Paberky zo stretnutia dystrofikov (2)
Účastníci štvordňového celoslovenského stretnutia Organizácie muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR v Piešťanoch, ktoré sa konalo od štvrtku 8. do nedele 11. októbra, si prezreli výstavu výtvarných prác Tomáša Wágnera a tiež desaťmetrový banner s ocenenými prácami výtvarnej súťaže Krídla fantázie 2015.
-
Peniaze na doplatenie kompenzačných pomôcok
Krátkym videofilmom si približne 130 muskulárnych dystrofikov pripomenulo 15. ročník kampane Belasý motýľ, ktorý je symbolom ľudí so svalovou dystrofiou. Krehkosť motýľa vyjadruje bezmocnosť ľudí, ktorí sa zhoršovaním ochorenia stávajú úplne bezvládnymi, a zároveň ich túžbu vzlietnuť/hýbať sa. Podaná pomocná ruka dokáže rozhýbať motýlie krídla/zoslabnuté svaly. Aj tohtoročná kampaň zahŕňala viaceré podujatia s dôrazom na celonárodný Deň ľudí so svalovou dystrofiou, ktorý pripadá na 5. jún.
Výťažok z verejnej zbierky sa používa na doplatenie bezbariérových úprav domácností, ale najmä na nákup kompenzačných pomôcok pre ľudí so svalovou dystrofiou, ako sú elektrické a mechanické invalidné vozíky, zdviháky, elektrické postele, špeciálne sedačky, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky. Štát ich totiž prepláca len čiastočne alebo vôbec. Človek so svalovou dystrofiou ich však potrebuje na aktívne začlenenie sa do bežného života. OMD v SR doteraz vďaka verejným zbierkam pomohla v 408 prípadoch.
-
Výstava je azda najobľúbenejším podujatím
Súčasťou celoslovenského stretnutia ľudí trpiacimi rôznymi dystrofickými onemocneniami už tradične bola výstava kompenzačných pomôcok. V piatok 9. októbra svoje produkty predstavilo desať firiem.
„Boli medzi nimi tradiční vystavovatelia elektrických a mechanických invalidných vozíkov, zdvihákov či polohovacích postelí. Po prvý raz si účastníci stretnutia mohli prezrieť aj moderné respiračné pomôcky, ktoré umožňujú riešiť menej závažné dýchacie problémy neinváznymi postupmi,“ uviedol Jozef Blažek, tajomník OMD v SR.
Výstava kompenzačných pomôcok je medzi účastníkmi stretnutia každoročne azda najobľúbenejším podujatím. Táto forma prezentácie najnovších výrobkov vyhovuje aj firmám, pretože cielene oslovujú svojou ponukou ľudí, pre ktorých sú ich produkty určené.
„Naši členovia si môžu na jednom mieste vyskúšať rôzne pomôcky, porovnať ich vlastnosti, spýtať sa predajcov na všetky potrebné informácie, ktoré ich o pomôcke zaujímajú a potrebujú ich mať zodpovedané,“ povedal Tibor Köböl, sociálny poradca OMD v SR, ktorý spolu s Alenou Hradňanskou a Andreou Madunovou poskytovali účastníkom stretnutia aj sociálne poradenstvo.
-
Prídavné pohony Quickie Attitude
Viacerí návštevníci výstavy oceňovali, že aj predajcovia, ktorí sa tohto podujatia zúčastňujú opakovane, prichádzajú stále s novou ponukou. Bibiána Vaváková z Martina bola konkrétnejšia. Podelila sa s nami so svojimi pocitmi po tom, ako si vyskúšala novinku firmy Letmo.
„Veľmi jednoduchou manipuláciou sa k mechanickému vozíku pripevní elektrická pohonná jednotka. Vyskúšala som si to priamo v predvádzacej miestnosti a je to super vec. Ovládanie je jednoduché – má to len plyn a brzdu. Ten pohon je úžasný vo svojej dynamike. Pri jazde som mala pocit voľnosti, ľahkosti. Človek nie je odkázaný na pomoc inej osoby. Ide si, kde chce,“ vyjadrila sa B. Vaváková.
Mirek Zeman, majiteľ firmy Letmo spresnil, že opisovaná pohonná jednotka je jednou z troch verzií prídavných pohonov Quickie Attitude manuál, hybrid a power, ktoré zaujali nejedného návštevníka výstavy. Mnohí neodolali a novinku od firmy Letmo si aj vyskúšali.
