Má dieťa nárok na preukaz ŤZP osoby?
Máme trojročnú dcéru na invalidnom vozíku a preto sme zisťovali, aké výhody by mala po vystavení preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Neoficiálne nám bolo povedané, že takým malým deťom preukazy nevystavujú, pretože by aj tak nemali nárok na žiadnu kompenzáciu. Neskôr sme sa ale dozvedeli, že naši známi z iného okresu, ktorí majú dieťa s tým istým postihnutím a približne rovnakého veku, preukaz vybavili a zrejme budú dostávať aj niektoré kompenzácie. Ako je to možné?
V tejto jednej otázke je nepriamo vyslovených niekoľko ďalších podotázok, takže stručnú, jasnú a hlavne jednoznačnú odpoveď je prakticky nemožné naformulovať. V snahe vyhnúť sa možným nepresnostiam sme preto oslovili priamo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, okresné úrady ktorého preukazy ŤZP osobám vystavujú a rozhodujú aj o priznaní zákonom stanovených kompenzácií.
Vyčerpávajúcu odpoveď Jany Lukáčovej, riaditeľky kancelárie generálneho riaditeľa a vedúceho služobného úradu kvôli lepšej prehľadnosti uverejňujeme formou otázok a odpovedí. (Zákonné náležitosti a postupy súvisiace s vydávaním preukazov osobám s ŤZP vo všeobecnosti v tomto rozhovore neuvádzame, pretože boli obsahom príspevku, ktorý bol v rámci tejto rubriky uverejnený 19. 6. pod titulkom Preukaz osoby s ŤZP nedostane každý – pozn. aut.)
- Je určená veková hranica pre vydávanie preukazu osoby s ŤZP?
– Posudzovanie a rozhodovanie o preukaze fyzickej osoby s ŤZP stanovuje zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vyhotovenie predmetného preukazu nie je stanovené vekom.
- Kto má nárok na kompenzácie dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia…
– Preruším vás, pretože peňažné príspevky na kompenzáciu v zmysle uvádzaného zákona sa považujú za fakultatívne dávky. To znamená, že na ich priznanie či poskytnutie nie je právny nárok. Možno ich priznať a poskytnúť len v prípade splnenia všetkých podmienok stanovených zákonom.
- Opýtame sa inak – posudzuje sa splnenie niektorých kompenzácií rozdielne v prípade dospelého človeka a malého dieťaťa?
– Kompenzácie sú určené na zmiernenie alebo prekonanie sociálneho dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia. Sociálny dôsledok v tomto zmysle je znevýhodnenie, ktoré má fyzická osoba z dôvodov ŤZP v porovnaní so zdravou osobou rovnakého veku, pohlavia a za rovnakých podmienok, ktoré nie je schopná z dôvodu svojho postihnutia prekonať sama. Podľa § 14, odst. 2 citovaného zákona pri posudzovaní odkázanosti neplnoletej osoby s ŤZP na pomoc inej osoby sa neprihliada na potrebu pomoci pri zabezpečovaní starostlivosti o seba, starostlivosti o domácnosť alebo pri realizovaní základných sociálnych aktivít, ktoré vyplývajú z rodičovskej starostlivosti poskytovanej neplnoletej osobe rovnakého veku.
- Zákon stanovuje desať druhov peňažných príspevkov na kompenzáciu. Je poskytnutie niektorých z nich limitované vekom?
– Áno, sú to tri druhy príspevkov. Peňažný príspevok na osobnú asistenciu a peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť najskôr od šiesteho roku veku dieťaťa. Pre úplnosť dodajme, aj keď sa to netýka tejto témy, že tretím je príspevok na kúpu osobného motorového vozidla. Žiadateľ nesmie mať viac ako 65 rokov.
- Ako vnímate rozdielnosť posudzovania a rozhodovania dvoch osôb rovnakého veku pri rovnakom ochorení?
– Posudzovanie sociálnych dôsledkov vyplývajúcich z ťažkého zdravotného postihnutia je výlučne individuálne. Dve fyzické osoby s rovnakým ochorením nemusia mať rovnaké sociálne následky. Posudkový lekár zohľadňuje stupeň, resp. štádium, v akom sa ochorenie nachádza, a tiež, akým spôsobom alebo do akej miery sa posudzovaná osoba adaptovala na dané ochorenie.
- Čo by ste odporučili žiadateľom o peňažný príspevok na kompenzáciu, aby sa pričinili o vytvorenie vhodných podmienok pre správne rozhodovanie úradu?
– V prvom rade, správne posúdenie zdravotného stavu posudkovým lekárom je podmienené kvalitou predložených lekárskych nálezov z odborných vyšetrení, ktoré dokladujú a skutočne objektívne posudzujú pacientov zdravotný stav. Súčasťou žiadosti o vyhotovenie preukazu osoby s ŤZP a poskytnutie finančného príspevku na kompenzácie je aj tlačivo Lekársky nález, ktoré vypĺňa ošetrujúci lekár a jeho vyplnenie prepláca úrad práce. Všetky potrebné tlačivá poskytujú okresné úrady práce, k dispozícii sú aj na webovej stránke Ústredia práce. K žiadosti odporúčame pripojiť fotokópie z odborných vyšetrení. Pri rozhodovaní o peňažnom príspevku na kompenzáciu nie je nutné absolvovať nové odborné lekárske vyšetrenia. Postačujú nálezy z doposiaľ absolvovaných vyšetrení, ktoré by nemali byť staršie ako šesť mesiacov.