Pohľad na portál vozickar.sk za rok 2015
Už sú síce minulosťou, ale ešte stále v čerstvej pamäti. Azda nebude človeka, ktorý by sa aspoň na chvílinku nezamyslel, nezhodnotil, nezanalyzoval uplynulých 356 dní. Aké boli, v čo sa darilo, čo sa nesplnilo? Bol rok 2015 úspešný alebo nie? Je mnoho kritérií, na základe ktorých možno vysloviť hodnotiaci úsudok.
-
Prvý článok za rok 2015, ktorý sa dostal do TOP rebríčka
Aj my sme sa na chvíľu ponorili do najčerstvejšej minulosti, avšak nie preto, aby sme rok 2015 hodnotili. Len si pripomenieme, ktorým závažným, azda podnetným, možno aj provokujúcim témam sme sa na portáli vozickar.sk vlani venovali.
Titulok toho prvého minuloročného príspevku Viete, že na antidekubitné sedačky máte nárok každý rok, či dva? jednoznačne naznačoval tému, ktorá bola jeho obsahom. Nie každý ťažko zdravotne postihnutý totiž vie, že na penovú podložku má nárok raz za rok, na gélovú (hydrokoloidnú) alebo vzduchovú každé dva roky.
V apríli bol na stránku „zavesený“ prvý článok, ktorý sa na konci roka zaradil medzi desať najčastejšie otváraných (čítaných) TOP príspevkov. Ako komunikovať s vozičkárom? je téma pre tých, ktorí na vozíku sedia, ale aj pre tých, ktorí s nimi pravidelne prichádzajú do kontaktu. Zo všetkých rád, upozornení a zákazov spomenieme: Nebojte sa používať výrazy ako napr. „Bež“ alebo „Poď sa prejsť“. Jasné, vozičkár chápe, že to myslíte obrazne a nie doslovne. Nepríjemnejšou môže byť situácia, keď sa počas komunikácie snažíte podobným výrazom vyhnúť. Nevedomky akoby poukazujete na fakt, že máte na zreteli pohybovú ne/schopnosť vozičkára.
Druhým aprílovým článkom v koncoročnej TOP desiatke pre rok 2015 je príspevok S parkovacím preukazom aj do pešej zóny. Z pohľadu žurnalistických žánrov ide o spojenie príbehu so „suchými“ spravodajskými legislatívnymi informáciami vysvetľujúcimi, kde všade môže zdravotne hendikepovaný vodič zaparkovať.
-
Keď sa oslavná pieseň mení na pohrebný chór
Príspevok Tisíce opatrovaných vďaka únii vyznieva takmer ako oslavná pieseň pre tých, ktorí urobili niečo podstatné pre ťažko zdravotne postihnutých, pre ľudí odkázaných na opatrovateľskú pomoc. V apríli sme však nemohli tušiť, že tento radostný „spev“, sa v novembri premení na pohrebný chór, noty ktorého sme zakomponovali do príspevkov Ukončený národný projekt vyvolal paniku a Opatrovateľská služba postáva na rázcestí, pričom prvý sa závažnosťou svojho obsahu „prepracoval“ do TOP kategórie za rok 2015. Len uveďme, že implementačná agentúra ministerstva práce vyhlásila výzvu pre prihlásenie sa firiem a združení, ktoré chcú poskytovať opatrovateľskú službu v rámci nového národného projekte Podpora opatrovateľskej služby, 31. decembra 2015.
Móda pre vozičkárov je ďalším príspevkom v TOP desiatke za rok 2015. Priznávam, že po jeho prečítaní som si na internete okamžite vyhľadal českú odevnú firmu Adaptia a objednal si rifle špeciálneho strihu. Konečne mi nohavice nezliezajú na zadok, nemám holý driek, ani chladom „okupované“ kríže. Adaptibilnej móde sa jednoducho darí skĺbiť funkcionalitu, kvalitu a estetiku oblečenia zároveň.
Po prvý raz sme uverejnili sériu príspevkov na jednu tému. V úvodnom článku pod titulkom Projekt Tatry bez bariér má osem trás sme čitateľom naznačili, že rok 2015 môže byť obdobím, kedy sa dajú nalákať na turistiku s vozíkom a možno po rokoch znovu zavítajú pod najmenšie veľhory sveta.