„Dômyselný dokovací systém prídavného pohonu Attitude umožňuje rýchle a bezpečné uchytenie s pevným predným rámom vozíka Quickie. Pritom z vozíka nemusíte vôbec zosadnúť, kým sa naň bude pripájať prídavný pohon. Kvôli bežným každodenným povinnostiam, ako je nakupovanie či prevzatie zásielky na pošte teda už nebudete musieť zložito presadať do auta. Niekoľko jednoduchých pohybov a už sa veziete,“ vysvetľoval M. Zeman.
Dodal, že dokovací systém prídavného pohonu Attitude je tak jednoduchý, že na bezpečné uchytenie k vozíku nie sú potrebné žiadne ďalšie diely, ktoré by obmedzovali priestor užívateľa a znižovali jeho pohodlie.
-
Praktická skúška a hodnotenie? Je to super vec
Dosť bolo reči, povedali sme si, je načase vyskúšať si to na vlastnej koži. Stopky sme síce poruke nemali, ale uchytenie prídavného elektrického (power) pohonu bez toho, aby sa človek sediaci vo vozíku musel nadvihnúť, čo i len pohnúť, netrvalo viac ako 30 sekúnd. A potom už len jedna veta ako inštruktáž – plyn ako na motorke, brzda.
********************
Prvé pootočenie rukoväťou a vozík sa na moje prekvapenie pomerne rýchlo, za jemného pradenia elektrického motora, pohol dopredu. Okamžite som zabrzdil. Po chvíli som sa znovu pohol, ale omnoho pomalšie. Išlo to perfektne. Vozík reagoval na najjemnejšie pohyby rukoväte plynu. Keď som sa zžil s mechanicko-elektrickým vozíkom, vyskúšal som si i jazdu na plný plyn. Aj pri prvom rýchlostnom stupni vozík letel dopredu nevídanou rýchlosťou. Proste, z vozíka mám motorku, povedal som si v duchu.
Ďalší postreh – prekvapila ma možnosť otočenia sa na veľmi malom priestore. Napriek tomu som sa po chvíli dostal do slepej „uličky“ z jednej strany lemovanej múrom a z druhej radom stolov. Zneistel som. Čo teraz? pýtal som sa v duchu. Mirek Zeman mi poradil:
„Prídavný pohon má minimálny odpor. Bez problémov človek z takého priestoru vycúva ako s bežným mechanickým vozíkom.“
Mal pravdu, cúvanie bolo bezproblémové. Vlastne celá skúšobná jazda na mechanicko-elektrickom vozíku bola bezproblémová. Ako vravela Bibiána, prídavný pohon Attitude je super vec.
Najviac na ňom oceňujem skutočnosť, že v elektrickej verzii umožňuje pohodlné uloženie mechanického vozíka a prídavného pohonu do osobného auta. Odveziem sa k jednej z ôsmich bezbariérových turistických trás v Tatrách a „prechádzam“ sa v lone prírody bez toho, aby niekto za mnou funel tlačiac ma do kopca smerom k Popradskému plesu. S klasickým elektrickým vozikom by som mal totiž problém „vtrepať“ sa do auta.
********************
Či už chcete športovať alebo len zvýšiť svoju mobilitu, medzi prídavnými pohonmi Attitude vždy nájdete ten správny variant. Pre športovcov je v ponuke verzia s ručným pohonom. Pre športovcov so zníženou svalovou schopnosťou je ideálna hybridná verzia kombinujúca manuálny a elektrický pohon. A pre tých, ktorí chcú zvýšiť svoju mobilitu, je určený model s plne elektrickým pohonom.
Aj vďaka novým ponukám na výstave kompenzačných pomôcok bolo tohtoročné stretnutie muskulárnych dystrofikov znovu úspešné. Uvidíme, čím nás jednotliví vystavovatelia prekvapia o rok.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/paberky-zo-stretnutia-dystrofikov-1/
https://www.vozickar.info/spickovy-vozik-pre-slovenskych-pacientov/
https://www.vozickar.info/nadherne-postihnuti-nezorganizovali-orgie/
https://www.vozickar.info/nadherne-postihnuti-bez-uzkoprsych-barier/