Slovenskí paralympionici zabojujú o medaily
ČLÁNOK PONÚKA: Informácie o tom, aké majú najlepší slovenskí paralympionici možnosti, aby sa z kórejských zimných olympijských hier Pjongčang 2018 vrátila malá skupina športovcov aj s medailami na krku za najlepšie svetové výkony.
Už iba niekoľko hodín ostáva do začiatku prvých súťažných zápolení na XII. Zimných paralympijských hrách v Pjongčangu (Južná Kórea), ktoré sa budú konať od zajtra 9. do 18. marca. Slovenskí paralympionici, ktorí do Kórei dorazili 3. marca, tvoria len dva tímy. Zjazdársky a curlerský má dokopy trinásť športovcov. Slovenská vlajka bola v olympijskej dedine vztýčená 6. marca.
■ V Pjongčangu rozdajú 80 medailových sad
Po krátkej aklimatizácii a niekoľkých tréningoch sa od piatku 9. marca rozbehnú ostré súťaže medzi 670 športovcami zo 45 krajín sveta. V porovnaní so Soči 2014 (Rusko) to predstavuje 24-percentný nárast počtu parašportovcov. Na para hrách tí najlepší získajú 80 medailových sad v šiestich zimných športoch: hokej, alpské lyžovanie, biatlon, bežecké lyžovanie, snoubording a curling na vozíku.
Slovenskí paralympionici, veríme tomu, sa tiež postavia na stupne víťazov. V curlingu na vozíku nás budú reprezentovať: Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa a Peter Zaťko. V prípravnom období sa z rôznych dôvodov viaceré plánované podujatia neuskutočnili. Preto sa v záverečnej fáze príprava do Pjongčangu premenila na ligové zápasy. Paralympionici totiž hrajú ligu so zdravými športovcami.
Slovenský curling mal paralympijskú premiéru v Soči 2014. Družstvo v zložení Radoslav Ďuriš, Branislav Jakubec, Dušan Pitoňák, Alena Kánová a Monika Kunkelová obsadilo 6. miesto. Keďže traja z aktuálneho družstva curlistov už majú premiéru za sebou, mohli by ostávajúcich dvoch potiahnuť k lepšiemu umiestneniu.
■ Slovenskí paralympionici, zabojujte, držíme päste
Medzi zjazdovými lyžiarmi je jasnou hviezdou zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová. Dve zlaté a jedna bronzová medaila – to je bilancia z predchádzajúcej zimnej paralympiády. Vtedy mohla 27-ročná Rožňavčanka spokojne poznamenať: „Na tieto hry mi zostanú krásne spomienky, nielen čo sa týka samotného lyžovania a našich úspechov, ale aj organizácie a atmosféry. Rusi si tieto hry vzali za svoje a rovnako ako svojim športovcom fandili aj nám ostatným.“
Na Pjongčang sa Henrieta pripravovala zodpovedne. Svedčí o tom jej mimoriadny úspech z prvej polovice februára. Spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získala počas finálových pretekov Svetového pohára v Kimberley veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v sezóne 2017/2018.
O medaily môže v Kórei zabodovať aj Petra Smaržová, ktorá skončila vo Svetovom pohári medzi stojacimi ženami štvrtá (celkové 3. miesto v slalome a 2. miesto v obrovskom slalome). Najlepšie zo zrakovo znevýhodnených mužov skončil na druhom mieste Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová). Získal však malý glóbus za prvenstvo v obrovskom slalome. Jakub Krako (navádzač Branislav Brozman) bol bronzový (zároveň druhý v obrovskom slalome a Super G). Vlaňajší celkový víťaz Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík) skončil siedmy. Medzi telesne znevýhodnenými stojacimi bol Martin France trinásty.
Takže, slovenskí paraolympionici, zabojujte, držíme päste.
Zdroj: SPV
Prehľad medailových bilancií slovenských para
športovcov na zimných paralympijských hrách
Lillehammer 1994 0-3-2/spolu 5 medailí
Nagano 1998 0-6-4/10
Salt Lake City 2002 0-3-6/9
Turín 2006 0-1-1/2
Vancouver 2010 6-2-3/11
Soči 2014 3-2-2/7
——————————-
Legenda: zlato-striebro-bronz
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/olympijsky-pjongcang-caka-sportovcov/
https://www.vozickar.info/hendikepovani-zjazdari-su-najuspesnejsi/
https://www.vozickar.info/curling-ide-na-paraolympiadu/
https://www.vozickar.info/lenka-durdinova-pred-tazkym-rozhodnutim/