-salone-zaziarilo/
https://www.vozickar.info/sexualna-asistencia-v-cesku/