-
Takmer vizionársky rok 2015 spojený s erotikou
V analytickom materiáli pod titulkom Eurokľúče pre zdravotne postihnutých k toaletám sú v nedohľadne sme z viacerých uhlov pohľadu zisťovali ako pristupujú štátne orgány a úrady k realizácii projektu celoeurópskeho významu. Naše objektívne zistenia za rok 2015 veľmi pozitívne neboli. Ak by sme použili školskú škálu hodnotenia (od jednotky po päťku), tak štát si, s prižmúrením oboch očí, nezaslúži lepšie ohodnotenie ako štyri mínus.
Príspevkom Vozičkár a intímne vzťahy sme (takmer) sťaby vizionári predbehli čas. V článku sme okrem iného porovnávali (zadubené) Slovensko s (pokrokovým) Českom, ktoré v tejto delikátnej sfére speje k európskemu štandardu. Bol to správny odhad pre rok 2015. V závere roka sa totiž v Česku udiali prevratné zmeny, ktoré sme zachytili v príspevkoch Sexuálne asistentky pracujú už aj v Česku a Sexuálne služby z pohľadu jednej zo žien, ktoré sa “na to dali”.
Vozičkár musí udržiavať, ani nie tak z estetických ako skôr z pragmatických dôvodov, svoju kondíciu. Cvičenie na vozíku je však veľmi špecifické, zložité. Z tohto pohľadu iste podnetným príspevkom bola Joga pre vozičkárov s viacerými vizuálnymi ukážkami, ako jednotlivé „figúry“ vyzerajú. A tak rok 2015 mohol byť pre mnohých časom začatia pravidelného cvičenia. Príspevok s obdobnou témou mal titulok Aj vozičkára trápi rozkysnutá postava.
-
Augustové novinky v športe i publicistike pre rok 2015
Od augusta sme pristúpili k zásadnej zmene koncepcie športovej sekcie portálu vozickar.sk. Prestali sme sa zameriavať na nezáživné spravodajstvo o výsledkoch z viac, často menej významných športových podujatí pochádzajúcich z jedného jediného zdroja. Navyše neraz uverejňované (niekedy až stupídne) neaktuálne. A prešli sme na model prevažne športovej publicistiky, ktorá je našimi čitateľmi jednoznačne žiadanejšia.
Ďalšou augustovou novinkou pre rok 2015 bolo vytvorenie modelu aktuálnych rozhovorov, ktorý využívame vo viacerých sekciách. V prvom rozhovore pod titulkom Bezbariérovosť a mizerná informovanosť o nej sme mapovali možnosti monitorovania priestorov za rok 2015, ktoré sú ústretové k vozičkárom. Mrzí nás, že napriek prísľubu v závere tohto rozhovoru sme sa, ani po vynaložení kýženého úsilia, nedopracovali k rozvinutiu tejto témy. Prvý športový rozhovor bol pod titulkom Hendikep povýšil na („zlaté“) víťazstvo urobený s českým kulturistom Danielom Minsterom.
V troch po sebe nadväzujúcich rozhovorov pod spoločným titulkom Práca ohrozuje dávky poskytované ŤZP sme sa dozvedeli, že slovenská sociálna legislatíva nie je veľmi ústretová k tým ťažko zdravotne postihnutým ľuďom, ktorí nechcú byť odkázaní len na mizernú, až nedôstojnú sociálnu podporu štátu platnú pre rok 2015. Reakciou na túto krutú pravdu bol príspevok, ktorému sme dali podtitul Emotívny príbeh frustrovanej mladej ženy .
-
Prvý kompletný test osobného auta
Príspevok Pripojte sa k petícii, aby ste neprichádzali o kompenzačné príspevky bol prvým zo série viacerých článkov, ktorými sme podnecovali zdravotne postihnutých, aby sa aktívne pričinili o zlepšenie svojho sociálneho postavenia. Článok na tú istú tému pod titulkom Podpíšte túto petíciu! Vyzýva Žitňanská, aby osoby ZŤP neboli trestané za prijímanie darov sa stal najčítanejším v minulom roku.
