Mapa bezbariérovosti Košíc naviguje vozičkárov po schodných cestičkách
ČLÁNOK PONÚKA: Informácie o tom, ako sa vlani zrodila mapa bezbariérovosti Košíc. A prečo sa z nej stal v krátkom čase jedinečný pomocník pre všetkých pohybovo znevýhodnených ľudí, ktorí žijú alebo navštevujú Košice. Dozviete sa aj to, ako sa z pilotnej statickej mapy stane dynamický nástroj prechádzok po metropole východného Slovenska.
Nevšedný počin sme zaznamenali v metropole východného Slovenska. Magistrát Košíc viac ako rok pripravoval prekvapenie pre všetkých vozičkárov, ale aj pre rodičov s detskými kočiarmi či seniorov so zhoršenou pohyblivosťou. Tým praktickým a užitočným podarúnkom je mapa bezbariérovosti Košíc „zavesená“ na oficiálnej internetovej stránke mesta. Keďže rozloha druhého najväčšieho slovenského mesta je takmer 243 štvorcových kilometrov, mapa bezbariérovosti je rozčlenená na 19 častí. Konkrétne územie je možné zväčšiť kliknutím na obdĺžnik výkresu. Zväčšené územie je uložené vo formáte PDF.
-
Mapa bezbariérovosti sa pravidelne aktualizuje
Ako redakcii povedala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová, mapa bezbariérovosti sa začala pripravovať v máji 2016 a zverejnená bola na webe magistrátu v októbri 2017. Zatiaľ v pilotnej verzii so statickým zobrazením informácií.
„Mapa obsahuje takmer 1,4 miliónov prvkov. Celková rozloha územia spracovaného na tejto mape je 86 štvorcových kilometrov. Terénne práce pri príprave mapy trvali 313 hodín a kancelárske niekoľkonásobne viac, až 1 146 hodín. Keďže všetky objekty v meste boli osobne preverované na bezbariérovosť, prešiel zhotovovateľ pešo či na bicykli po meste asi 1 200 kilometrov,“ uviedla niekoľko zaujímavých štatistických údajov Linda Šnajdárová.
Mapa bezbariérovosti sa pravidelne aktualizuje o úseky, na ktorých došlo k zmenám povedzme po ukončených rekonštrukciách ulíc. Pri týchto stavebných prácach sa totiž, pokiaľ to je možné, zohľadňuje požiadavka bezbariérovosti verejných priestorov. Od októbra 2017 mapa už bola aktualizovaná trikrát.
Košičania tiež môžu Útvar hlavného architekta mesta upozorniť na nepresnosti či navrhnúť rozšírenie informácií na mape. Na jeden z takýchto podnetov bola do mapy zahrnutá nová vrstva s vyznačenými bodmi Európskeho zámkového systému NHZC-SK. Sú to miesta, kde telesne postihnutý nájde WC so špeciálnym zámkom, ktoré otvorí tzv. eurokľúčom.
„V tejto pilotnej fáze sú zobrazené pozbierané informácie zverejnené v statickej podobe. Dôvod je prostý, mapu sme chceli dať čo najrýchlejšie k dispozícii ľuďom a nedržať ju, obrazne povedané v zásuvke stola, kým pripravíme jej konečnú verziu, tzv. GIS variant. V súčasnosti pripravujeme implementáciu dát do mestského geografického informačného systému Gisplan. V ňom vytvoríme samostatnú aplikáciu pre mapu bezbariérovosti mesta. Tým získa mapa dynamickú podobu s viacerými užitočnými prvkami,” prezradila ďalšie zámery hovorkyňa Košíc.
-
Mapa bezbariérovosti má veľmi podrobnú legendu
Aj v statickej podobe je mapa bezbariérovosti užitočným pomocníkom nielen pre imobilných Košičanov, ale aj pre návštevníkov mesta. Vopred si môžu naplánovať cestu z bodu A do bodu B tak, aby po trase nenarazili na architektonické či iné bariéry. Základná informácia pre prácu s mapou znie – zelená farba je cesta istoty. Kolesá na vozíku sa budú po celej trase točiť len dopredu. Pokiaľ má vozičkár so sebou asistenta, vybrať sa môže aj po modrej trase. Rátať však musí s tým, že narazí na nerovný povrch, strmé stúpanie či na vysoké obrubníky, ktoré sám neprekoná. A červená trasa… Všetkým už je jasné, že pre vozičkára je to cesta zarúbaná.
Mapa bezbariérovosti mesta Košíc má veľmi podrobnú legendu, aby sa v nej mohol užívateľ dobre orientovať. Sú v nej popísané všetky piktogramy zobrazené na mape. A ich počet svedčí o tom, že zostavovatelia mapy boli veľmi dôslední. Napríklad križovatky a priechody pre chodcov majú štyri farebné označenia – priechodné, s prekážkou do výšky dvoch centimetrov, s prekážkou vyššou ako dva centimetre a nepriechodne. Mapa zaznamenáva aj svetelné križovatky so zvukovým signálom pre chodcov s poruchami zraku (klepačka, hovorové slovo). A dokonca farebne sú rozlíšené križovatky, kde je zvukový výstup v poriadku a kde je signalizácia nefunkčná (červená ikona).
Významnou pomocou hlavne pre návštevníkov Košíc je vyznačenie parkovísk s vyhradenými miestami pre vozidlá s parkovacím preukazom. Pri každej ikone parkoviska je uvedený aj počet vyhradených stojísk pre imobilných vodičov. Nemotorizovaní telesne postihnutí zase ocenia, že mapa bezbariérovosti rozdeľuje (zobrazuje) všetky zastávky mestskej hromadnej dopravy v troch farebných tónoch – bariérové (červená), bezbariérové nezrekonštruované (modrá) a bezbariérové zrekonštruované (zelená).
-
Mapa zobrazuje skutkový stav bezbariérovosti
Vo výpočte toho, čo mapa bezbariérovosti Košíc pre imobilných, pohybovo a inak zdravotne znevýhodneným prináša, by sme mohli pokračovať. Podstatné je však niečo iné – prajme si, aby tá výnimočná mapa bola čím ďalej tým viac zelenšia. To bude dôkaz, že magistrát mesta Košice pokračuje v debarierizácii, že myslí na práva a potreby tých, ktorí to najviac potrebujú.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-zom-presov/
https://www.vozickar.info/predstavujeme-chranena-dielna-mikado/
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-socialdata/
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-ludia-proti-hendikepu/