Justin Levene – paraplegik plaziaci sa po letiskovej hale
ČLÁNOK PONÚKA: Opis nevšednej situácie, hlavným aktérom ktorej bol Justin Levene na zadku sa presúvajúci po hale londýnskeho letiska Luton, pretože jeho invalidný vozík s batožinou nedorazil a ponúkané provizórne riešenie personálu odmietol.
Letisko Luton v Londýne zažilo hanbu na sto rokov. Po jeho letiskovej hale, ako na svojich internetových stránkach aktuálne uvádza BBC, sa plazil muž. A to len preto, že personál nedokázal promptne reagovať na jeden nie až tak ojedinelý jav. Spolu s cestujúcim nedorazila jeho batožina. V tomto prípade však problémom bol niekde „lietajúci“ mechanický invalidný vozík. A tak Justin Levene, anglický paraolympionik ochrnutý na dolné končatiny sa dostal do značných problémov.
■ Jeho nezávislosť a sebestačnosť prestali existovať
Zamestnanci letiska, akonáhle zistili, čo sa stalo, mu ponúkli, že ho cez letiskový terminál potlačia na vozíku. Teda, Justin Levene sa nebude môcť na vozíku pohybovať samostatne. Takúto alternatívu však Justin odmietol, pretože to považoval za ponižujúce. Žiadal, aby mu namiesto toho priniesli elektrický invalidný vozí alebo skúter. Letisko však takými mobilnými pomôckami pre ľudí s narušenou hybnosťou dolných končatín nedisponovalo.
Justin Levene v tejto súvislosti exkluzívne pre BBC povedal: „Niekoľko rokov som veľmi tvrdo pracoval na tom, aby som si dokázal v čo najväčšom rozsahu udržať svoju nezávislosť a sebestačnosť. Preto som riešenie navrhované letiskom považoval za ponižujúce. Úplne degradovalo moje doterajšie snaženie.“
A ešte dodal, že bez vlastného mechanického vozíka akoby jeho nezávislosť a sebestačnosť prestali existovať. Navyše, ak by sa musel presúvať na jednej z ponúkaných prepravných stoličiek, nevedel by sa na nej dostatočne stabilne usadiť. Riskoval by vytvorenie dekubitov a tie sa veľmi rýchlo vytvárajú, ale veľmi dlho liečia.
Keďže letiskový personál trval na svojom, Justinovi neostávala iná možnosť ako sa sediac na podlahe haly letiska presúvať opierajúc sa o ruky vlastnými silami niekoľko stovák metrov. Akonáhle sa dostal k východu z terminálu, vytiahol sa na batožinový vozík a odrážajúc sa rukami pozdĺž vozíka od zeme sa postupne presúval ďalej až smerom k stanovišťu taxíkov.
■ Letisko Luton sa bráni a chváli personál
Justin Levene priznáva, že k takýmto chybám občas dochádza. Proste môže sa stať, že vlastný invalidný vozík nedorazí spolu s ostatnou batožinou. Zároveň však dodáva, že dosiaľ nikdy nečelil situácii ako táto, keď sa musel presúval po zemi.
„Každé jedno letisko, na ktorom som dosiaľ bol – bez ohľadu na to kde, resp. ako malé bolo – vždy disponovalo patričným vybavením. Či už išlo o klasické mechanické alebo elektrické invalidné vozíky. Boli k dispozícii,“ uviedol Justin.
Dodal, že zažaloval letisko Luton, pretože jeho pracovníci zodpovední za poskytovanie pomoci v oblasti mobility nemajú primerané vzdelanie. A to v problematike hovoriacej o rovnakých právach, resp. možnostiach dostupných tak pre zdravých, ako i pre osoby so zdravotným znevýhodnením.
V stanovisku letiska sa uvádza: „Akonáhle sme zistili, že pán Levene pristál bez invalidného vozíka, naše tímy tvrdo pracovali na nájdení riešenia ponúkajúc mu ako dočasnú náhradu invalidný vozík tlačený pracovníkom letiska. Je nám ľúto, že pán Levene nebol spokojný s nami poskytnutými službami. Zároveň však považujeme za pozitívne, že naši zamestnanci za daných neľahkých okolností urobili všetko, čo mohli.“
Názory verejnosti na vzniknutú situáciu, resp. adekvátnosť pomoci ponúkanej letiskom sa môžu rozchádzať. Justin Levene je ale presvedčený, že na letiskách by mala byť dostupná taká forma vybavenia, aby sa ľudia s pohybovým hendikepom mohli pohybovať samostatne. Nikto, koho nohami je invalidný vozík, by nemal byť stavaný do situácie, aby bol odkázaný na pomoc druhých.
■ Justin Levene s podporou celebrít vo vozíku
Anne Wafula Strike, paraolympionička a šíriteľka osvety v rámci danej problematiky, v minulosti tiež čelila podobným problémom na letiskách i vo vlakoch. Dokonca sa jej stalo, že sa ponižujúco „musela pomočiť“, keďže toaleta pre hendikepovaných bola mimo prevádzky. Chápe preto, prečo Justin Levene urobil to, čo urobil.
„Cítila som, akoby mi moja nezávislosť bola upretá a úprimne, napriek hendikepu všetci rovnako chceme byť plnohodnotnými členmi spoločnosti,“ vyhlásila Anne. „Sme ľuďmi, ktorí majú byť tlačení na vozíku, aby nás okoloidúci ľutovali? Nie!“
Aj ďalšie celebrity pohybujúce sa na invalidných vozíkoch na podporu Justina zverejnili na sociálnej sieti niekoľko tweetov. Bývalá paraolympionička barónka Grey-Thompson napísala: „Justin Levene urobil dobre. Neznášam byť tlačená naprieč letiskom.“
Korešpondent BBC Frank Gardner hovoriac o skúsenostiach na letiskách z pozície používateľa invalidného vozíka vo svojom tweete uviedol, že v danom kontexte išlo o otázku zachovania „osobnej dôstojnosti“ človeka: „Som úplne solidárny s Justinom Levenom, ktorý odmietol byť pripútaný na vozík, ktorý nemohol ovládať samostatne. Je to otázka nezávislosti, ako aj prostej mobility.“
Svetlana Kotová z charitatívnej organizácie Inclusion London zase povedala, že by malo byť samozrejmosťou poskytnúť pomoc: „Spôsobom, ktorý podporuje našu nezávislosť. My sme tiež zákazníci a malo by byť s nami jednané s dôstojnosťou a rešpektom.“
Sue Willman, ako jedna z právnych zástupcov Justina Levena uviedla, že v danom prípade nejde o otázku financií, je to všetko otázkou prístupu k spravodlivosti.
Zdroj: BBC News
(preklad: Andrea Fialová)
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/zivot-vo-voziku-v-troch-pribehov/
https://www.vozickar.info/bojovnicka-shannon-murray/
https://www.vozickar.info/zdravotne-pomocky-pre-kvalitnejsi-zivot/