Rok 2015 bol na portáli vozickar.sk charakteristický aj uverejňovaním technických, technologických noviniek uľahčujúcich život ťažko zdravotne postihnutých osôb. Z veľkého množstva príspevkov na túto tému z domáceho i zahraničného trhu vyberáme článok Špičkový vozík pre slovenských pacientov, ktorý je dôkazom, že aj našinec má prístup k najmodernejším zariadeniam, ktoré prispievajú k vyššej kvalite jeho života.
Prvý kompletný test osobného auta upraveného pre potreby ťažko zdravotne postihnutého vodiča sme na portáli vozickar.sk v roku 2015 uverejnili pod titulkom Opel Meriva – ten snad vymýšlel vozíčkář. Je to skutočne veľmi detailne prepracovaná štúdia s viacerými fotografiami, čo ocenili aj čitatelia, ktorí zaradili test medzi TOP články minulého roka. Môžeme prezradiť, že pripravujeme test ďalšieho auta pre vozičkárov.
-
Správa ombudsmanky za rok 2015 odhalila viaceré nedostatky
Pre tých, ktorí sa napriek svojmu hendikepu rozhodli pustiť do podnikania, sme pod spoločným titulkom So zdravotným postihnutím na trhu práce uverejnili štyri rozhovory na tému chránené dielne a pracoviská v súlade s platnou legislatívou pre rok 2015. V nich sa čitateľ dozvedel nielen o tom, čo má robiť, ale aj to, aké riziká sú spojené s vytváraním špecifickým podmienok pre zamestnávanie zdravotne postihnutých.
Portálu vozickar.sk sa podarilo získať záverečnú správu ombudsmanky o kontrole bezbariérovej prístupnosti do budov, v ktorých sídlia niektoré štátne orgány. V sérii troch za sebou nasledujúcich príspevkov pod titulkom Bezbariérovosť úradov práce preverovala ombudsmanka J. Dubovcová sme uverejnili zistenia, ktoré veru nie sú veľmi pozitívne.
Keďže sme pohľad na portál vozickar.sk za rok 2015 začali prvým príspevkom, ukončíme ho tým posledným pod titulkom Pohodové čítanie viac či menej vážnych článkov na tému – Nový rok. Rovnako ako obdobne zostavený tematický príspevok Pohodové čítanie viac či menej vážnych článkov na tému – Vianoce je vytvorený z viacerých samostatných príspevkov. Jeden z nich je napríklad o tom, že je možné 24-krát v priebehu Silvestra privítať Nový rok. Ak si to chcete vyskúšať, pripravovať sa na adrenalínové vítanie roka 2017 by ste mali začať už teraz.
-
Budeme vašimi očami, ušami, napíšte nám
Rok 2015 sme teda definitívne uzavreli. Týmto príspevkom začíname napĺňať obsah portálu vozickar.sk v roku 2016. Všetkým našim čitateľom prajeme „slniečkové dni v duši“ a žiadne zhoršovanie zdravotného stavu, lebo, otvorene si to priznajme, v mnohých prípadoch zlepšenie nie je reálne, takže stabilizácia, stagnácia úrovne ochorenia je vlastne tou jedinou dobrou správou. A ešte jedno nech sa naplní každému – majte okolo seba ľudí, ktorí budú pre vás oporou, pomôžu, poskytnú psychickú podporu.
Vozickar.sk bude aj tohto roku pozorne sledovať a monitorovať dianie v spoločnosti, ktoré ovplyvňuje život ľudí so zdravotným hendikepom. Budeme poukazovať na pozitívne príklady zo zahraničia, hlavne zo susedného Česka, aby pre slovenských legislatívcov boli impulzom k skvalitneniu života zdravotne postihnutých. Zameriame sa aj na predstavovanie noviniek v oblasti kompenzačných pomôcok, ktoré uľahčujú život, umožňujú integráciu do majoritnej spoločnosti zdravých.
Budeme proste vašimi očami, ušami, aby ste sa ako prví dozvedeli o tom, čo by ste mali vedieť. A ak je niečo, čo by ste chceli vedieť, alebo niečo, čo vy už viete a mali by to vedieť aj iní, napíšte nám. Tak ako vlani, aj tohto roku budeme na každý čitateľský podnet reagovať.